şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda the suite life of zack and cody ikinci sezon on yedinci bölümünün adı.
 • bilinenin aksine çaya konan yüksek vergiler yüzünden gerçekleşmemiş olan olaydır. tam tersine vergilerin düşüklüğü nedeniyle ortaya çıkmıştır. olayın yaşandığı dönemde çayı ithal eden şirket doğu hindistan kumpanyasıdır ve elinde çok fazla çay stoğu birikmiştir. bilakis diğer yerlerdeki vergilerin artmış olması ve britanya'daki boykot şirketin elindeki çay miktarını arttırmış olup, çok ucuz fiyattan amerikan kolonilerine getirilen çayın bu işten muazzam karlar elde eden kaçakçılar tarafından tepki olarak boston limanına dökülmesinden kaynaklamıştır.

  diğer taraftan amerikan bağımsızlığı ile ilgili ilk tepki de yoksul kolonilerden değil o dönem için en varlıklı bölge olan lexington'dan gelmiştir. ilk kurşun burada atılmış ancak organize britanya birlikleri tarafından çarçabuk bastırılmıştır bu isyan. buradan da anlaşılacağı gibi bu devrimin çıkış noktası yoksul halkın yaşadığı gaddarlıktan daha çok bölgenin zenginliğine sahip olan yeni üst sınıf tüccar/zenginlerin yönetimi aristokratik dayatmacı britanyalılardan devralmaktır.
 • mesai çıkışına yakın tasarlanmış ve yerel saatle 5'te eyleme dökülmüştür. cuma günü yapılmış olmasının, partinin geç saatlere kadar sürmesini garanti altına alma amacına yönelik olduğu söylenir.
 • bir yandan çayları denize atmaya çalışmak bir yandan da red coats'un saldırısını savurmaya çalışarak, connor'un kontrolünde assassin's creed 3'te canlı canlı bu hadiseyi yaşayabiliyoruz.
 • amerikanın bağımsızlığına giden ilk adımdır.kim derdi ki herşey çay ile başlayacak.ve bir ülke çay için ayaklanacak.
 • şöyle dünyadaki devrimler incelemesi sırasında hindistan'da gerçekleşen tuz devrimi ve haiti'de gerçekleşen şeker devrimi ardından noluyoruz diye sordurtan devrimdir. evet devrimdir.
 • aslında tam olarak ilk adım da değildir, bir noktada zaten sons of liberty kurulmuştu. sons of liberty kim derseniz de bu olayın mimarlarıdır.

  tam olarak townshend'in kabul edilmez yasaları'ndan biridir çay yasası. townshend yasaları o kadar çok tepki toplamıştı ki tek çözüm onları kaldırmaktı, nitekim kaldırıldılar da. çay yasası (aslında tea act olarak geçiyor ingilizce kaynaklarda) ise aralarında en az tepki toplayandı ve bu yüzden bir müddet daha yürürlükte kaldı. tam içeriği de east india company (doğu hindistan kumpanyası)'nin amerika'ya ve britanya'ya giren çaylardaki koyduğu verginin azaltılmasıydı. bu vergi azaltılmasından önce çayda %25 vergi vardı ve bu durum hollanda'dan gelen kaçak çayın piyasada daha ucuza satılmasına neden olup kumpanyaya zarar veriyordu. bunun townshend'le anılmasının nedeni de townshend'in genel olarak koyduğu "townshend vergisi"nden dolayıdır.

  1773'te olan olaysa şöyledir. doğu hindistan kumpanyası (şirketi) boston'a dört tane çay gemisi gönderir. ancak gönderilen gemilerden mallar indirilmez. bu daha önceden alınmış bir karardır. hatta gelen mallar "köleliğin tohumları oldukları" gerekçesiyle geri çevrilir (ki bence ironik). mallar geri indirilmediği gibi, gemiler de geri gönderilir. ancak geri gönderilen gemiler britanya'dan tekrar amerika'ya giderler. bu sefer de vali hutchinson gemileri limanda tutar ve vergileri ödemesini ister, ancak samuel adams (sons of liberty'nin asıl adamlarından) gemiyle ara bulmayı çalışır ancak başaramaz. 16 aralık gecesi sons of liberty'den 130 mohawk giyinimli adam bütün çayları gemiden suya boşaltır. yaklaşık 3.2 milyon dolarlık bir zarar bırakırlar. samuel adams durumu anında üstlendi. bu konuda benjamin franklin aslında zararın ödenmesi taraftarı olmuştur.

  bütün bu olay aslında amerika'nın en temeline yapılan bir saldırı olarak algılandığı için bu kadar ses getirmiştir. townshend ve çay yasaları amerika kolonilerinin "kendi kendini vergilendirme" kararına aykırı düşmüştür. koloniler kendi düzenlerinde devam edemedikleri için britanya karşıtı olmuş ve bağımsızlık savaşı'nda kendilerine bir neden bulmuşlardır. boston tea party de onlar için bir nevi ilk kurşundur denebilir.

  edit: bunu böyle yazdım detaylı detaylı, çünkü amerikalılar bu olaya baya bağlılar ve hatta günümüzde aşırı sağcı partilerinden birinin adının "çay partisi" olmasının nedeni muhtemelen bu olay. bilin ki salak salak "aa çayla parti yapıp oturup sohbet etmişler ne güzel." demeyin.
 • amerikanin bagimsizligini kazanmasina sebep olmus ve ilerde gandiye ornek olacak eylem.