şükela:  tümü | bugün
 • amerikadaki ingiliz kolonilerinin kraliyet tarafindan uygulanan agir vergileri protesto etme niyeti ile baslayip bagimsizlik ve amerika birlesik devletlerinin kurulmasi surecini baslatan eylemi. eyleme katilanlar amerikan yerlisi(bkz: kizilderili) kiligina girmistir. cikarilan sonuc: amerika buyuk devletlerinin kurulusunda bile para ve uckagit vardir.
 • amerikalilarin ingiliz egemenligini protesto etmek icin ingiltereden gelen bilmem kac ton cayi denize dokmeleri hadisesi.
 • amerikalilarin kahveye neden bu kadar duskun olduklarini aciklayabilecek donum noktasi belki de.
 • "abd'deki kolonistlerin ingiltere'den gelen yüksek vergili çayı ve ingiltere'yi protesto etmek için 16 aralık 1773 yılında boston limanı'nda ingiliz gemilerindeki tonlarca çayı kızılderili kılığına girerek denize dökme eylemi. bu eylem amerikan bağımsızlık savaşını çıkartan kıvılcımlardan birisi olacaktır." (kaynak: vikipedi)

  ayrica boston'da duzenlenecek potansiyel bir zirve icin ideal isim.
 • akabinde ingiliz hukumeti boston limanini tamami ile kapatmis ve bunun uzerine haber diger kolonilerde ozgurluk dusuncesini ve hazirliklarini baslatmistir. kralin birkac kisinin sorumlu oldugu eylemi tum bir sehrin uzerine yikmasi ve herkesi cezalandirmasi bugunun ozgur amerikasinin temelini atan olay olarak tarih kitaplarinda yerini almistir.
 • 1700'lu yıllarin ikinci yarisinda ingilizler abidik gubidik vergilerle amerikan kolonilerini canindan bezdirmislerdir. boston cay partisinin gerceklesmesinden bir kac yil once boston halki ingiliz askerlerine sirf dallamalik olsun diye kar topu atmis askerler ise silahlarla karsilik verip bir kac kisinin olumune yol acmislardir. * bu olay sonrasinda herkes isyana tesvik edilmis, cay satan ve icenler vatan haini olarak ilan edilmistir. bu sartlarda halk limanlarda yatip kalkmaya baslamis ve ulkeye giren cay yuklu gemiler yagmalanip caylar denize dokulmustur.
 • 1773'te çay satışı tekelinin doğu hindistan şirketi'ne verilmesi nedeniyle bostonlu amerikalıların eyleme geçerek ingiliz gemileriyle gelen çayları denize dökmeleridir.
  (bkz: philadelphia kongresi)
 • 16 aralik 1773'te gerceklesmis bu denize cay dökme eyleminin karari, bugün "özgürlük besigi" binasi ("the cradle of liberty") olarak da bilinen faneuil hall'da verilmistir. ingiliz cayini boston limanina gönderen sirketin adi da "east india company"mis.
 • bilinenin aksine çaya konan yüksek vergiler yüzünden gerçekleşmemiş olan olaydır. tam tersine vergilerin düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkmıştır. olayın yaşandığı dönemde çayı ithal eden şirket doğu hindistan kumpanyasıdır ve elinde çok fazla çay stoğu birikmiştir. bilakis diğer yerlerdeki vergilerin artmış olması ve britanya'daki boykot şirketin elindeki çay miktarını arttırmış olup, çok ucuz fiyattan amerikan kolonilerine getirilen çayın bu işten muazzam karlar elde eden kaçakçılar tarafından tepki olarak boston limanına dökülmesinden kaynaklamıştır.

  diğer taraftan amerikan bağımsızlığı ile ilgili ilk tepki de yoksul kolonilerden değil o dönem için en varlıklı bölge olan lexington'dan gelmiştir. ilk kurşun burada atılmış ancak organize britanya birlikleri tarafından çarçabuk bastırılmıştır bu isyan. buradan da anlaşılacağı gibi bu devrimin çıkış noktası yoksul halkın yaşadığı gaddarlıktan daha çok bölgenin zenginliğine sahip olan yeni üst sınıf tüccar/zenginlerin yönetimi aristokratik dayatmacı britanyalılardan devralmaktır.