şükela:  tümü | bugün soru sor
 • facebook dan hesabini silip ortadan uzunca bir sure kaybolduktan sonra (bosanma olayi bu uzunca suren arada gercekle$mi$tir), yeniden facebook hesabi acip, yakin ya da uzak tum arkada$larini, hatta hayatinda bir defa gordugu, arkada$larinin e$ini, dostunu, ne bulduysa (bkz: kor tuttugunu), bir ya da iki saat içerisinde tekrar arkada$ listesine ekleyerek, listedeki bu arkada$lara mesaj ya da duvarlarina yazilar yazmak suretiyle, en kısa zamanda o ki$ilerle gorusme talebinde bulunan, bo$anmanin dayanilmaz hafifligini ya$adigini sanan ancak yalniz kalmak istemeyen kandindir.
 • yaş haddinden evlilik emeklisi olmaya yakın kadındır. dışarıdan "bir daha asla evlenmeyeceğim" görüntüsü, içeriden "boşanmanın verdiği panik hali" mevcuttur. geçmiş hatalarından ve inatlarından ders aldıysa, kaç yaşında olursa olsun tekrar evlenebilir ve mutlu olur. ancak panik halinin devam etmesi halinde yeni hatalar eklenir. kronik bunalım tehlikesi vardır.

  (bkz: boşlamış kadın)
  (bkz: balığı çıkmış su)
 • yeniden eski bekarlık günlerine dönmesi muhtemel ama bu sefer çoğu zaman daha bir olgunlaşmış kadındır.
  (bkz: öldürmeyen her acı olgunlaştırır)
 • boşanmış erkeğe göre daha bahtsız bedewi olan, hayatının bundan soraki bölümünü silik yaşaması konusunda mahalle baskısı alan, hatta hatta "wurun kahpeye" muamelesi gören, toplum tarafından zawallalaştırılan insan. (bkz: daha ne diyim)
 • türkiye'de yaşıyorsa işi zordur, allah sabır versindir. öncelikle meraklı konu komşu musallat olur, 'ay vah vah, pek de güzel geçiniyordunuz, noldu komşum böyle' şeklinde üstüne üstüne gidip bütün kirli çamaşırları ortaya dökmek için azimle çabalarlar. kolay kolay pes de etmez bunlar. nihayetinde boşanmış kadın geleni gideni tersleyen, asosyal ve asabi bi insan olur. kadın genç ve güzel ise daha da kötüdür. çalıştığı yerde, banka kuyruğunda, bakkalda, markette, havada, karada boşanmış olduğunu öğrenen her çeşit kıro asılır, sebeplenmeye çalışır. bu durumun neticesinde de kadın gene eve kapanır, gene asosyal olur. buradan çıkaracağımız ders: kadınlar evlenmeyin, evlenirseniz boşanmayın, boşanırsanız yurt dışına filan gidin.
 • gunumuz gercegi, eskiden yoktu boyle seyler...
 • yaşadığı yere, eğitim, gelir seviyesi vb. unsurlara göre üzerindeki sosyal baskının değişiklik gösterdiği kadın.
  n'olmuş, neden ayrılmış, ihanet, şiddet, kan, gözyaşı var mı diye özel hayatı didiklenmeye açıktır. geçmişle iş bitmez, yeni dönüş yaptığı bekar hayatının ise nasıl gittiği ise asıl merak konusudur. ayrıca boşanmış olduğu için karşısına kolay kafesleneceğini, kafalanacağını sanan gerzekler illa ki çıkar.
 • boşandıktan sonra azmış,ayrıca da babama göz dikmiş kadın olur bir zamanlar..bu insanın arkadaşın annesi olması da ayrı olaydır tabi..
 • kimi orospu çocuklarına göre kolay kadın. boşanmış nasılsa, yanındaki erkeğe ya veriyordur ya verecektir. arası yok. arkadaşlık, dostluk kurulamaz böylesiyle. bir kere tatmış ya erkeğin tadını, yeter. iflah olmaz artık. sizin tabunuzu sikeyim ben. sizin, kurduğunuz cümlelerin harflerini tek tek götünüze sokayım. kadınlı erkekli üstelik. ayırt etmeden hiç. nasıl pis, nasıl nide bulandırıcı insanlarmışsınız lan.

  bu kadınlar içün söz konusu olan bakış açısının suçu sadece sosyal açıdan gelişmemiş, geleneklerin prangalarından kurtulamamış insanlarda mı? hayır. en kültürlünüz, en çağdaşınız da aynı bokun laciverti. bak dizilere, filmlere.. dul kadın mı var? kesin abazandır; erkek hasretiyle yanıp tutuşuyordur. kah elinde tatlıyla gelir tipi bir sike benzemeyen başrol oyuncusunun kapısına, kah tamirat bahanesiyle onu evine çağırır. senaryo gereği... yazdığınız senaryonun mürekkebini sikeyim. hayata tutunmaktan başka gayesi kalmamış; muhtemelen ailesi ve dahi dostları tarafından bile yalnız bırakılma noktasına gelmiş insanları, ki toplumun bakış açısını bile bile, böyle resmetmek orospu çocukluğu değil de ne? bugün sokaklarında yaşayan dul kadınların ardından bakıp iç geçiren, mide bulandıran fantezilerinin figürasyonunu onlarla sağlayan; günlerde onların dedikodusunu yapmayı evla bilen insanların bu durumlarında hiç mi payınız yok? siz şu halinizle, tecavüzcülerden bile daha betersiniz yemin ederim. onların fiziken yaptığını, siz zihnen milyonlarca insana yapıyorsunuz zira.

  şu bol müzikli, kısa mesajlı kanalları 2 dakika izleyin allah aşkına. alt yazıyla geçen metinleri okuyun. "adım x, y'deyim, sınırları olmayan dul bayanlarla konuşmak istiyorum", "adım x, arkadaş arayan dul bayan varsa ben buradayım", "adım z, geceleri yanlız yatmaktan bunalmış dul bayanlar belne iletişime geçsin -yazdığın cümlenin amına koyayım-"... hepiniz boyunuzca bok çukuruna batmışsınız haberiniz yok. insanlık sizin üzerinize hasbelkader sıçramış bir sıfattan başka bir şey değil. en yakın arkadaşımın evine gidemiyorum ben. neden biliyor musunuz? komşuları dedikodu çıkarır deyu. neden biliyor musunuz? millet "akşam eve erkek aldı" der, durumu bilmeyen bir piç belki yarın bi' gün kapısına dayanır deyu.

  eğer boşanmış kadınlara bakış açısınınn kisvesi ahlak ise o ahlakı; namus ise o namusu; gelenek ise o geleneği sikeyim. acımadan. hunharca. dizine indiricesine.
 • evliliğini sona erdirmiş kadındır. tüm akitler gibi evlilik de yeri geldiğinde bozulabilir bir sözleşmeden ibarettir.