şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: boston consulting group)
  boston çalışma grubu, boston danışma grubu vb olarak da geçer. oluşturdukları matris (bkz: bcg matrix) stratejik kararlara destek olunması amaçlanan bir pazarlama aracıdır.

  matris, 1970 yılında boston danışma grubu tarafından geliştirilmiştir. stratejik başarı için işletmelerin kendi büyüme rakamları yanında , rakip bilgilerine, pazarın büyüme hızına ve o pazar payına da odaklanılması gerekliliği temeline dayanır.

  matrisin yorumunda; pazarın büyüme hızı ve pazar payı iki önemli boyut olarak karşımıza çıkar. matris bu değişkenlere göre şirketin (ya da ürünün) konumunu ortaya koyarak, nasıl stratejiler geliştirilmesi gerektiği kararında, karar vericiye kolaylık sağlar.

  matrise gore konumlar:
  yıldızlar : pazarın büyüme hızı ve şirketin rakiplerine göre pazar payı da yüksekse konumu yıldızdır. bu işe yatırım yapılması ve pazardaki durumunu güçlendirmesi önerilir. bu bölgede yer alan şirket veya markalara yapılacak stratejik yönlendirme büyüme stratejisi şeklinde olacaktır.

  inekler: yıldız konumundan sonra pazardaki büyüme hızının azalmasıyla inek konumuna dönüşüm baslar . pazarın büyüme hızı düşük ve pazar payı yüksekse, sıcak para akışı sağlanıyordur (sağmal inek) ineklerden kazanılan gelirin yıldızlara aktarılması önerilir

  köpekler: pazar payı bir süre sonra farklı ve yeni rakiplerin pazara girmesiyle birlikte azalacak ve inek köpeğe dönüşecektir. pazarın büyüme hızı ve şirketin pazar payı da azalmıştır. bu pazarlarda rekabet şiddetli olduğu için ve bu alanda nakit yaratma ihtimali de genelde düşüktür. pazardan çıkış , tasfiye, satış, dönüşüm vb stratejiler uygulanmalıdır

  belirsizler/soru işaretleri:pazar payı düşük ancak pazar yüksek hızla büyüyor. olasılıklar devreye girer.
  eğer, rakiplere göre pazar payını artırılabilirse bu belirsiz iş yıldız işe dönüşür
  eğer, rakipler pazar payını arttırırsa ,bu belirsiz iş köpeğe dönüşecektir.
  belirsizler için iyi okumayla strateji seçilip sonraki asamaya gore aksiyon alınmalıdır.