şükela:  tümü | bugün soru sor
  • amerikan sinema top-ten'i.
  • kutu uretimi yapan fabrikanin kutulari biriktirdigi buro.
  • "kutu gibi büro, hayırlısı olsun," demektir. yeni büroya çiçek, çikolata dışında, kültablası, kalemlik de götürülebilir, sevaptır.
  • ismini şeklinden alan bilet satış mahalli.

    sinema ve benzeri yerlerde bilet satılan yerler böyle mini minnacık, "kutu" gibi olduğu ve aynı zamanda "ofis" oldukları için bu ismi almışlardır.
  • konya'da aradığınız filmlerin hemen hepsini bulabileceğiniz zafer'de kabasakal pasajının içindeki filmci. sahibi iyi bi ekşi okuru olmasına ve de film satmaktan ibaret olmayan izleyici kültürüne sahip olmasına rağmen henüz yazarlığa yanaşmamaktadır.
  • aslında bunun gişe hasılatları gibi güncel anlamından başka tarihsel bir boyutu da var. 16. yüzyıl ortalarında ingiltere'deki tiyatrolarda sergilenen oyunlarda, oyunları izlemeye gelenler tiyatroya girişte bulunan küçük kutulara para atarlarmış. bu kutular çok küçükmüş ve hemen dolarmış, kilitli olan bu küçük kutuları kutu görevlisi hemen koşturarak kutu odasına götürüp bırakır, yeni boş kutuyu getirirmiş. kutular özellikle küçük dizayn edilirmiş. zira o dönemde, hırsızlık, eşkiyalık silahlı soygun had safhadaymış. özellikle william shakespeare oyunlarında kutu görevlilerine silah da verilirmiş. işte bu kutuların bırakıldığı yere box office denirmiş.
  • yillardir bu listeleri takip ederim.avatar cikmadan once sinema eskisi gibi olmayacak deniyordu.sinemayi bilmem ama box office verilerinin eskisi gibi olmadigi kesin.asil olay avatar'in hayvani gise yapmasi degil zira film yillardir bekleniyordu muthis reklami dondu ne kadar elestirilse de gayet iyi bir filmdi.actigi cigir daha cok kendisinden sonra gelen filmlerin hayvani gise yapmalari oldu.bun da enflasyon ve pahali 3d sinema biletlerinin de payi buyuk tabi ki zira seyirci sayisina bakinca aslinda cok da bir artma soz konusu degil.avatar'i takiben alice in wonderland denen film 1 milyari gecti ya kayis orada koptu iste.eskiden 1 milyar baraji ozeldi orada titanic ve return of the king gibi tum dunyada yanki uyandirmis filmler vardi.simdi kici kirik bir yigin animasyon bile bu barajin uzerinde.