şükela:  tümü | bugün soru sor
 • otomobillerde son dönemde iyice popüler olan boya koruma yöntemi. ziebart, sonax, meguiar's gibi firmalar en bilinenleridir. kimi özel aletler ile ciddi bir çalışma yapalıp asit-kuş pisliği gibi kimyasallara karşı koruma sağlarken, bilhassa ucuz olanlarının yaptığı sadece parlaklık veren cila sürmeleridir, o da 4-5 yıkamada akar gider.
 • "boya koruması" diye aratınca "böyle bişey yok" dedi sözlük, dedim "hayır, olamaz, babam az önce 250 tl vermiş buna, böyle bir şey olmalı!", neyse ki "boya koruma" diye bir şey varmış. "baba gölgesinde araba sahibi olmak" diye başlık açasım var, "şu arabayı yıkat, ama git benim benzincide yıkat, ayrıca tembih et x'i y yaparken z yapsınlar"dan mı başlasam, "çadır yaptırıcam sana, güneşten tozdan korur"dan mı, yoksa "bedava verilen koltuk korumasını almaya gitmiştik, çogzel linyl koruma yapıyolarmış, onu da aldık, bi de boya koruma aldık, 250 tl"den mi bilemediğim için dertlerim bu başlığın başına kaldı. trafikte yan koltukta aralıksız verilen "yavaşla, hızlan, yol ver, geç, geçme" şeklindeki talimatlara hiç girmiyorum zaten. sonuç olarak, boya koruma diye bişey var, ulus'ta 250 tl'ye yapıyorlar. bence yaptırmayın. araba sahibi olursanız da, babanızdan uzak bir yerde olun mümkünse.
 • bunu yapan bazı yerler müşteriyi anormal kazıklarlar. paraya kıyın, efendi gibi bilinen güvenilir bir markanın boya korumasını yaptırın. sonra kaportacılarla uğraşmazsınız.
 • yetkili servislerde yapılmasını öneririm. özellikle yaz aylarına girerken yaptırılması daha faydalıdır. aşırı güneşe maruz kalan araba boyasının parlaklığını yitirmesini engeller.
 • (bkz: swisswax)

  yaz sonunda da yapılması mantıklı olan bakımdır. kışın otomobil boya ve alt aksamının maruz kalacağı çamur, kar, tuz gibi zarar verici etkenlerden korur. alışveriş merkezlerinde 200-300 liraya 2 saatte yapılan boya koruma göz boyamadan ibarettir, basit pasta ciladan fazlası değildir.
 • kullanılan malzemeden ziyade uygulayıcının performansının daha önemli olduğu korumadır. araç yüzeyinin ihtiyacı olan uygulamayı, o ihtiyaca en çok cevap veren malzemeyi gerekli ölçüde uygulamak daha çok önem arz etmektedir. örneğin meguiar's gibi seçkin bir markanın zilyon çeşit parlatma ve koruma ürünü bulunmaktadır. aşırı güneş ışığına maruz kalma,harelenme,boya atması,taş izi,reçine lekesi,fırça çizikleri,sürtünme izleri gibi farklı durumlarda bu ürünlerden hangisini hangi sırayla ne yoğunlukta, hangi polisaj devriyle uygulanacağı her ustaya göre değişmektedir.
  istanbul'da ikamet eden biri olarak bu coğrafyadaki her boya koruma uygulayıcısının aşırı para istediğini düşünmekteyim. mesele, en azından iyi bir usta elinden arabaya bakım yaptırıp az kazık yemekle alakalı.
 • tamamen müşteriyi kazıklama maksadıyla uydurulmuş bir terim.

  toplanın genşler bişey anlatacam ;

  beyler bayanlar öncelikle boya denen nane bilinçli kullanmazsanız sıfır arabada 3 ay sonra komple rezalet duruma düşebilecek bir şeydir. sıfır araba alıp istediğiniz kadar koruma yaptırın. gidip haftada bir veya iki defa benzincide yıkatın 6 ay sonra farlarım neden sarardı boyam niye çizik diye ağlarsınız. bi defa boyayı kendiniz korumanız lazım dostlar. çamurlu arabayı aylarca kullanırsan o çamur yüzeyi zımpara gibi çizer. bu yüzdendir ki en az haftada bir arabayı düzgün yıkatacaksın. ve düzgün yıkayan bir yerde yıkatacaksın.

  arabayı ağaç altına çekmemeye dikkat edeceksin. reçineler olsun ağaçta yuvalanan kuçların kakası olsun araca zarar verir. wax çektirdim kuş pislese bişey olmaz diye bişey yok. yeri gelir en baba waxlı kaportaya kuş pisler üç saatte boyayı yakar. kızgın güneşe de dikkat etmekte fayda var.

  bu konularda uzman forumlar var. ruh hastası seviyesinde uğraşanlar da var.

  ancak kendim yapayım biraz hesaplı olsun biraz da kafa dağıtayım derseniz güzel işler yapılabilir. çiziği vs alınmış kaportaya turtle wax ın teflonlu cilasını sürüp geçebilirsiniz de , kutusu 3000 liralık waxlardan da sürebilirsiniz. ancak collinite 945 gibi bir ürün bile fazlasıyla yeter.

  ucuza yine atas wax da alınabilir. genel olarak meggy , sonax gibi markaların bütün ürünleri ortalama kalitededir. ancak en iyisi bu deyip takıntı yapmayın. bazen daha ucuz olan işinize daha çok yarayabilir.

  eğer aracınızda fazla çizik yoksa 20 30 liraya aldığınız cila veya wax ayda bir defa sürdüğünüzde sizi 1 sene kadar idare eder.

  not : 2 veya 3 parti basınçlı su ve özel eldiven ile yıkayan yer bulursanız kaçırmayın.
 • (bkz: #44029130)
 • arabayı boyatmaktan daha pahalı olabilen koruma işlemi.
 • sonax'tan 1 yıllık nano koruma işlemi için 425 lira fiyat aldıktan sonra "neymiş lan bu amk?" dedim ve yerli yabancı forumlara bakınmaya başladım. olayın manyağı olmuş insanlar var ve forumlarda ciddi bilgi paylaşımları mevcut. özetle boya koruma işlemi 4 aşamada yapılıyor:

  1- boya yüzeyinin temizlenmesi, koruma işlemine hazırlanması.
  2- boyada oluşan çiziklerin giderilmesi.
  3- parlatma (cilalama) işleminin yapılması.
  4- cilanan yüzeyin koruyucu katman içine alınması.

  bu bilgilere haiz olduktan sonra kısmen kılcal çiziklere sahip olan aracıma uygulamayı kendim yapmaya karar verdim ve yukarıda belirttiğim aşama sırasına göre şu ürünleri satın aldım:

  1- riwax clay cloth. (boya yüzeyinde zamanla biriken ağır metallerin, pisliklerin, eski cila kalıntılarının temizlenmesi için üretilmiş kendinden killi bez. fiyatı standart killere göre pahalı ancak 50-60 uygulama kadar bir ömrü var. yani amatör kullanım için sınırsız kullanım) 100 tl.
  2- riwax rx 20. (clay cloth'un boya yüzeyinde daha kolay hareket etmesi için) 25 tl.
  3- meguiars swirl remover. (kılcal çiziklerin ve harelenmelerin giderilmesi için) 30 tl.
  4- autoglym super resin polish. (cilalama için) 35 tl
  5- menzerna pp ultra. (son uygulama koruyucu wax) 35 tl.
  6- meguiars uygulama pedi (cilala parlat. karate kid stayla) 20 tl
  7- 6, 7 adet mikrofiber bez. (cila artıklarının alınması için) 15 tl
  8- chemical guys yıkama süngeri (aracı doğru düzgün yıkamak için) 30 tl
  9- chemical guys yıkama şampuanı 20 tl.
  10- iki adet kova. 10 tl
  toplam: 320 tl

  aslında bir de polisaj makinem olsa iyi olurdu, ancak polisaj makinasını kullanabileceğim yer sıkıntım olduğu için aldığım ürünlerin tamamının elle uygulanabilir olmasına dikkat ettim.

  uygulama aşaması:

  aracı iki kova tekniğiyle basınçlı suyla yıkadım. kapalı otoparka aracı çektikten sonra riwax clay cloth'la yüzey temizliğini tamamlamam yaklaşık 30 dakika aldı. meguiars swirl remover uygulaması en zor kısımdı. yaklaşık 2 saat içerisinde harelenmelerin tamamı gitti. 2 kat autoglym super resin polish uyguladıktan sonra wax uyguladım. bu da yaklaşık 1,5 saat sürdü.

  uygulamanın tamamını elle yaptım ve 4 saatte iş bitti. daha geniş bir çalışma zamanı olsaydı eminim uygulama daha başarılı olurdu ancak araç şu haliyle bile gerçekten parıl parıl parlıyor ve yüzey neredeyse hiç su tutmuyor. bundan sonraki uygulamayı 6 ay sonra yaparım ve bu iş böyle devam eder. bundan sonra cebimden para da çıkmayacak çünkü aldığım ürünleri bana nereden baksan 6 uygulama daha yeter. belki bir kaç uygulamadan sonra nano teknoloji ürünlere de geçiş yapabilirim.

  sonuç: eğer zamanınız, "kendin yap" işlere yatkınlığınız ve en önemlisi ilginiz var ise, bu işe hobi gözüyle bakabiliyorsanız ucuza yapabileceğiniz bir iş.