şükela:  tümü | bugün
 • boğaziçi -odtü-itü ve galatasaray üniversitelerinde tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi gibi bölümler olmadığı için gayet normal bir olaydır.

  hukuk da yazacaktım ama araya galatasaray'ı sıkıştırmış arkadaş.

  edit: başlık benim değildi arkadaşlar. liberteryen nickli yazarındı. ilk entry'i silince başlık bana kalmış. nph nickli yazar uyardı başlık sahibi uçmuş.
 • kesinlikle gerizekalılık değildir.

  bir iş görüşmesine şahit oldum.
  pozisyon : dış ticaret müdürü
  aday-1: boun işletme mezunu, 5 yıllık tecrübe, ingilizce ve orta derece fransızca
  aday-2: muğla üni mezunu, 7 yıllık tecrübe, ingilizce ve rusça biliyor anadil gibi + cnn spikeri gibi pıronansieyşın+ çene var adamda.

  sonuç: muğla mezunu alındı.
 • bilkentlinin kafasi turkiye'den kacmayi akil edecek kadar calistigindan. bilkent'liyi ise alma imkanin yok o acidan hak veriyorum. kalmislarla idare etmek lazim
 • açın kim milyoner olmak isteri iizleyin ve neden odtülü boğaziçilileri her yere almıyorlar anlayın.

  bir işe kabul olmak için çalışkanlık yetmiyor. zekilik de keza tek başına etken değil. toplumla uyum bilgi beceri tecrübe ve bir sürü etken var. lise yıllarında hayvan gibi ders çalışıp odtüye girmekle bitmiyor iş.

  aslında iş alımlarında üniveriste tercihi yerine verimliliğe baksalar, eminim odtülü ve boğaziçili sayısı iş ortamında azalır.

  zaten çoğu şirket de işe aldığı kişinin üniversite billinirliliği yüzünden işe alıyor yani yetenekli ve yetkin olduğu için değil. böylece kendi imajını da yükseltmiş oluyor. böyle bir kısır döngü var.

  ama son zamanlarda kendi şirketimde de gördüğüm(türkiyede alanında lider firma, dünya çapında) eskiden bilkentlileri alırlardı artık o durumu kaldırdılar. çünkü onlara kaprisli, çıt kırıldım çalışan değil; işinin hakkını veren, kaliteli cengaverler lazım.

  ve de net söyleyeyim kendi çalıştığım firmada anadolu ünv. mezunu olanlar bilkentli olanların önüne geçmiş durumda, daha hızlı yükseliyorlar.
  aynı şartlar altında o bilkentli odtülü dediklerinizden çok daha kaliteli ve verimli işler çıkarıyorlar. çünkü hayatın içinden gelmişler neyin ne olduğunu biliyorlar.
 • eskiden snickers varken tadelle ve cokonatlara burun kiviranlarca sacma olan eylemdir.

  -- simdi ben buraya niye ciktim, kim cikardi mode on --

  iyte'de yine sicak yaz gunlerinden bir gun, kampuste yuruyoruz. iki tane at kosarak gecti onumuzden. videosunu cekmistim bulabilirsem bi ara arastirir bakarim. aklima geldi ya, durduk yere aklima geldi. lisede dershanelerde kosturan atlarin, o denemelerden ici rahat veya cok asabi cikan atlari gormemistim ama, baya sirf ozgurce kosan iki 4 ayakli vardi. baktigin zaman 8 tane ayak var ama kimileri o ayaklari goremez bile, cunku cok hizli kosarlar. oyle boyle degil.

  -- simdi ben buraya niye ciktim, kim cikardi mode off --

  kampus urla-cesme arasinda, deniz manzarali falan da ruzgari pis olur cepsizler, cebinde bilyesizleri heveslendirmeyelim.

  sendikali olup hala aclik sinirinda yasamaya calisanlar kadar bile cekemezmis insanlar birbirini.

  bir ihtimal daha var, o da olmak mi dersin?
  --
  (bkz: sarışının adı esmerin tadı)

  (bkz: izmir yüksek teknoloji enstitüsü) -- yuksek degil, deniz seviyesi bildigin.
 • ot gibi okuyup dümdüz okul bitirenlerle ilginen değil üretkenliğe, yaratıcılığa önem veren işletmelerin uyguladığı politika.
  not: bu okullarda okuyan herkes ot gibi okuyor demek değildir bu baştan belirtiyim.
 • sebepsiz bir şekilde okulumu ne iyi okullar kategorisinde ne de kötü okullar kategorisinde görebiliyorum sözlükte. sanırım sözlük yazarları tarafından çok fena dışlanmış bir vaziyetteyiz. hayır en azından kötü okulları sayarken bile olsa söyleyin be adımızı.

  (bkz: yıldız teknik üniversitesi)
 • bir elektrik şirketinde gözümün önünde itü ile osmangazi mezunu arasından osmangazi mezununu seçtikleri için çok garipsemediğim olay. sebebini sorduğumda osmangazi'nin ingilizce eğitimi nedeniyle yurt dışıyla olan yazışmalarda teknik terimlere de hakim oldukları için daha çok işlerine yaradıklarını söylemişlerdi. "diğer taraf odtü mezunu olsaydı heralde onu alırdınız değil mi?" diye sorduğumda odtü mezunlarının teorik bilgilerinin iyi olduğunu ama pratik bilgi ve saha çalışmalarında yetersiz kaldıklarını ayrıca odtü mezunu oldukları için verilen ücretleri genelde beğenmediklerini, onların istedikleri ücreti de tecrübesiz bir mühendise veremeyeceklerini söylediler.

  ayrıca bizdeki uluslararası ticaret genelde rusya, kazakistan, arap ülkeleri gibi ülkelerle yapıldığı için haliyle ana dili gibi rusça bilen bir muğla üniversitesi mezununun ana dili gibi ingilizce bilen bir boğaziçi mezununa göre avantajı vardır. antalya, muğla gibi illerin üniversitelerinde 2. dil olarak almanca ve fransızca yerine çoğunlukla rusça ögrenilir.
 • (bkz: geç oldu biz kalkalım artık)

  gel kardeş sen buyur...