şükela:  tümü | bugün
 • katı olan her şeyin buharlaştığı, barıştan ve vicdandan söz etme kararlılığının zorlandığı bir çağda, dışarıdaki her şeyden kaçıp nefes alınabilecek bir sığınma deneyimine ihtiyaç vardır. çeşitli olanaklar bunu mümkün kılabilir. ama hiçbirisi kalıcı bir nitelik kazanmaz ve size sunduğu sığınağın çatlakları arasından "gerçek dünya"nın sızıntıları üzerinize yağar. oysa; karşılarına geçmek ve müziğini dinlemek istediğiniz insanlar, usul usul ritimlerle başlanan ve o an içinde bulunulan mekandaki tüm farklılıkları ortadan kaldıran bir iyimserlik ile dans edilen ve bitmemesi istenilen saatler vardır. söylemeye çalıştığınız neredeyse tüm sözcüklerin hiç keşfedilmemiş ve sesli bir karşılığı mevcuttur. etrafınızı saran, sizi savaşın, siyasetin ve sermayenin heyulasından yalıtan.

  aklıma bunlar geliyor bosphoroots'u tarif ederken. bu yaşıma kadar reggae ile haşir neşir olma fırsatı yakalayamamış bünyemde tebessümlere yol açan, içten, hepsi de müziği çok seven, barışçıl ve vicdanlı insanlardan oluşan bir reggae grubudur kendileri. son derece içten bir yorumla bob marley şarkıları icra etmesinin yanında, konserlerinde wish you were here'nin intro'sunu duyunca önce şaşkınlıkla "ne oluyor" der, peşinden o muazzam şarkının reggae'ye evrilmiş halini aynı anda hem hayranlık, hem de tebessümle dinleyebilirsiniz.

  geçtiğimiz gün, ikinci kez nayah'talardı. eğer uğramak isterseniz, koray'ın da ifadesiyle vicdanın ve barışın müziği olan reggae için düzenli aralıklarla oradalar. sizi de beklerler.

  perküsyon & nyahbinghi - murat tolga
  davul - yağız kayaoğlu
  keyboard & back vokal: yüce akın
  bass - fırat bodur
  gitar & back vokal - utkan şiar canevi
  ritim gitar & vokal - koray sürücü

  facebook
  twitter
 • hüzünlü gününüzü neşelendirecek reggae parçaları besteleyen, cover'layan taze bir grup. benim gibi reggae'den pek anlamayan insanları coşturmaları yollarının ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

  yolları açık olsun

  bob morley abimizden running away parçasını coverlamışlar dinleyin mutlaka

  https://www.youtube.com/watch?v=lqjj_12pno8
 • her sabah parçalarını dinlemeden güne başlamadığım, en sevdiğim roots reggae grubu. solistleri sahnede 10 aslan gücündedir. ya da 100 kedi.
 • güzel gruptur, yavaş yavaş kendi şarkılarını da icra etmeye başlayacaklarmış, merakla bekliyoruz. soundcloud
 • uzun zamandır beklediğimiz this is how i want'ın klibi youtube'a düşmüştür.

  https://www.youtube.com/watch?v=gmdsel3cck8
 • this is how i want isimli parçalarına çektikleri klipte reggae eşliğinde halay çeken tişörtler var. çok tatlı olmuş, yüz güldürmüş, izlerken aşklara götürmüştür beni bu klip... tebessüm klibin ilk saniyesinde yüzüme oturdu ve alçılandı kaldı öyle, yaratıcı bir grup. çok tatlı insanlardan oluşuyor, nayah'ta sık sık çalıyorlar. gidip çay için kendileriyle, tanış olun. barış isteyen, kardeşlik dostluk diyen ve bunun için müzik yapan tatlı bir çocuktur bosphoroots, candır, canandır. çalarken tebessüm eden bu adamlar da aslında çok ciddi şeyler söylüyorlardır. yüreklerine inanıyorum, kendi bestelerini daha bolca bekliyorum.
 • 3 aralıkta ankara, eskiyeni bar'da konser verecek; eskiyeni'yi şenlendirecek, renklendirecek olan grup.

  etkinlik sayfası şöyle: https://www.facebook.com/events/1137599406268622/
 • ilk ep'leri 3 azgın bugün spotify üzerinden yayınlanan grup. hem içerik, hem de sound olarak muazzam bir türkçe reggae albümü olmuş.

  ---tracklist---

  01. 3 azgın
  02. milyarlar içinde bir tane
  03. babil çökecek

  ---tracklist---

  içerik ve sound olarak ayrı ayrı yazmak istiyorum bu albümle ilgili.
  albümde bariz olarak çok güzel bir reggae sound'u yakalanmış. şarkılarda dub denenmiş, çok da başarılı olmuş. bütün enstrümanlar da yerli yerinde, muazzam şekilde kullanılmış. baştan sona çok güzel akan, yer yer yeni vokal tarzlarının denendiği muazzam bir albüm var ortada.

  ama onun dışında, en az sound kadar önemli olan, içerik/bağlam meselesi.

  reggae gibi, artık ne yazık ki içeriğinin bayağılığından ötürü altkültür dahi sayılamayan bir tarzda, harika bir politik, varoluşsal ve güncele dair muhalif bir tavır sergilenmiş. şarkıların içerikleri, emin değilim ama türkçe çok az denenen ve ısrarla yapılması gereken bir duruşa sahip. müziğin politik gücü, müzikal kalitesi de gözardı edilmeden çok güzel icra edilmiş 3 azgın albümünde.

  görünen o ki yolları çok açık.
 • insanın nereden geldiğini anlayamadığı salak bir neşe, bir yandan da hüzün. ikisinin sentezini çok güzel yapmışlar.

  bosphoroots - babil çökecek

  "belki açsın, yorgunsun, mutsuz, umutsuz, durgunsun.
  suç senin değil ya da bu bir kader değil.
  her gün yeni bir telaş, yeni bir uğraş, bütün gün didin, koştur.
  istediğin bir dilim somundur.
  bu dünya nimet dolu, ama sana yok,
  yok işte yok çalış didin diyor biri."