şükela:  tümü | bugün soru sor
  • her şey birkaç hafta önce evdeki 9 senelik bosch buzdolabının bozulmasıyla başladı. buzluk gayet güzel çalışıyor, ancak alt taraftaki soğutma kısmı çalışmıyordu. bosch merkezini arayarak servis talebinde bulundum. arıza tespiti sonrası gelen servis elemanının önerdiği tamir masrafını kabul etmezsem arıza tespit ücreti olarak 50 tl ödeyeceğimi söylediler. kabul ettim ve servis ertesi gün geldi.

gelen elemanın tek yaptığı kapakları açıp dolaba şöyle bir göz gezdirdikten sonra lastiklerini kontrol edip "ana kartınız ve fan motorunuz arızalı, değişmesi gerek 560 tl de masrafı var" demek oldu. fiyat yüksek geldi ve sağdan soldan tamir için araştırma yapmak üzere arkadaşların 50 tl "arıza tespit ücretini" ödeyip gönderdim.

sonrasında hanımla servisten tamir mi ettirsek yoksa dışardan bir tamirci bulup ona mı yaptırsak yoksa bunu artık atıp yenisini mi alsak konularını enine boyuna değerlendirdik. en sonunda yenisini almaya karar verdik. ama almadan önce son bir defa internetten bir araştırma yapayım da ona göre karar verelim dedim.

bilgisayar başına yaklaşık on dakikalık bir aramayla forumlarda youtube'da ve bazı servis sitelerinde no frost dolaplarda buzluk çalışıyor ve soğutucu çalışmıyorsa alt kısıma soğuk hava veren kanalların buz tuttuğu; 48 saat fişi çekilip buzlar çözdürüldükten sonra sorunsuz çalışacağı bilgisine ulaştım.

"öyle saçma şey olur mu lan bu kadar basit olamaz, servisten iyi mi bilecek bunlar" diye düşünsem de yeni bir dolaba 3-4 bin tl domalmadan önce bir denemeye karar verdim. haftasonu dolabın fişini çektim ve o da nesi, buzdolabı sorunsuz çalışmaya başladı.

şimdi bu durumda bosch merkezinden yönlendirilen yetkili servis internetten 10 dakika aramayla ulaşılacak bu bilgiyi bilmeyecek kadar vasıfsız mı yoksa "şu kerizlere elde kalan ana kartları, fanları falan bir iteleyeyim" diyen bir şark kurnazı mı bilemedim. her halükarda ortada bir rezalet olduğu belli. verdiğim "arıza tespit ücreti" haram olsun. merkeze şikayetimi bildirdim ama içim soğumadı. o yüzden başlığı açtım. arz ederim.
  • buz gibi rezalet.
  • böyle de bir şey varmış lan.

(bkz: uyanıklık)
  • 2 defadır bütün beyaz eşyalarını bosch'tan alan ve çok memnun birisi olarak 10 verdiğim rezalet. artık bu tür dolandırma teşebbüslerinin de bir yaptırımı olmalı.
  • az önce bosch genel servisinden gelen telefonda şu bilgi verildi:

"eğer parça değişimini kabul etseydiniz servis elemanı size fişi çekip buzları eritmenizi, ancak bu durumda arızanın ilerde tekrarlayabileceğini söyleyecekti."

servis sıçtı bosch merkez sıvıyor. daha da bunlardan bi parça alırsam eşşekler kovalasın beni.

(bkz: yapacağınız beyaz eşyayı sikeyim ben gidiyorum)