şükela:  tümü | bugün
 • en temel barınma ihtiyacını karşılamak için yapılmış, küçük sade kulübe tipi yapılara verilen ingilizce isim. genelde iskoçya veya kuzey ingiltere tarafında bulunurlar. kapıları kilitlenmez ve bedava kullanıma açıktır.
  tabi ki bothy kullanmanın da görgü kuralları vardır. temiz bırakmak, kısa süreli kalmak, 6 kişiden fazla olmamak ve çevresindeki ağaçlara zarar vermemek gibi.

  kötü havada, dağ başında veya fırtınada dışarıda kalan insanlar için güzel bir kurtarıcı barınak.
 • harika bir fikir.

  çiftlik barınağı olarak türkçeye çevirilen, etimolojik olarak muhtemelen iskoççaya dayanan kelime.

  zamanında çiftlik işlerinin yanında avcı barınağı, kaçak içki deposu vs. gibi işlevleri olan bothyler, günümüzde gezginlerin bedavaya konaklayabildiği bir nevi bedava otel hüviyetine bürünmüşler. bunda büyük oranda mountain bothies association olmak üzere, bothy'lerle ilgilenen bakımı yapan kuruluşların payı büyük.

  tabi bu yazıyı türkçe olarak okuyabilen herkesin aklına gelen ama kuş uçmaz kervan geçmez, araba gitmez yerlerde oldukları için gerçekleşmeyen suistimal edilme ihtimali insanı bir düşündürüyor.

  bir de çoğunlukla iskoçya'da ve iskoç insanları tarafından kullanıldığı gerçeği var tabi*

  her neyse, belki günün birinde bunların bir şubesini açarız türkiye'de. kars'ı düşünüyorum konum olarak. iskoçya-londra arası mesafeyi ve iklim farkını düşünürsek kars civarları gayet uygun.
  yalnız bothy'lerin ruhuna tamamen aykırı olarak açılışa vali, belediye başkanı falan katılmaya kalkar bizim ülkede*