şükela:  tümü | bugün
  • ev boyamak için yarım milyar işçilik verip boyatmak yerine boya fırçasını kendisi alıp evini kendi boyayan yazarların tavsiyeleridir.

nacizane fikrim öncelikle alacağınız boya ve boya rulosu çok önemli. artık yeni nesil alman yapımı damlatmayan rulolar var bununla işiniz çok kolay ve zevkli hale getirebilirsiniz. alacağınız boyanında saten (silinebilir) olması da önemli gayet.
  • (bkz: yapmayın) her işi ehline bırakın.
  • başlamadan önce youtube dan ya da internetten inceliklerini araştırın. şaka yapmıyorum lan gerçekten çok işe yarıyor. arkadaş takımından da 2-3 kişiyi çağırdığın zaman ekip tamamdır öğle yemeği parasına hem çalışır hem de eğlenirsiniz.

not: duvar boyayacaksanız, tavana ve tabana yakın yerlere 3 kat boya atın geri kalan alanlara 2 kat yeterlidir. boş zamanlarda boyaya yardım edilir.*
  • maskeleme bandını bol bol kullanın.
  • guzel arkadas edinin boyadan anlayan sabah alisverisi beraber yaparsiniz guzel kahvalti ogle yemegi derken bitmis olur.
  • "boya kutularını bana verin" diyerek katkı sunacağım alternatif tavsiyeler..

(bkz: boya kutusu yıkamak)
  • iki kişi başlayın işe önce diğerine "hacı sen dur ben şu duvarları bir geçeyim" diyin. sıra tavana geldiğinde verin fırçayı eline.
  • önce tavandan başlayın.
  • ne kadar iyi malzeme alırsanız alın, ne kadar araştırırsanız araştırın uygulama sırasında fırça izlerinin kapak gibi gözükmesi duvar ve tavan birleşme noktasının ölçüsüz birleşimi ile sonuçlanacaktır, hiç bulaşmayın boya yapmak ustalık isteyen iş, ayrıca yok ben illa yapıcam ulan diyorsanız önce duvarı pürüsüz hale getirmeniz gerekiyor bunun için ya zımpara makinası kullanmalı yada manuel yani el ile yapmalısınız bu sırada oluşacak çatlaklıkları alçı ile kapatmanız gerekiyor o ikisi de göt ve özveri ister, toz içinde birbiriyle alakasız kat farkıyla duvara perişan halde bakarken keşke yarım milyar verseydim de adam gibi iş olsaydı dersiniz, yani filmlerde ki şakalı komikli boyama olayları tamamen düzmecedir.