şükela:  tümü | bugün
 • istiklal caddesi'nde, tunel'e dogru giderken solda, turk alman kitabevi'nin yaninda bulunan, mimar raimondo d aronco tarafindan saray terzisi icin yapilmis, istanbul'daki ilk art nouveau yapi olma ozelligini tasiyan, 1. siniftaki rolove projem olan bina.
 • saray terzisi jean botter in 1900 de yaptırdığı 7 katlı apartman. ferit edgü de bu apartmanda oturuyordu hala taşınmadıysa.
 • ii. abdülhamidin terzisi j. botter'ın ailesiyle birlikte yaşayacağı konut olarak inşa edilmiştir. j. botter'ın oğlu pierre botter kısa bir hastalıktan sonra après une courte maladie gezmek için gittiği paris'te vefat ederek 575 nümerolu servet-i fünun gazetesinde* haber olmuştur.
 • bina çelik konstrüksiyon üzeri taş kaplamadır.
 • raimondo d aronco nun istanbul'da bulunan şaheserlerindne birisi. jean botter'in zamanında alt katında butiği, üstünde terzihanesi ve de atölyeleri ve onun ütündeki 2 ktta da ailesi ile ikamet ettiği muazzam art nouveau örneği yapı. merdiven boşluklarındaki vitraylar bile ince işçiliği ve estetik kaygıları yansıtır. çelik konstruksiyon giriş kısmı ne yazık ki günümüze ulaşamamıştır.
 • her dairesinde boydan boya geçen bir koridora*, antika ama çalışan süslemeli bir asansöre*, geniş odalara, bilindik taş bina kokusuna sahip, geriye doğru uzanan, cephesindeki pencerelerin bir salon ve odacığa göz kulak olduğu, güzeller güzeli bir şey.
 • apartmanin zemin katinin caddeye bakan kisminda botter modaevi'nin satis ve teshir salonlari bulunmaktaymis. bu salonlarda, karsilikli yerlestirilmis bir cift egrisel merdivenle baglanan ve dairesel bir plana sahip de bir asma kat varmis. duvarlarinda ayna ve renkli kumaslarla kapli, vitrayli pencerelere sahip olan alan cogunlukla defileler icin kullanilirmis. botter apartmaninin en gorkemli yeri olan bu alan 1960'ta bir banka subesine donusturulerek ortadan kaldirilmistir.

  botter apartmani birinci derecede korunmasi gerekli kultur varligi olarak tescil edilmesine ragmen gunumuzde bir kismi konut bir kismi isyerlerince kullanilan bir is hani kivamindadir, bakimsiz ve ilgiden yoksundur.

  ayrica d'aronco'nun bu apartman için hazirladigi 32 paftalık proje udine kent muzesi arsivinde bulunmaktadir. biz binaya bakamazken millet paftalarini muzede sakliyor.
 • ferit edgü'nün ofisi vardır burada.. modernistlerce pek hoş karşılanmayan art nouveau örneği bu apartmanı niye seçmiştir acaba? yoksa art nouveau mu sevmektedir kendisi? haydi bakalım!..
 • restore edilsin de ne olursa olsun dedigimiz, yıllardır önünden elim ağzımızda yıkıldı yıkılacak diye tedirginlikle geçtiğimiz, güzeller güzeli.
hesabın var mı? giriş yap