şükela:  tümü | bugün
 • papua yeni gine’ye bağlı bir ada. devrimci beuogonville kurtuluş örgütü, madenlerini sömürüp, adalarının içine eden hükümete karşı, silahlı direnişle kalmamış ilginç yöntemler de geliştirerek hem madeni kapatmış hem de özerklik elde etmeyi başarmış. adalarına ambargo uygulanan, elektiksiz, yakıtsız kalan beuogonville halkı, hindistan cevizi yağından elektrik üretmenin, arabaları çalıştırmanın ve bir dolu şey daha becermenin yolunu bulmuş. okyanusya’nın dikenli çiçekleri, direnişlerinin tüm yerli halklar için örnek olmasını umut ediyorlarmış.
 • bu konuda geniş bir yazı için bkz: bougainville, bir ekolojik devrim deneyimi, iksir doğa kültürü, sayı 1, sayfa 12. dergiye ulaşamayanlar iksir@ekolojikpolitika.org adresinden yazıyı isteyebilirler.
 • 1766-69 yılları arasında fransız donanmasının başında dünya etrafında turlayan ve özellikle plantasyon için güney pasifiği inceleyen, 1771 yılında bu gezilerinden sonra yazdığı "voyage autor du monde" (a voyage around the world) ile tanınmış, tam adı louis antoine de bougainville olan fransız kaşif.
 • (bkz: begonvil)
 • kasta bir turizm acentasi. hayatimda gordugum en komik ofis elemanlarina sahip sirket. paragliding, mountainbiking, canyoning, diving, seakayaking gibi bi suru aktiviteyi bunyesinde barindirir. sirketteki tum calisanlar bana 1 ay boyunca calisiyorum ben de ayagima aldirmayarak kucak acmilar is cikislarimi kas manzarali likya yollarinda sarap icerek degerlendirmemi saglamislar, o kadar yillik kasli olmama ragmen hic gormedigim acilardan kasi gostermislerdir. arta kalan vakitte de kendimi mavi de veya red point te tepinirken bulmami saglamislardir. muhasebesinden satis bolumune, rehberlerinden soforlerine kadar herkese tebrik plaketi veriyorum. ayrıca yunusa kendisi hem rehber, hem satis elemani, hem arkeolog hem de dunyanin en guzel insani oldugu icin tesekkur ediyorum.ha bi de arzuya sarkilari, dincere de off demeden tasidigi 2 litre su ve 1 kavun, fevziye de tupundekı havayı benımle paylastıgı ıcın tesekkur ediyorum. bunun disinda daha bir suru cok sevilesi insan var bunun icin: http://www.bougainville-turkey.com/ana/abus.asp gidip hepsiyle tanismalı..
 • kralın iki gemisiyle dünyayı dolaşan fransız komutan.

  bu adamın hayatıyla ilgili söyleyebileceğim en ilginç konu, komutasındaki l'etole gemisinde dünyayı dolaşmak için erkek kılığına girip gemiye katılan ve böylece dünyanın çevresini gemiyle ilk kez dolaşan kadının (bkz: jeanne baret) bir fransız olmasına sebep oluşudur. baré'nin, kadın olduğunu gemidekiler anlayamamışlar, tahitideki erkekler onu kutsamak için başına üşüşünce anlaşılmış.

  tabii geminin selameti için bougainville, mauritius adasında kadını indirmiştir. bu çılgın ablamız da daha sonra, ben gördüm göreceğimi zaten diyerek orada evlenip çoluk çocuğa karışmış, hatta sonraları maaşa bile bağlanmış.

  gemidekiler ıssız bir adaya düşse kadının akıbeti çok acı olurdu diyor bougainville.
 • yapılan referandumdan bağımsızlık kararı çıkan ada.
  kaynak