şükela:  tümü | bugün
 • canakkale bogazi'nda yatan fransiz gemisi.
  sava$ta bogaza ilk giren gemi. bunun sebebi de filodaki en eski zirhli olmasidir. en tabi ilk giren ilk cikar.
  (bkz: fifo)
 • 18 mart 1915'deki deniz harekatında müttefik kuvvetleri 3 deniz tümeninden oluşmaktaydı. bouvet adlı mevzubahis savaş gemisi, suffren, goulois, charlemagne adlı fransız gemisileri ve triumph, prince george adlı ingiliz gemileriyle birlikte 3.tümende yer almaktaydı. savaş planına göre, önce 3. tümen boğaza girip tabyaları ateş altında tutacak, sonra yerini 2. tümene bırakarak boğazdan çıkacaktı. bu plana göre, görevini bitiren ve zaten hasar almış olan bouvet, boğazdan çıkarken nusrat'ın döktüğü mayınlara çarpmış, manevra kabiliyetini kaybetmiş ve daha sonra da anadolu hamidiye tabyası'nın ateşi sonucunda 639 kişilik mürettebatıyla beraber batmıştır.
 • neredeyse tamami buzullarla kaplı olan, antarktika yakinlarindaki ıssız, volkanik ada. 1739 yılında fransiz bir denizci tarafindan kesfedilmis, 1825 yilinda ingiliz bayragi dikilmis daha sonra ingiltere, adayi 1824 yilinda isgal etmis olan norvec'e devretmistir. 1977 yilinda norvec ada uzerine bir metoroloji istasyonu kurmustur.
 • amerika'nın türkiye büyükelçisi joseph c. grew, günlüğünün 9-18 eylül 1927 tarihli bölümünde şöyle yazar:
  "uzaktan görülebilen ilk şey batık fransız gemisi bouvet'nin hurdasıydı. geminin 18 mart 1915 tarihindseki batış haberini çok iyi hatırlıyorum. daha sonra eğimli tepe yamaçlarında avustralyalılar'ın ve fransızlar'ın mezarlıkları uzanıyordu. çanakkale'ye giden herkes tarafından, korkunç ve sonuçsuz seferin sonuçları olan şehitler anıtı ve alabildiğine uzanan mezarlar görülebiliyordu. daha sonra dar geçitler ve kaleler geliyordu. savaş gemilerinin geçememesine şaşırmamak gerek. şimdi boğazları uluslararası bir komisyon kontrol ediyor. biz, lozan anlaşmasını imzalamayan bir ülke olarak tüm avantajlardan faydalanırken, sorumlulukların hiçbirini üstlenmiyoruz."

  (joseph c grew, atatürk ve yeni türkiye, gündoğan yay, 2002, s. 17)

  detaylı bilgi için:
  http://www.turkiye-wrecks.com/bouvet.html
 • bu zırhlının 640 mürettebatı ile birlikte denize saçıldığı anda; ingiliz zırhlısı ocean ın, sudaki karıncalar gibi çabalayan düşman askerlerini toplayabilmesi için ateş kesen türk topçusunun civanmertliği dünyada başka hangi orduda vardır çok merak etmekteyim.
 • an itibariyle 600 mürettebatıyla denize gömülmüştür.
 • atlas okyanusunun güneyindeki norveç'e ait ada. insan yaşamıyor. en yakın karaya en uzak ada olma özelliğini taşımaktadır.
 • yeni araştırmalar ışığında görülmektedir ki sanıldığı gibi mayınlara çarparak değil rumeli hamidiye tabyası komutanı yüzbaşı mehmet hilmi bey'in 13 bin metreden isabet bulduğu topçu mermisi nedeniyle batmıştır. atılan mermi gemideki cephaneliğin bulunduğu kısma isabet etmiş ve cephaneliğin infilak etmesiyle gemi batmıştır. geminin ön kısmında bulunan ufak deliklerse mayının değil 1960'lı yıllarda bölgedeki batık gemilerden hurda çıkarmak için dinamit kullanan dalgıçların marifetidir.

  kaynak
  *aktar, ayhan* (mart 2016). "bouvet zırhlısını mayınlar değil topçularımız batırdı". #tarih (22): 68-77.
  *aktar, ayhan (mart 2016). "fransız zırhlısındaki mayın yarası değil biz açtık". #tarih (22): 78-83.
 • bouvet, brut... bir köpüklü şarap markası.
  chandon gibin...
  bugün de pek bir elitiz monşer...
 • norveç'e ait olan ,afrika ile antarktika'nın ortasında yer alan ve üzerinde hiç canlı bulunmayan ,dünya üzerindeki en ıssız kara parçası.
hesabın var mı? giriş yap