şükela:  tümü | bugün
  • bose quiet comfort 25 in bluetooth hali.

sennheiser mm550x ten buna gecmeden once okudugum yorumlarda "ayni fiyata daha iyi ses veren kulaklik cok" yorumlarindan ve apt-x desteklememesinden dolayi bayagi bir tereddut etmistim ama :

artilar:

- gurultu kesme ozelligi i-na-nil-maz.
    - ses kalitesi sennheiser mm550x'ten bariz daha iyi.
    - kulaga cok daha rahat oturuyor. ele aldiginizda benzer kulakliklara (ve de kablolu quiet comfort'lara gore) daha agir, ama kafada yokmuscasina rahat.
    - 4-5 saat boyunca kullandim, yine forumlarda rahatsiz audiophile'larca elestirilen bas agritma etme vs sorunlarini yasamadim.
    - pil omru gercekten de yaklasik 20 saat gidiyor (telefona uygulamasini kurup otomatik kapanma ozelligini actim)
    - siyah versiyonunda logo da siyah oldugu icin daha az dikkat cekiyor.
    - disariya ses sizdirmasi yok denecek kadar az, kulak ici kulakliklarla ayni neredeyse. acik ofiste "anam adam satanist cikti" geyiklerine son.
    - telefon uygulamasi ozellikle de cihazlar arasi gecis yapmak icin faydali.
    - kutudan cikan koruma kabinin sertligi/kalitesi gayet yerinde - sennheiser gibi kumas vermemis, adam gibi deri gorunumlu sert plastik.
    - kulakligi acinca sesli olarak hangi cihaza baglandigini ve kalan pil yuzdesini soyluyor. bilgisayarin adi mecburiyetten pl1denbg0141qw olunca kizcagiz her acilista telef oluyordu, ama meger hostname degistirmeden device manager'dan bluetooth adi degistirilebiliyormus.

eksiler:

- fiyati. 360 eur ne gozunuz cikmasin.
    - gurultu filtrelemenin istege bagli kapatilamiyor
    - gurultu filtrelemenin frekans araligiyla oynanamiyor (baska kulaklikta da rastlamadim bu ozellige gerci ama olsa guzel olurdu)
    - kablo olmayinca telekonferans esnasinda mute/unmute cok kolay degil, burada kablonun ustundeki dugmeyi ariyor insan.

sayesinde belki de ofiste katil olmadan birkac yil daha calisabilecegim, kim bilir? umitliyim.

eger noice cancelling onemli bir kriterse quiet comfort serisini denemeden baska kulaklik almayin. degilse bisuru alternatif oldugu dogru tabii.
  • hakkinda okudugum bir amazon incelemesinde kulakligin katlandigi yerin kullanim sirasinda sabit durulmadigi surece gicirdagi, dolayisiyla kisa bir kullanimin ardindan asinmalara neden olacagi belirtilmis. ayrica bluetooth baglantisi da sorunlu gozukuyor. bluetooth problemi firmware vb. seylerle cozulebilir gozukse de mekanik problem gurultu kesme ozelliginin icine ediyor. almayi dusunenlerin bir sure beklemesinde fayda var. ayrica bluetooth olmasi ses kalitesini de dusurecegi bir gercek. bluetooth ekleyelim ama fiyati fazla da artmasin dedikleri icin muhtemelen kalitesi biraz dusuk plastik ve aceleye getirilmis bir tasarim ile ortaya ciktiklari belli.
  • dell'in sikimsonik suruculerinden midir, windows 7'nin kendisinden midir bilemedim ama windows 10'a gecince ses kalitesi bariz bir sekilde artiyor.
  • 1.2.9 firmware guncellemesinin ses kalitesinin icine ettigine dair reddit ve bose forumlarinda bayagi sikayet var.

1.0.6'ya donmek icin:
    https://community.bose.com/…1-2-9-update/td-p/35518
  • yaklaşık iki aylık kullanıcısıyım. fiyatını son kuruşuna kadar hak eden bir kulaklık.

iki tane qc 15 eskitmiş biri olarak bu kulaklığı alırken terddütlerim vardı. pilinin değiştirilemiyor oluşu, kulaklık pad'lerinin nispeten çabuk eskiyor oluşu ve pek de ucuz olmaması tereddütte bırakmıştı beni.

ama kullanım kolaylığı, ses berraklığı, uzun pil süresi (yaklaşık 19 saat), defalarca düşürmeme rağmen sorunsuz çalışmaya devam etmesi, üstün noise cancellation kabiliyeti ve en önemlisi komforu beni ikna etmiş durumda. oldukça ergonomik ve aynı zamanda hafif bir kulaklık olduğu için bütün gün kafamda geziyorum neredeyse. utanmasam yatağa da onla gireceğim, o radde.

ses olarak bassları beats fanlarını tatmin etmeyebilir ama tüm spektrumda dengeli bir performans arayanlar için ideal. benim gibi bir massive attack fanını bile mesut edebilmiş derede iyi bence bassları.

uzun lafın kısası olmuş bu.
  • bugün 15 dakika boyunca denediğim kulaklık. kısaca tecrübelerimi belirteyim okuyan olursa bir fikir sahibi olur en azından. öncelikle noise cancelling olayı hakikaten çok başarılı. daha önce noise cancelling özelliğine sahip bir kulaklık denemediyseniz verdiği hissiyat ilk başta biraz garip gelebilir fakat kısa bir süre içinde alışırsınız. kız arkadaşıma bu kulaklığı ilk denettiğimde yüzünde istemdışı bir gülümseme ve şaşkınlık olmuştu, öyle bir etkisi var.

noise cancelling olayı ciddi anlamda başarılı, gürültülü bir ortamda olsanız dahi sanki tek başına bir odadaymışsınız hissiyatı veriyor. fakat bu noktada şunu belirtmekte fayda var, noise cancelling olayı ani ve yüksek sesleri engellemek için değil sürekliliği olan sesleri bertaraf etmek için düşünülmüş bir özellik. yani örnek vermek gerekirse bir tabağı yere düşürüp kırdığınızda çıkan sesi değil, uçakta seyahat ederken motorun sürekli gelen sesini engeller noise cancelling, ki zaten mantıklı olanı da budur. yani noise cancelling'den ne beklemeniz gerektiğini söylüyorum, sonra hayal kırıklığı olmasın.

noise cancelling özelliğinden dolayı da dışarıda bir kafede otururken, otobüsle veya uçakla seyahat ederken, sesi sonuna kadar açma gereği duymadan güzel güzel müziğinizi dinlersiniz.

ses kalitesi noktasında detaylı yorum yapabilecek teknik yeterliliğe sahip değilim. burada kalkıp midler çok öne çıkıyor fakat high'lar biraz sönük kalmış desem yalan olur. fakat genel anlamda şu ana kadar dinlediğim/denediğim bütün kulaklıklardan daha iyiydi, ki üst seviye başka kulaklıkları da denemişliğim var. 15 dakikalık kısa testim sırasında death metal, funk, jazz gibi türlerde inanılmaz başarılı sonuç verdi. sesler birbirinin üstüne binmiyor ve enstrümanları rahat bir şekilde ayırt edebiliyorsunuz. özellikle "incognito - still a friend of mine" dinlerken yüzümde istemdışı bir gülümseme oluştu, o derece hoşuma gitti.

konfor açısından lafı hiç uzatmaya gerek yok, inanılmaz hafif ve rahat bir kulaklık. kulaklıkların ve kafa bandının üzerindeki padler son derece yumuşak. kulaklıklar over ear olduğu için ve padler kalın ve yumuşak olduğu için en ufak bir rahatsızlık hissetmiyorsunuz. ayrıca son derece hafif bir kulaklık. herhangi bir sorun yaşamadan saatlerce rahat bir şekilde müzik dinleyebilirsiniz.

ve son olarak kulaklığın bluetooth olması size inanılmaz rahatlık sağlıyor, özellikle ev dışı ortamlarda kullanacaksanız kablosuz olması ciddi anlamda hareket özgürlüğü anlamına geliyor ki alıştıktan sonra vazgeçmek istemeyeceğiniz bir özellik.

kulaklığın tek eksisi maalesef fiyatı. yaşadığım avrupa ülkesinde fiyatı 350-380 euro arası değişiyor. türkiye fiyatı da görebildiğim kadarıyla 2000 tl civarı.

noise cancelling ve bluetooth sizin için çok çok önemli özellikler değilse aynı fiyata hatta daha düşük fiyata ses kalitesi açısından çok daha iyi ürünler alabilirsiniz.
  • kullanmaya basladiktan sonra inanilmaz bir sakinlik coktu ustume ve dis dunyadan koptugumu hissediyorum.

sirf noise cancelling olayi icin bile olsa alinacak bir urun. londra'nin en gurultulu metrolarindan olan picadilly line'i bile toyota prius'a ceviriyor bu meret. (bilmeyenler icin, toyota prius elektrikli bir araba ve calistigini anlayamayacak kadar sessiz bir motoru var). bir ustteki entryde belirtlldigi gibi anlik sesleri degil, surekliligi olan sesleri kesiyor bu teknoloji.

bu kulaklikla gravity vs uzay boslugunda gecen filmleri ve sahneleri tekrar izlemeyi dusunuyorum. boylece keskin uzay boslugu sessizligini daha fazla hissederim belki.
  • yaklaşık yarım saattir denemekteyim. ilk denemede noise cancelling özelliği insanda garip bir hissiyat uyandırmakta. sanki yüksek bir yere çıkmışım kulaklarım tıkanmış ve hiç bir şey duyamıyor gibiyim.

ofis kullanımı için ideal olduğunu düşünüyorum. havalandırma gürültüsü gibi kendini tekrar eden uğultuları engellerken, ani sesleri (telefon çalması gibi) daha kısık duyabiliyoruz.

beats gibi bas ağırlıklı olmaması beni tatmin etti, her tondan güzel bir ses yelpazesi sunuyor.

amazon fiyatı 349$ ülkemizde ise 2000tl

amazondan alıp gümrük vergisi + amerikadan getirtme servisi veren siteleri kullansanız bile 500-600 tl kar edebilirsiniz.
  • gerçekten çok güzel çalışıyor, aynı anda iki farklı bluetooth kaynağıyla eşleştirebilmeniz (mesela telefon ve bilgisayar) inanılmaz bir konfor sağlıyor, son gelen update ile birlikte geçişler de daha hızlı olmaya başladı falan orada sorun yok ama noise cancellation yerine noise suppression demek aslında daha gerçekçi olur, ki yine de piyasada en iyi active noise cancellation bu kulaklıkta. tiz sesler, konuşma vs. rahatça duyulabiliyor (konuşmaların ses seviyesinin 1-2 kademe düştüğünü düşünün) eğer ortamda düşük frekanslı ve sürekli bir ses varsa (mesela uçak motoru, fan gürültüsü vs.) o kaynağı ancak çok uzaktaymış gibi duyuyorsunuz ya da duruma göre duyamıyorsunuz. eğer yüksek sesli bir şeyler dinliyorsanız o zaman dışarıdan gelen sesleri seçmek daha da zorlaşıyor tabii ki. benim gibi gürültü konusunda aşırı hassas bir insan için başka alternatif yok, qc45 yarın çıksa yine ilk gün alırım.