şükela:  tümü | bugün
  • üst edit:
    servisin tuttuğu rapor aşağıdadır.
    https://hizliresim.com/lorrvg

yani başlığı nasıl açsam bilemedim.
    şimdi efendim ben bir eşeklik ettim." insanların güvenini kaybetmektense paramı kaybederim"diyen
    robert bosch'un bu belagat sanatı barındıran sözlerine aldanıp bosh'la donattım evimi. iyi de para verdim hani. orta ve üst segment ürünler aldım. yetmedi birde para verip garantilerini uzattım.
    uzatmayayım;
    efenim iki ay önce çamaşır makinamın sağ ve ön sacındaki boyanın kabardığını fakettim. aşağıya doğru eğilince bir baktım makina alttan pas nedeniyle boya atmış ve pas yürümüş. yahu ürün daha 1.5yıllık. ikinci yılını bile doldurmamış. ayrıca duşa kabin bulunan kuru zeminli banyoda 6 aydır duruyor. bunu görünce diğer makinelere de baktım.
    mutfaktaki bulaşık makinemin ön sacının altında da üç noktada paslanma başlamış. dedim servisi arayayım 7 yıl garantisi var makinenin. hallederler.
    servis eve geldi nerede ürünler dedi. çamaşır makinesi banyoda buyurun dedim,
    adam daha banyoyu ve ürünü bile görmeden;
    -banyodaysa çamaşır makinesi garanti kapsamında değil dedi.
    -ne diyorsun sen kardeşim. nasıl garanti kapsamında değil
    -abi bizlik bir şey yok. ürün banyodaysa garanti kapsamına alınmıyor.
    -yahu çamaşır makinesini yatak odasına mı kuruyorsunuz? tabi ki banyoya koyacağım. bu ürün ıslak zeminde çalışır vaziyette üretilmiyor mu? ayrıca seninde gördüğün gibi duşa kabin bulunan kuru zeminde bu makina. üretim hatası var ki hem çamaşır hem de bulaşık makinesi aynı anda paslandı dedim.
    abi merkezle görüş dedi. bize onay vermeden merkez, değişim yapamıyorum. boşuna konuşmuş oluruz dedi.
    bulaşık makinesinin sacını değiştirdi ve gitti.(ikinci gelişinde değişim oldu buraları atlıyorum)
    müşteri hizmetlerini aradım. kayıt aldılar.
    sibel ve tuğçe isimli genel müdürlük yetkilisi olduğunu söyleyen kişiler, 29.10.2020 ve 05.11.2020 tarihinde beni aradılar. bana, çamaşır makinesinin banyoda kullanılması nedeniyle garanti kapsamında onarım işleminin yapılmayacağını söylediler. talep etmem halinde yetkili servisin ücreti mukabilinde değişiminin yapılacağını ifade ettiler.(bu ücret 2 parça için 695 tl olarak belirtilmiş, daha sonradan farkettiğim 3. yüzeyinde değişmesi için yaklaşık 1250 tl civarında bir ücret tutacaktır. )
    sibel ve tuğçe isimli kişiler ve ismini hatırlamadığım iki kadınla da yaptığım görüşmelerin hepsinde de bu yetkili kişiler umursamadan hatta banyonun servis tarafından çekilen fotoğraflarına bile bakmadan banyoda olan çamaşır makinesinde oluşan arızalar kullanıcı hatası olarak değerlendiriliyor dedi.
    banyo zeminin kuru olduğunu,havalandırmanın olduğunu, duşa kabin nedeniyle buhar bile olmadığını söylememe rağmen yok kabul etmediler.hatta bu yetkililerden bir tanesi şöyle bir diyalog geçti aramızda;
    -hanımefendi bu ürün ıslak zemine uygun olarak üretilmiyor mu?
    -evet ama su altında da çalışamaz.
    -hanımefendi ürün kuru zeminde. duşa kabin var banyoda
    -havalandırmanız yoktur beyefendi
    -hanımefendi banyo fotoğraflarına bakarsanız havalandırma var.
    -evet ama banyoda olan ürün garanti kapsamına girmiyor
    -iyi de bu ürünü sizin servisiniz kurdu ve banyoya kurulmaması gerektiği söylemedi ayrıca garanti belgenizde de bu ürünün banyoya kurulmaması gerektiği yönünde bir ibare yok.
    -garanti belgesine her şey yazılmaz. fabrikadaki teknisyenimiz ne derse o geçerlidir
    -he yani benim hiçbir söz hakkım yok
    -yapabileceğimiz bir şey yok dedi ve kapattı.
    bende tüketici hakem heyetine verdim lakin orası da sürecin 9 ayı bulacağını söyledi.

soruyorum sevgili suserler,
    bosch çamaşır makinesi nereye kurulmalı?
    a)yatak odası.
    b)misafir odası.
    c)salon.
    d)kirli çamaşırlarla gıda ürünlerinin bir arada olacağı mutfak.
    e)banyo.

garanti belgesinde ıslak zeminle ilgili hiçbir ibarenin olmadığını teyit etmek isteyenler için garanti belgesinin bosch sitesi linki aşağıdadır.
    https://www.bosch-home.com.tr/…abs=section-manuals/

edit:
    arkadaşlar banyoya kurulmaz çamaşır makinesi nemden buhardan cız olur diyen arkadaşlar görüyorum. efenim bu tür nemli ortamlar için ip 60-61-62-63-64-65-66 koruma sınıfı standartlarda belirtilmiştir.tazyikli su altında bile elektriksel güvenlik sağlanır.
    https://guvenlik.teknolojileri.net/…e-anlama-gelir/

edit2:
    saat 16:50 itibariyle bosch'tan arandım. dün gece 1'de buradaki bir arkadaşın önerisiyle bosch almanyaya yazdım süreci. az önce murat isimli personel aradı ve;
    - almanya üzerinden yazınız bize ulaştı.
    biz sizle daha önce defalarca görüşmüşüz ve yaşadığınız sıkıntı nedeniyle ürünün garanti kapsamında olmadığını belirtmiş ve tamir bedelinde ciddi iskonto yaparak 695 tl'ye ürünün paslanan saclarını değiştireceğimizi iletmişiz.
    -eee dedim(ağzım doldu bu sefer hoş olmayan bir konuşma tam yapacaktım ki)
    -müşteri memnuniyeti için çamaşır makinenizdeki ilgili kısımlar yetkili servisimiz tarafından ücretsiz olacak değiştirilecektir.servisimiz sizinle iletişime geçecek. dedi.
    -peki dedim ve kapattım.daha fazla konuşmak istemiyordum çünkü.
    değişim olup olmayacağını zamanla göreceğiz.çünkü artık bunlara güvenmiyorum.

22.01.2021 editi:
    o kadar çok mesaj geldi ki benimle birebir aynı sorunu yaşayan. şaşırmadım.gelen mesajlara bakınca banyo meselesinden iyi yol bulmuşlar.
    şu saat oldu hala arayan soran yok.

06.02.2021 editi:
    olayın devamı;
    (bkz: #119205609)
  • çatıya kurun....rabırt boşşş. teknisyendeki toşağa bak yaw hakim gibi resen karar veriyor.
  • burdan anliyoruz ki, bosch makinemiz bozulursa banyodan alıp mutfaga koyuyoruz sonra servisi çağırıyoruz.

pratik olun biraz.
  • sorunsal değil doğrudan rezalet başlığının konusu olması gereken olay.*

önce biraz gevezelik edeceğim başımdan geçen olayı anlatacağım kıssadan hisseyi siz çıkarırsınız.

evimizi komple tadilata aldıktan sonra tüm beyaz eşyaları değiştirdik. franke'den satın aldık ürünleri ancak satın almadan önce 10 kere sorduk "türkiye üretimi mi yoksa ithal mi olacak" diye. ithal yanıtını alınca iç mimarı arayıp onayını verdik. bir daha da kontrol etme gereği hissetmedik.

franke'nin yerli üretimlerinin çok problemli olduğunu biliyorduk. her neyse bulaşık makinesi bir kaç ay geçmeden bozuldu. servis geldi tamir etti. bir kaç ay geçince tekrar bozuldu. gelen servise sorduk "bu yerli üretim mi?" diye ankastre olduğu için montaj sonrası kontrol şansımız olmadı tabii. servisin yanıtı "tüm franke'ler artık türkiye üretimi"...

satın aldığımız yeri aradık bu ürünlerin bize satıldığında ithal olacağı söylendiğini ilettik ve iadesini istedik. ürünleri iç mimar söktü ve nakliyesini de karşılayıp satın aldığımız yerin deposuna yolladık.

oradan gelen yanıtı beklemeksizin miele'den yeni ürünleri aldık. dolapların bazıları onların ölçüsüne göre düzenlendi ve kullanmaya başladık.

başladık diyorum ancak bunlar ailemin kontrolünde gerçekleşiyor. firma sürekli oyalayıp herhangi bir çözüm de getirmeden ürünlere de paraya da çökmüş vaziyetteyken bir kaç ay sonra olaya müdahil oldum.

önce franke'nin orijinal menşeinin ne olduğunu öğrendim. (bilmiyordum) isviçre'ymiş. çalışanlardan isviçreli olan birini buldum. (gerek yokmuş adamlar zaten almanca - ingilizce konuşuyormuş.) turizm sektöründe olduğumuz için her dili konuşan vardı. ben direkt düz mantık firmanın menşei ile aynı olan çalışanı buldum. (neyse cıvımayalım)

internetten firmanın genel merkezini arattırdım. çalışan derdimizi a'dan z'ye anlattı. sorunumuzun aylardır çözülmediğini iletti. kendileri iletişim bilgilerimizi alıp döneceklerini ilettiler.

abartmıyorum tam 3 gün sonra ürünleri aldığımız firma aradı. ürünlerin ücretini, servis için ödediğimiz ücreti göndermek için hesap bilgilerimizi istedi ve aynı gün parayı iade edip özür diledi.

çözüm hikayede mevcut ama tekrar yazalım: bosch türkiye ile muhatap olmadan direkt olarak yurtdışı fabrikayı ya da merkezi arayın ve sorununuzu çözün.

benzer şekilde blackberry türkiye ile sorun yaşadığımda da hızla çözüme ulaştım. hatta söyle söyleyeyim ingiltere yolculuğum öncesi telefonum bozulduğu için ingiltere'ye gittiğimde oradan yeni cihazı kapıma getirdikleri ve türkiye'ye geldiğimde onu iade alıp sıfır kutulu başka bir cihaz getirdikleri dahi oldu.

firma ister alman olsun ister isviçreli isterse de uzaylı... muhatap olduğunuz kişiler türk ise türk gibi muamele görürsünüz. hiç uğraşmayın arayın yurtdışını ve olaylar nasıl çözülüyor izleyin.
  • servis seni yemiş. ben olsam parasını öder salona bağlatır youtube a koyarım bosch un tavsiyesi sonucu yaptım diye hatta almanyadaki fabrikaylada paylaşırım videoyu.

bu ülkenin en büyük eksiklerinden biri tamirat yapabilecek ustalar yetiştirmek. davarları teknik servis uzmanı diye gönderiyorlar milletin evine.
  • ashaksgdlkajh.. bugün bosch'la ilgili okuduğum ikinci rezalet. gerçekten arçelik'in gözünü seveyim ben. banyomda arçelik çamaşır makinem var. duşakabin'in hemen yanında. maşallahı var, ilk günkü gibi.

ben de garantisini uzatmıştım. çünkü biliyorum ki arçelik malına sahip çıkıyor. alman malı diye alacaklara söylüyorum, yerli malından şaşmayın. elin almanı sizi böyle iki dakikada açıkta bırakır.
  • rezalet puanım 9/10

not: bir puan karşılaşılabilecek daha absürt rezaletler için kırılmıştır.
  • alışılagelmiş yol/yöntem/kaide/tutum ile popüler kültür ürününe dönüşmüş sanayi mallarının yeni nesil huylandırma tutumu arasındaki uyumsuzluk vakasının ayyuka çıkıp bir kez daha görünür olduğu sorunsal hede.

alışılageldiği üzere, elektronik banyo tipi eşyalar banyoya kurulduğunda çeşitli nedenlerle ömründen yemeye daha yatkın oluyor. nem, rutubet, ıslak zemin gibi etmenler hem elektrik tesisatı açısından riske hem cihaz ve makinaların elektronik aksanlarının kolay bozukmasına hem de metalik bölüm ve yüzeylerin boyasının kalkması suretiyle (suyla/nemle değil) havayla temasından doğan paslanma sorununa yol açmaktadır. eskiden evladiyelik olarak üretilip canı çıkana kadar kullanılan ve "pis olan pis yere temiz olan temiz yere kurulur yazılı olmayan anne kuralı" ile neyin nereye kurulacağı anayasal hükme bağlı bu gelenekler, popüler kültür ile kâr güdüsünün bileşkesinden güç alan ve daha bireysel ürün tasarlayıp satmak eğilimine giren (yalnız yaşam trendi ve 1+1/stüdyo ev tipi yaşam alanları olgusu) kapital sistemin evrildiği yeni tür ürün üretme tercihi, günümüzün gerçeği ile alıştığımız düşünceden sıyrılma sancımızı böyle böyle acı zorundalıklarla yüzümüze çarpıyor.

geçmiş olsun diyorum.

karmaşıklıktan sıyrılıp net ve açık önerilere gelinirse, şu şekilde yetkili servis ve çevremden kulağa küpe edindiklerimi sıralayabilirim kendimce:

1- burhar gücü, kurulan zemin ne kadar kuru olsa dahi banyoda kurulu makinalara mutlaka sirayet eder ve ömründen yer. havalandırma olsa dahi, mümkünse hiçbir beyaz eşya (ve hatta saç kurutma makinası dahil küçük elektronikler) banyoda yer almamalı, kurulumu yapılmamalı.

2- koşullar ve imkanlar buna zorunlu kılacaksa dahi, beyaz eşyalar mümkünse kapaklı bir kutu içinde (burada (bkz: çaşır makinası dolabı) gibi yeni yeni trend bulan gereklilikler) tutulmalı ve kullanılmadığı müddetçe kapağı açılmamalı. buhar, öyle yapacak böyle yapacak yine girecektir öteden beriden sızıp ama sorunu en minimalde tutmak bu aşamada mümkün olabilecektir.

3- bulaşık makinası gibi, çamaşır makinaları ve kurutucular da mutfak ya da gider verilebilen hol, kiler veya kullanılmayan alaturka wc gibi küçük odalara, bunlar da mümkün değilse ve yapılabiliyorsa boş bir odaya (çamaşır/giyim odası, ardiye vb. gibi bir alana) kurulabilir.

kişisel deneyim olarak; yirmi yıldan oldukça fazla bir süredir evimizdeki çamaşır makinası önce salona (bakınız 90'ların tutkusu), ardından mutfağa kuruldu. mutfak da oldukça nem biriktiren bir yer olmasına rağmen görece az etkileniyor banyoda olmaktansa ve masa mahiyetinde de oldukça iş görüyor kullanım açısından yeni kurulan mutfak ya da yeni yapılan evlerde de genelde mutfak girdilerinde bir bulaşık bir de çamaşır makinaları için alan bırakılıyor. kabul gören trend bu yönde ve bu da maalesef banyoda karşılaşılan sorun nedeniyle ortaya çıkmış bir çözüm durumunda. çamaşırlar yine banyoda birikebilir, yıkama esnasında makinaya taşınıp halledilebilir.

demokraside çareler tükenmiyor, mutlaka bir alternatif gelişiyor. ama yine de yazılı olmayan tüketici kaynaklı servisdışı hatalar mide bulandırıp can yakıyor; bir tüketici olarak firmayı takındıkları tutum nedeniyle hatalı ve kullanıcıyı da yazılmamış "servis kitapçığı" maddesi ve "bildirilmemiş kusur beyanı" bakımından haklı buluyorum. umarım tatlılıkla halledilebilir bir sorun olur ve güzel neticeyi de buradan alırız.
  • görsel

görsel

görsel

aynı sıkıntı bizde de başladı. ki büyük sayılabilecek bir banyomuz var ve havalandırması gayet iyi. çoğu zaman duştan sonra ayna bile buğulanmaz. ama makine bu kadar neme dayanamadı.
  • ingiltere yasiyorum, bunu okuyana kadar bu ulkede insanlar neden hep camasir makinelerini mutfaga koyuyorlar diye sasiriyordum, simdi anladim. garanti kapsaminda kalsin diye yapiyorlarmis
176 entry daha

hesabın var mı? giriş yap