şükela:  tümü | bugün
  • mali cumhuriyeti'nden blues müzisyeni. 65 yaşında, gitar çalıyor, şarkı söylüyor, şarkı yazıyor. lakabı "kar kar" , futbol oynadığı dönemlerde, kendisine "kari kari" (topu sür) diye tezahurat yapılırmış, buradan çıkmış bu lakap. yaptığı müzik içersinde, balafon, gitar, perküsyon, akordeon, armonika kullanıyor.
    mali cumhuriyeti'nin en populer müzisyeni adeta, ama yıllarca hiç para kazanmamış müzikten, bir çok değişik iş yapmış karnını doyurmak için. karısı öldükten sonra da fransa'ya yerleşmiş, ilk albümünü 1992 yılında 50 yaşında çıkarmış.
    keyifli, dinlendirici, saf bir müzik onunki.

diskografisi:
    mariama (1990)
    kar kar (1992)
    les enfants de pierrette (1995)
    sa golo (1996)
    maciré (2000)
    je chanterai pour toi (2003)
    the best of boubacar traoré: the bluesman from mali (2003)
    kongo magni (2005)
  • diaraby parçası dinlediğim en güzel on parçadan biridir heralde.
  • rahatlatıcı bir etkisi var bu adamın gitarı ve sesinin üzerimde. bunaldığım zamanlarımın ilacı: diaraby ile başlıyorum, kar kar ile devam ediyorum hep, sonrası önemli değil, yatışmış oluyorum zaten.

bu adamı dinledikçe, her şeyi bırakıp gitmek istiyorum, sadece şarkı söylemek istiyorum. ötesinde gözüm yok. 65 yaşına gelmeden yapmak istiyorum bunları. işte böyle böyle kafamı karıştıran bir güzel müzisyen bu amca. ilaç gibi.
  • afrika müziğinin nadide ve güzide temsilcilerindendir. beni afrika müziği ve blues a karşı bağlayan adamdır diyebilirim. kendinizi müziğin akışına bıraktığınızda bir bakmışsınızki aşk acısından yüreğiniz kavrulmuş, ya da yalnızlıktan içiniz burkulmuş. ruhunuzu etraflıca sarıyor bu adamın icra ettiği müzik. ruhumuzda dokunduğu hassas duyguların çeşitliliği bakımından daha önceki entry lerde bahsettiğim beynelmilel kimliğe sahip sanatçılar arasında gösterilebilir bu zat-ı muhterem de.

mariama kaba, diarabi, mouso teke soma ye isimli parçalar üstadın icra etmiş olduğu tanışma mahiyetindeki eserler arasında sıralanabilir.
  • her strese girdiğimde rahatlığı sesinde ararım. tamam tamam öyle deli bir fanı değilim ama bu aralar aklıma ilk onun ismi geliyor. yafa ma, soundiata falan dinlerken mayışıveriyorsun.
  • ismini söylemek zor geliyorsa ismi ebu bekir.

dounia tabolo diye güzel bir şarkısı var. düz(?) dünya gibi bir anlamı olabilir.

ayrıca yine malili rokia traore diye güzel sesli bir kadın şarkıcı var. akrabalıkları var mı bilmem.