şükela:  tümü | bugün
 • seinfeld dizisinin bölümlerinin büyük çoğunluğu buna örnek gösterilebilir. öyle 4 karakter var ki ve öyle diyaloglar. başka hiç bir şeye ihtiyaç kalmıyor.
 • friends'in üçüncü sezon ikinci bölümü olan the one where no one's ready adlı bölüm de buna bir örnektir.
 • şahsi kanaatimce en iyi örneği community dizisinin "cooperative calligraphy" adlı ikinci sezon sekizinci bölümüdür.

  --- spoiler ---

  05:55 - abed: it's a bottle episode!
  --- spoiler ---
 • televizyon dizilerinin bazı bölümlerini tanımlamakta kullanılan terim.

  bottle episodelar mümkün olduğunca ana karakterler dışına çıkmadan, olabildiğince az hazırlık gerektiren, hali hazırda var olan bir set veya bir versiyonunda çekilen, minimum dekor ve efekt kullanılan bölümlerdir. sebebi finansal olabileceği gibi çoğunlukla onaylanmayan bir bölüm senaryosu gereği az zamanda yeni bir bölüm oluşturma zorunluluğudur.

  seinfeld'in meşhur çin lokantası bölümü tv'deki ilk ve en başarılı örneklerinden denebilir.
 • "genellikle" tek mekan, çok diyaloğun hakim olduğu bölümler. bu yöntemle hem bütçeden kısmış; hem de izleyiciye deneysel diyebilecekleri, akılda kalıcı bir bölüm sunmuş oluyorlar.. breaking bad'deki sinekli bölüm, diziyi izleyenler kadar izlemeyenlerin de adını duyduğu bölümlerden.

  benim anlatmak istediğim, masters of sex'in ikinci sezon üçüncü bölümü olan ismi ile müsemma, "fight."

  --- spoiler ---

  virginia johnson ve william masters'ın otel odasında gizlice buluştukları bölümlerden biri gibi görünür fight. virginia otel odasına girdiği vakit ekranda efsanevi boks maçlarından biri oynamaktadır. tamirci, "daha ilk round." derken aslında bu, virginia ile william'ın bölüm süresince devam edecek ufak tefek tartışmalarının habercisidir. yaklaşık kırk dakika boyunca, round'lar halinde iki kişinin tartışmasını izleriz. boks maçı ile otel odasındaki kavga birleştirilmiştir.

  bill'in boks merakının nereden geldiğini, boksörlerle neden özdeşleştiğini, babasıyla olan ilişkisini öğreniriz. bölüm süresince maç devam etmektedir. cast akarken bile televizyon kapatılmamıştır.
  --- spoiler ---
 • türk dizilerinden behzat ç’nin 78.bölümü örnek verilebilir buna. ayrıca genellikle bu tarz bölümler dizinin en iyi bölümleri arasına girer.