şükela:  tümü | bugün
  • cebren ve hile ile tum kontrolu kotu insan*larin gelistirdigi koda birakilmis bilgisayar ve aygitlardan olusan aga verilen isim.

goz onune getirmek icin ornek olarak bittorrent agini dusunun. simdi tum kullanicilarin bittorrent aginda oldugundan habersiz oldugunu dusunun. iste size botnet.

ddos turu saldirilarda veya adware, spam vs icin kullanilmaktadirlar. zamaninda milyon kullaniciya ulasmis botnetler gorulmustur.
  • bizzat aksam cikilan irc kanalinda sabah ~10000 kullanici gormuslugum seklinde unutulmazlasmis idi bu kavram, aylardan agustos, senelerden 2003. blaster worm daha patlamamis ama kod ornekleri ortalikta dolasmakta. dcom.c diye bir dosyaydi yanlis hatirlamiyor isem.

neyse, irc kanalinda bu olaya girisen arkadaslarin kodu, dcom acigini kullanarak hedef makineleri bir irc sunucusuna baglatarak irc protocoluyle komut alma ve onlari calistirma seklindeydi.

o donem staj yaptigim noktada, yani uluslar arasi is makineleri ltd*de, nedense basima olayin oldugu gunlerden birinde 2 kisilik response team ekibi tunemisti. laptopimi sorduklarinda linuxla ilk kez karsilasti bu insanlar. ayni sirketin 1 yil kadar sonra serbest yazilim ve linux merkezi turu birseyler acmasi dramatik bir not olarak dusulsun bu arada.

neyse, bu hikayedeki ilginc nokta, birkac saatte binlerce kisinin botnete katilmasi. acigi kullanan kod, tek bir yerden interneti aramaktaydi, eger ki botnetteki tum makineler de bu arama islemine katilsaydi, cok daha buyuk bir botnet olusabilirdi. bu de botnetlerin internet altyapisina saldiri amacli ne kadar tehlike arz ettigini gosterir umuyorum.
  • saldırganlar tarafından ele geçirilmiş, internete bağlı bir bilgisayara zombi bilgisayar denir. genellikle zombi bilgisayarlar, bir botnet'e (bot network) bağlıdır ve internet üzerinde zararlı eylemleri gerçekleştirmek üzere kullanılır. botnet aynı komutları gerçekleştiren zombi bilgisayarların oluşturduğu bir ağdır.
  • (bkz: http://en.wikipedia.org/…istorical_list_of_botnets)

an itibariyle bredolab adlı ermeni botneti 30 milyon zombi bilgisayarla en büyük botnettir. belki sizin bilgisayarınız bile bu botnette olabilir. dikkat!
  • google chrome tarayıcının da dahil olduğu, kullanıcıya çaktırmadan bilgisayardaki verileri okuyup değiştirebilen sistemler. botnet'siz chrome için (bkz: chromium)
  • an titbariyle bilgisayarımın dahil olduğu şey :(

dünden beri şöyle hata mesajı alıyorum.

link http://i.hizliresim.com/5l349r.jpg

yardımcı olacak yazarlara şimdiden teşekkür ederim. yaa dünden beri zombi miyim ben şimdi. ağlamak istiyorum :(((
  • (bkz: mirai botnet)