• sinemamızın, kadir inanır-türkan şoray'lı "devlerin aşkı" gibi, adı konulmamış bir başka serbest "gilda" uyarlaması. dillere destan tekme-tokat sahnesinin yanı sıra, kilyos sahillerinde selma güneri'nin -tarık akan'ı kıskandırmak için- etrafında dans eden gençlere kendisini havaya attırıp tutturduğu sahne de algıya kısa devre yaptırır hakeza.
  • tarık akan, selma güneri ve reha yurdakul'un oynadıkları türk filmi. tarık akan ve selma güneri yıllar önce birbirlerine aşık olurlar ancak selma hanım daha lüks bir hayat için tarık akan'ı terkeder. yıllar sonra tarık akan, kadim dostu reha yurdakul'la çalışmaya başlar ve bir akşam arkadaşının karısıyla tanışmak için evlerine gider. makus kader tarık akan'ın karşısına, artık nefret ettiği eski sevgilisi selma güneri'yi, yakın dostunun karısı olarak çıkarır. olaylar gelişir...
    bir de herkesin kulaktan dolma bildiği bir şarkısı vardır bu filmin; "boşver boşver arkadaş başka bulursun, en kötü günlerimiz hep böyle olsun, lalalalalalalalal elem yok olsun..." gibi sözleri vardır.
    şahsen ben çok severim bu filmi; selma güneri'nin bağırdığı gibi bağımak isterim mütematiyen "zengin koca bulacağım, seni sevmiyorum artık, sevmiyorum..rum..rum..um..um" diye.. feci tokat yiyip kendi ekseninde en az 20 defa dönmüştür bu çığırıştan sonra orası ayrı... bu tokatlı kısmı istemiyorum, kayıtlara geçirilsin.
    ha bir de benzeri için (bkz: gilda).
  • esas konusu sudur:
    tarik akan akil hastanesindeki annesi ve coktan kaybettigi babasinin eksikliginde, hayatta tek bir dayanagi olan, serseri bir genctir. o dayanak da babasinin en yakin dostu, kendisini cocuklugundan beri yetistirmis, oz oglu gibi seven reha yurdakul'dur.
    selma guneri filmdeki fettan gorunumunun altinda aslinda terkedilmis kadindir. tarik akan onu birakip avrupa'ya gitmistir.. gitmistir; cunku aslinda onu deli gibi kiskanmaktadir etrafindaki erkeklerden, arkadaslarindan. ustelik durmadan zengin koca arayacagini soyleyen, baglanmak istemeyen bir kiza tutulmustur. yarali kalbi zaten kendisini terkeden bir ailenin acisini yasarken, buna dayanamaz ve kacar.
    kiz o gittikten sonra perisan olur. o en umutsuz doneminde, artik hayattan vazgecmisken tanisir reha yurdakul'la. bu olgun adam onu yeniden hayata baglar, askini kalbine gomup bu adamla evlenir genc kadin. "o" nasil olsa donmeyecektir cunku.
    fakat "o" doner. kocasinin yegeni olarak doner. eski askini her gun goren kadin basindan itibaren gururunu atar bir kenara, yalvarir, herseyi goze alir.
    "o" affetmez. ici icini yer, delirir sinirden.
    ..ve olaylar gelisir.
  • annemin şarkısı...
    yani o öyle diyor
    "banim şarkımdı boşver arkadaş radyoda çıktığında çok mutlu oluyordum, bazen nurcan abla * sesleniyordu bana; -radyoyu aç, senin şarkın çalıyor- ben zaten radyomu banyoya girerken bile yanımdan ayırmazdım, belki çıkarsa kaçırmayayım"

yıllar yıllar evveli, evlenmesine, çocuklarının doğmasına daha yıllar var, onca zaman önceden görmüş mü kaderini, boşver arkadaş'ı sevmiş... tek bildiğim bütün ömrü sevinçle dolsa annelerin...

"ağlama arkadaş ağlama aşk için
    bu kısacık hayatta bu yaşlar niçin?
    bugünler geri gelmez gider gençliğin
    ...
    bütün kalbin sevinçle neşeyle dolsun
    en kötü günlerimiz hep böyle olsun
    mutluluklar bizimle elem yok olsun"

biz herşeyi çabuk tüketen zamanın insanlarıyız, böyle tutkuyla sevmek bir şeyi, onun gelişini beklemek ne güzel...

annemin şarkısı; zamana yenilmeyen, dinledikçe güzelleşen bir şarkı, annemin en sevdiği şarkı, her dinlediğimde annemin siyah beyaz fotoğraflarındaki duru yüzünü öptüğüm şarkı...
    ilhan irem'e sevgi ile...
  • ne kadar çok izlense de bir türlü bıkılmayan türk filmleri kategorisine konabilen bir zeki ökten filmi. en bilinen sahnesi tarık akan'ın selma güneri'ye tekme tokat giriştiği sahnedir. günümüz modasına uygun giysiler görmek de mümkündür bu filmde.
  • tarık akan'ın selma güneri'yi "aslında sen bir tek şeyden anlarsın" deyip tokat manyağı yaptığı film.

edit: abla kardeş tokatlama sahnesini taklit ederdik çocukken. evet tokatı yedikten sonra okeye dönen bendim.
  • tarık akan'ın açık ara en iyi aşk filmidir.ne zaman tvde denk gelsem oturur izlerim,garip bir ağırlığı ve asilliği var bir de bu filmin.selma güneri hem güzelliği ile hem de civciv sarısı tüylü montu ile akılda güzel bir yer edinmiştir.
    'içiciğim,dans ediciğim,eğleniciğim var mı bi diyciğin?'
  • ilhan irem dinleyerek kadın dövmek gibi enteresan fanteziler barındıran film.ayrıca tarık akan bu filmde aşırı derecede yakışıklı bir şeymiş.
  • üzülme veli dayı senin bey bundan 3 ay önce intihar etti , bir insan iki kere ölmez.
  • tarık akan ve selma güneri'nin istanbul'dan uludağ'a tarifeli uçak seferiyle gittiği film.

https://youtu.be/k-ld4mndb04?t=1688
hesabın var mı? giriş yap