şükela:  tümü | bugün soru sor
  • afrika örgüsü olarak da geçmiştir dilimize, genelde siyahi insanların 'protective hair style' adı altında uyguladıkları metodlardan sadece biridir (bunu dışında faux dreads veya locks(yalancı rasta denilebilir), senegalese/hava twist vs de var). 'protective hair style' denmesinin bir sebebi vardır, zira bunu yaparsınız, saçınızı kırıp yormadığı gibi,saçınızın uzama hızına bağlı olarak 1-2 hatta bazen 3 ay bile dayanır ve o süre zarfında saçınız boya vs hiç bir işlem görmediğinden ve iyi baktığınızdan (bakım yapmanız şart, öğrenmek isteyen mesaj yollayabilir her türlü yardım ederim) saçınızı açtığınızda mis gibi uzamış ve gürleşmiş olur saçınız.
    genelde kış aylarında yapılması pek tavsiye edilmez, özellikle ek saçla yapıldığında yıkandıktan sonra kuruması zorlaştığından ama kış aylarında o örgüleri pekala atkı yerine kullana da bilirsiniz aslında (ben yaptım, işe yarıyor)
    aynı zamanda belli periyodlarla aşağı yukarı 2 günümü alsa da kendi saçıma uyguladığım saç modelidir. yakışmayan insan bulmak zordur gerçekten (ben görmedim daha)

şöyle bir görselle örneklendirilebilir:
    https://blackhairinformation.com/…/fotorcreated.jpg
  • (bkz: afrika örgüsü) olarak bilinen ve çeşitli türleri olan harika saç modelleri bütünü.

küçüklüğümden beri bu modellere aşıktım fakat o zamanlar bu kadar yaygın olmadığından ancak birkaç yıldır yaptırıp kullanmanın tadını yaşıyorum. bir de herkes gibi 3 ay boyunca kullanmayı başarsam süper olacak. swh

her gün yıkanmaması gerektiği söyleniyor; haftada 2-3 kez kremsiz şampuanla yıkanması öneriliyor. ben her gün yıkadığım için kullanım süresini genelde 1 aya indirmiş oluyorum.

uzunluk tamamen kişinin isteğine bağlı. kadınlar da, erkekler de çeşitli uzunluklarda ya da saçlarının bütününü ya da kısmen ördürebiliyor.

başlıca; ince, standart ve kalın olmak üzere çeşitli kalınlıklar tercih edilebiliyor. hafiflik ve uzun kullanıma en uygun olanının ince (mikro) örgü olduğunu biliyorum.

örgülerin yanı sıra, twist(burgu) modelleri de var ki bunlar da çeşitli inceliklerde uygulanabiliyor. fakat ben saçım kısayken twist yaptırdığımda çabuk düşüp bozulmaya başladılar. saçım çok kısa değilken tercih edeceğim.

veee en güzel konu: renk! saçlarını defalarca kimyasal boyalarla ya da açıcılarla yıpratmak istemediği halde renklere aşık olan kişiler için de örgüler çok iyi bir çözüm. her ördürmede farklı renkler tek, birkaç ya da çok sayıda kullanılabiliyor.

saçınıza bir box braid yaptırdığınızda tecrübelerime göre iki haftada bir bakıma gitmek ya da becerebiliyorsanız kendi trimmer’ınızla, çıkan saçları kırpmak, örgülerinizin düzgün görünmesini sağlayacak.

örgülü saçlar hiç kuaföre gitmeye gerek kalmadan, çeşitli kuyruklar, topuzlar, örgülerle de şekillendirilebiliyor ya da dümdüz bırakılıp salık halde kullanılabiliyor. çoğunlukla lastik tokalara bile ihtiyaç duymadan örgüleri birbirine bağlayarak saçlar toplanabiliyor.

örgülü saçı kolay ve temiz yıkama yöntemlerinden biri; saçınıza özel kullanmak için alacağınız bir banyo lifini şampuanlayarak saç diplerini yumuşak bir şekilde yıkamak. kuruturken ise tercihen büyük bir havluyla saçın ıslaklığını almak ve ardından bir süre saç kurutma makinesi uygulamak. eğer saç iyi kurulanmazsa sırt ve omuzlara gelen ıslaklık hasta edebiliyor, dikkat. bu yüzden saç yıkama işlemi ya akşamları, ya da gündüz dışarı çıkmadan çok önce yapılmalı.

örgüleri açarken: örgüleri çoğu kişi kendi açabiliyor. kendi saç hizanızın biraz altında örgüleri kesmelisiniz. sonra da örgüleri -eğer sabrınız ve zamanınız varsa- tek tek açabilirsiniz. yoksa, ördürdüğünüz yere gidip açtırabilirsiniz.

örgüler açıldığında, saçlar tam bonuskafa severlere hitap ediyor. eğer bu şekliyle de size yakışıyorsa, bir gün böyle de kullanabilirsiniz. ben yaptım. swh.

bazıları, örgünün saç döktüğünü sanıyor. fakat korkmaya gerek yok. çünkü örgüler açıldığında avuç avuç dökülen saçlar, birkaç aydır normal şekilde dökülmeye devam edip de örgülerden dolayı düşmeyip birikmiş saçlar.

sonuç olarak afrika örgüleri birçok bakımdan avantajlı modeller. ama elbette fiyat olarak da daha makul seviyeye gelmesi örgüseverlerin daha çok hoşuna gider.
  • yaklaşık 1 ay önce saçlarımı kırmızıya boyatmak için acıcı ile mahvetmenin arkasından yaklaşık 1 hafta önce saçlarımı kestirmek zorunda kaldım.

yarın da box braids yaptırmanın üzerinden tam 1 hafta geçecek ve sadece şunu söyleyebilirim ki büyük kolaylık...

ben ki saçı abuk subuk bi tipte olduğu için hergün saçlarını düzleştiren ve dolayısıyla saçı hergün yağlanan ve sönen bir gariptim.

ama ne zaman ki şu mübarekleri yaptırıp medusa gibi dolaşmaya başladım o zaman huzura erdim...

sadece sinüzit olduğu için yıka ve çık yapamıyorum. istediğiniz kadar saç kurutma makinası kullanın, kurumuyor mübarekler...

ama akşamdan alıyorum duşumu, sabah bi kalkıyorum; ister yarım topuz yap çık, ister yarım topla çık, ister tam topla çık, ister toplama cık, ister ör çık... pasa gönlün ne isterse...

amaaa dezavantajı yok mu ziyadesiyle...

birincisi saçlarınız çok gür değilse ve de bi de üstüne aşırı beyaz iseniz benim gibi; saçlarınızın arası çok ayrık duruyor. sprey saç boyaları ile bunu tolore etmeye çalışıyorum.

saç dipleriniz kaşınıyor. umarım saçlarım uzadıkça ve de diplerdeki şu gerginlik azaldıkça kaşıntısı da azalır...

saçlarınızı tutup sağdan sola, soldan sağa atmayı özlüyorsunuz.

yani kısaca bir iki aya çıkartırım ben bunları. öyle çok uzun kafamda tutabileceğimi sanmıyorum.

ama yapan afro hemşirelerimizin ellerine, emeklerine, sabırlarına ve titizliklerine saygıdan şimdilik çıkartamıyorum.
    6 saat uğraştı kadınlar yazık.
  • şu hayatta en sevip, en hayran olduğum saç modelidir. fakat gerçeğini yaptırması biraz pahalıdır. ben bu işin fakir ve geçici versiyonunu buraya bırakayım.

internette bu örgüleri hazır şekilde satan yerler mevcut. ama mesela atıyorum aliexpresse * giriyorsunuz. bu paketlerden istediğiniz yoğunluğa göre paketlerin içerdiği saç adedi sayısına ve örgütlerin kalınlığına dikkat ederek istediğiniz kadar sipariş ediyorsunuz.

cornrow yapabilen, yaptırabilecekler için

beceremeyenler, becerebilecek arkadaşı olmayanlar için

bunun gibi bir çok video mevcut. bunları izleyip öğreniyorsunuz. kendinize takmanız zor olacağı için eline güvendiğiniz biri şart. takıp saçınız epey kirlenene kadar kullanıyorsunuz.(hayır kokmuyo).

kendi görüşüm olarak artıları:

ucuz olması, isteğiniz şekilde renk değişimi, saçı yıkayıp kurutma kolaylığı, günlük saç modelinizin uyandığınızda hazır oluşu, çalıştığınız meslek uygun değilse uygun zamanlarda elde edebilmeniz.

eksileri:

saç aşırı havasız kalacağı için uzun süreli kullanımda aşırı saç dökülmesi, her yıkamada tekrar takmanın çok saçma olması.

zırt pırt saçı ile oynayan sıkıntılı biri olduğum için denediğim yöntemdir. aynı şekilde sahip olunacak başka bir ise senegalese twist. sahte dreadlock da mümkün.