• bilgisayar ve ogretim teknolojileri egitimi bölümlerine verilen kısa isim. ingilizcesi icin (bkz: ceit)
  • sizi "goethe'mi okuyorum dedin ?" şeklinde sorularla muhatap edebilecek bölüm.
  • böte koyayım göte diye dalga geçilebilecek bölüm.

bu bölümün üniversitelerimizde mantar gibi bitmesinin sebebine gelince: avrupa birliği uyum süreci şeyisine binaen her okulda bilgisayar olsun diye ayrılan bütçenin, koç ve zorlu gibi hayırsever holdinglerimiz tarafından dandik bilgisayarların ve gereksiz aksesuarların (artık kaktırılabildiği kadar) alımıyla ve dağıtımıyla sonuçlanması sonucu oluşan öğretmen açığını kapatmaktır. bölümün içeriği gayet boştur. boş olmasının sebebine gelince bir dekanın bana yaptığı acı-gerçek açıklamaya bakabiliriz: "bölümün içeriği dolu olursa mezun olan gençlerimiz öğretmen olacakları yerde özel sektöre kayarlar. biz bunlara sadece ilköğretim okullarında öğrencilere word excel powerpoint ve biraz internet bilgisi verebilecek düzeyde eğitim verirsek mecbur devlete çalışacaklardır."
  • kısaltmasını söylediğinizde kimsenin anlamadığı bir bölüm.
  • ilkogretim okullarina ve simdilerde ayni zamanda liselere de bilgisayar ogretmeni yetistiren bolum. bu bolumlerde hem formasyon egitimi hem de bilgisayar alaninda teknik egitim alirsiniz. bolumdeki bilgisayar egitimi teknik egitim fakultelerinde ki bilgisayar sistem ogretmenligi kadar yogun ve ayrintili degildir. bu bolumu bitiren bir ogrenci atandigi okulun web sitesini dizayn edebilir ve eger okuldayken daha da kasarsa programlama ve tasarim konusunda cok guzel isler yapabilir. tabii ki hersey kisi de bitiyor.
  • bu bölümü okuyanlar "öğretmenlik" yapamayacakları için, okulda da işe yarar bir şey öğrenemeyecekleri için -klişe ama- kendi kendilerini geliştirmek -zorundalar-! biraz ilgi, biraz da araştırma merakıyla c, c++, java v.s. öğrenmeyi başarırlarsa işi garantilemiş olurlar. aksi halde aç, bitap duruma düşebilirler.
  • öğrencilerin hocalar tarafından "siz eğitim teknoloğusunuz" diye gaza getirdikleri ama hakikati mezun olduklarında da anlayamadıkları bölüm...
  • kısaca bilgisayar öğretmenliğidir.
  • ne olduğu tam olarak belli olmayan meb tarafından da çok güzel bir şekilde geçiştirilen bölümdür. pedagojik dersler ve teknik dersler aynı anda verilir ama hepside yarım yamalaktır. burada okuyan vatandaş özel sektörde çalışmak isterse acayip derecede yazılıma kasması lazım. çünkü mevcut müfredat yazılımı tam olarak öğrenmek için uygun değil. bütün böte lerin ortak noktası adobe flash tır. böte okuyupta adobe flashta uygulama yapmadım diyen kesin yalan söylüyordur.