şükela:  tümü | bugün
  • uzun haliyle şöyle açıklayayım,

kişinin yazdığı yazıda virgül koyması gereken bir yere geldiğinde önce iki kelime arasına boşluk koyup virgülü ikinci kelimenin dibine eklemesi durumu. o kadar göz kanatan bir durum ki -de, -ki gibi eklerin yazımı yanlış yazılsa bu kadar kanatmaz gözleri.

örnek; ben dağları ,ağaçları ,ovaları , dereleri çok severim.

aman tanrım daha fazla devam edemeyeceğim.

tez kalemi vurulası insandır.

(bkz: öğrenciye 16 yılda dil bilgisi öğretemeyen sistem)
  • benim daha fazla ayar olduğum bir tip var: "sorudan sonra boşluk bırakıp soru işareti koyan tip."

"bugün kaçta çıkarsın işten ?"

bu kesinlikle doğuştan gelen, kalıtsal bir özellik. birbiriyle alakası olamayacak, aynı mahalleden bile geçemeyecek insanlar yapabiliyor bunu.

lan kavuştursana soru ile soru işaretini, ne meraklısınız sevdalıları ayırmaya! bak sayenizde üstte nasıl yazıldığını göstermek için örnek verdiğim cümledeki "işten" kelimesi ile soru işareti sonsuza kadar ayrı kalacaklar. eserinizle gurur duyun!*
  • benim de gözümü kanatan bir durumdur. genellikle de iddialı bir şekilde, cahilce bir şeyler zırvalayanlar yapar.

örnek:

siz reise böyle konuşuyorsunuz ,ama hakkını çok yiyosunuz...bunu yapmayın ,adam olun!!!
  • boşluk virgülden önce değil virgülden sonra konur. örnek: ali, ayşe ve mehmet de gelmek istedi.