• imdb'nin bünyesine kattığı sitedir. temmuz 2008'den bu yana..
 • arayüzünü değiştirmiş, bu sebeple de yazılanların microsoft word'de arrange edilmiş gibi gözükmesine yol açan amerikan film gişe sitesi. ne güzel sol taraftaki listesini farklı bir renkle tutuyordu, şimdi başlık kalın, altındakiler ince. (bkz: oldu mu şimdi bu)
 • artık imdb'nin chart sayfasına yönlendiriliyor. sitenin akıbetine dair henüz bir açıklama yok. geçici olabilir denilmiş.
 • amerikada gösterime giren filmlerin gişe hasılatını günlük olarak yayınlayan ayrıca aylık, yıllık istatistikleri ve çeşitli gişe rekorlarının istatistiğini tutan site.

  sitedeki verilere göre amerika'da 2018 yılında 11,892 milyar dolar hasılat elde edilmiş. türkiye için bu rakam 896 milyon tl ( 150 milyon dolar) yani abd sinema sektöründe türkiyeden 80 kat daha büyük işlem hacmine sahip.
 • yeni arayüzü bir değişik olan site. yine de baş tacıdır tabi orası ayrı.
 • yeni arayüzünü tasarlarken muhtemelen bu siteyi nasıl kullanılamaz hale getirelim diye sormuşlardır diye tahmin ediyorum. bu kadar kötü tasarım değişimi çok az gördüm, gördüklerimden bir diğeri de imdb'ye aitti ki bunun da sorumlusu yine imdb.

  alternatif olarak kullanılabilecek şu an daha user friendly olan bir site:

  https://www.the-numbers.com/
 • güzel bir şey nasıl piç edilir sorusunun cevabını veren site. 10 yıldır severek takip ettiğim bir yerdi. korkunç tasarımınız hayırsız olsun.

  https://variety.com/…e-transformed-imdb-1203381584/
 • boxoffice, yani hasılatla ilgili en iyi siteydi. her zamanki gibi "ya millet yıllardır buraya beleşe giriyor. bir kısmını ücretli hale getirsek ya!" diyen bir dingil nedeniyle hem tasarımı beş para etmez bir hale getirildi, hem de bu beş para etmez tasarımın bir kısmı için para isteniyor. acı acı gülesin geliyor. site imdb'nin, yani amazon'un, yani paraya para demeyen bezos'un. aynı şeyi imdb'ye de yapmıştı amazon. tamam, imdb-pro yıllardır var, ama geçen yıl filmlerin künyeleri (crew) ile ilgili bazı bilgiler imdb-pro'ya şutlanmış, yani ücretli hale getirilmişti. şimdi de boxoffice mojo'daki bazı grafiklere ve listelere değer biçilmiş. ne kadar mı? 20 dolares (aylık). evet, grafikler vs için 20 dolar istiyorlar. hem de bu vasat tasarımlı yeni versiyona. siz aklınızı kaçırmışsınız. insanın bu siteleri yönetenlerin karşısına geçip "aptal olmayın, insanlardan grafikler için 20 dolar vermelerini beklemeyin" diyesi geliyor. yahu yüzlerce içerikle açılması beklenen disney+ daha ucuz, apple+ çok daha ucuz, bunlardan daha pahalı olan hbo max bile 20 usd istemiyor. manyak mısınız?

  gerçi asıl sorun o güzelim sade tasarımı bırakıp siteyi imdb'nin aynısı hale getirmeleri. yılın en büyük dingilliklerinden oldu bu, tebrikler amazon!
 • her pazar bakar, kendimce analizler yapardım ama gözünün ferini süktüklerim öyle bir dizayn yapmışlar ve ikide bir aboneliğe yönlendiriyorlar.

  güzel bir şey bırakmayın sikin anasını.
 • ulan yine girdim dayanamadım, belki düzelmiştir ümidi ile.

  yapacağınız işe sıçim.
hesabın var mı? giriş yap