• sonax'tan 1 yıllık nano koruma işlemi için 425 lira fiyat aldıktan sonra "neymiş lan bu amk?" dedim ve yerli yabancı forumlara bakınmaya başladım. olayın manyağı olmuş insanlar var ve forumlarda ciddi bilgi paylaşımları mevcut. özetle boya koruma işlemi 4 aşamada yapılıyor:

1- boya yüzeyinin temizlenmesi, koruma işlemine hazırlanması.
    2- boyada oluşan çiziklerin giderilmesi.
    3- parlatma (cilalama) işleminin yapılması.
    4- cilanan yüzeyin koruyucu katman içine alınması.

bu bilgilere haiz olduktan sonra kısmen kılcal çiziklere sahip olan aracıma uygulamayı kendim yapmaya karar verdim ve yukarıda belirttiğim aşama sırasına göre şu ürünleri satın aldım:

1- riwax clay cloth. (boya yüzeyinde zamanla biriken ağır metallerin, pisliklerin, eski cila kalıntılarının temizlenmesi için üretilmiş kendinden killi bez. fiyatı standart killere göre pahalı ancak 50-60 uygulama kadar bir ömrü var. yani amatör kullanım için sınırsız kullanım) 100 tl.
    2- riwax rx 20. (clay cloth'un boya yüzeyinde daha kolay hareket etmesi için) 25 tl.
    3- meguiars swirl remover. (kılcal çiziklerin ve harelenmelerin giderilmesi için) 30 tl.
    4- autoglym super resin polish. (cilalama için) 35 tl
    5- menzerna pp ultra. (son uygulama koruyucu wax) 35 tl.
    6- meguiars uygulama pedi (cilala parlat. karate kid stayla) 20 tl
    7- 6, 7 adet mikrofiber bez. (cila artıklarının alınması için) 15 tl
    8- chemical guys yıkama süngeri (aracı doğru düzgün yıkamak için) 30 tl
    9- chemical guys yıkama şampuanı 20 tl.
    10- iki adet kova. 10 tl
    toplam: 320 tl

aslında bir de polisaj makinem olsa iyi olurdu, ancak polisaj makinasını kullanabileceğim yer sıkıntım olduğu için aldığım ürünlerin tamamının elle uygulanabilir olmasına dikkat ettim.

uygulama aşaması:

aracı iki kova tekniğiyle basınçlı suyla yıkadım. kapalı otoparka aracı çektikten sonra riwax clay cloth'la yüzey temizliğini tamamlamam yaklaşık 30 dakika aldı. meguiars swirl remover uygulaması en zor kısımdı. yaklaşık 2 saat içerisinde harelenmelerin tamamı gitti. 2 kat autoglym super resin polish uyguladıktan sonra wax uyguladım. bu da yaklaşık 1,5 saat sürdü.

uygulamanın tamamını elle yaptım ve 4 saatte iş bitti. daha geniş bir çalışma zamanı olsaydı eminim uygulama daha başarılı olurdu ancak araç şu haliyle bile gerçekten parıl parıl parlıyor ve yüzey neredeyse hiç su tutmuyor. bundan sonraki uygulamayı 6 ay sonra yaparım ve bu iş böyle devam eder. bundan sonra cebimden para da çıkmayacak çünkü aldığım ürünleri bana nereden baksan 6 uygulama daha yeter. belki bir kaç uygulamadan sonra nano teknoloji ürünlere de geçiş yapabilirim.

sonuç: eğer zamanınız, "kendin yap" işlere yatkınlığınız ve en önemlisi ilginiz var ise, bu işe hobi gözüyle bakabiliyorsanız ucuza yapabileceğiniz bir iş.
  • tamamen müşteriyi kazıklama maksadıyla uydurulmuş bir terim.

toplanın genşler bişey anlatacam ;

beyler bayanlar öncelikle boya denen nane bilinçli kullanmazsanız sıfır arabada 3 ay sonra komple rezalet duruma düşebilecek bir şeydir. sıfır araba alıp istediğiniz kadar koruma yaptırın. gidip haftada bir veya iki defa benzincide yıkatın 6 ay sonra farlarım neden sarardı boyam niye çizik diye ağlarsınız. bi defa boyayı kendiniz korumanız lazım dostlar. çamurlu arabayı aylarca kullanırsan o çamur yüzeyi zımpara gibi çizer. bu yüzdendir ki en az haftada bir arabayı düzgün yıkatacaksın. ve düzgün yıkayan bir yerde yıkatacaksın.

arabayı ağaç altına çekmemeye dikkat edeceksin. reçineler olsun ağaçta yuvalanan kuçların kakası olsun araca zarar verir. wax çektirdim kuş pislese bişey olmaz diye bişey yok. yeri gelir en baba waxlı kaportaya kuş pisler üç saatte boyayı yakar. kızgın güneşe de dikkat etmekte fayda var.

bu konularda uzman forumlar var. ruh hastası seviyesinde uğraşanlar da var.

ancak kendim yapayım biraz hesaplı olsun biraz da kafa dağıtayım derseniz güzel işler yapılabilir. çiziği vs alınmış kaportaya turtle wax ın teflonlu cilasını sürüp geçebilirsiniz de , kutusu 3000 liralık waxlardan da sürebilirsiniz. ancak collinite 945 gibi bir ürün bile fazlasıyla yeter.

ucuza yine atas wax da alınabilir. genel olarak meggy , sonax gibi markaların bütün ürünleri ortalama kalitededir. ancak en iyisi bu deyip takıntı yapmayın. bazen daha ucuz olan işinize daha çok yarayabilir.

eğer aracınızda fazla çizik yoksa 20 30 liraya aldığınız cila veya wax ayda bir defa sürdüğünüzde sizi 1 sene kadar idare eder.

not : 2 veya 3 parti basınçlı su ve özel eldiven ile yıkayan yer bulursanız kaçırmayın.
  • boya koruma yapıldıktan sonra, aracın sadece oto şampuanı ve el ile yıkanması ve çok basınçlı su ile yıkanmaması gerekir. köpük ve basınçlı su ikilisi ce fırça yasak.
    yıkamacıya boya koruma olduğunu elde ve şampuanla yıkanması gerektiğini söyleyin. yok abi gerek yok derse, dur para çekmemişim çekip de geleyim diyip bölgeyi terkedin.
    elde sabunla vebasınçlı su kullanmadan yıkayan yerler de, en az 20 tl istiyor (sadece dış için).
  • 18 sene otomotiv sektöründe çalışmış biri olarak (bkz: keriz silkeleme odaklı geliştirilmiş şeyler) tanımına %100 uyan şey, o sıfır araç alırken yaptırdığınız boya korumadan kaç kişinin prim aldığını duysanız aklınız gider. o ödediğiniz paranın kuş kısmı taşeron firmaya kalır ve adamlar ciddi kar eder öyle söyliyeyim.
  • bugün garantili aracıma kendi servisinde yaptırdığım oto hizmeti. ancak anlamadığım bir olay var. aracımın sedefli boyasından mı kaynaklı bilemiyorum ama öncesi ve sonrası arasındaki farkı ayırt edemedim. mikronluk mücevherle kaplı gibi parlıyor araç ama iki kat köpükle yıkadıktan sonra da öyle oluyordu.

gıcır gıcır yıkanmış da olabilir ki kendim yıkayınca bile sıfır araç gibi duruyor. her ne kadar servise yaptırmış olsam da bir para tuzağına kurban gittim gibime geliyor. bilenler yeşillendirirse sevinirim.
  • öncelikle seramik falan hiç uğraşmayın, koruyucu etkisi çok sınırlı... ayrıca bayiye de hiçbir şey yaptırmayın, maksimum kar için en dandik malzemeyle sıfır arabanızın ağzına sıçacaklardır.

özellikle taş çarpmalarına karşı illa koruma yaptırmak istiyorsanız ppf (tpu olanından) kaplattırın. piyasada paranıza göre 5 sene (örn. avet) , 7 sene (örn. endura), 10 sene (örn. avery, 3m, stek, xpel) garantili çeşitli ürünler var. bütçenize ve aracınızın değerine göre birini seçin, işçiliği iyi ve insanların memnun kaldığı bir yere yaptırın. bu firmalar "detailing", "garage" firmaları falan diye geçiyorlar.

bu arada piyasada tph ürünler falan da var. 3 sene garantili diye satılıyorlar, bunlar 1 senede sararır mı, kalkar mı, su ve güneş yiyince iz mi kalır, sökerken aracın boyasını da mı alır onu ben bilemem...
  • yaptırdığı yer ve işçiliğinden memnun kalan suserlerin yeşillendiresi, boyayı koruma yöntemi.
  • boyası heder olmuş araçlara uygulanıp nedense hayal kırıklığı yaşatan uygulama. hayır hiç yaptırmadım, tavsiye arıyorum ama bro adı üzerinde boya “koruma” yani olanı koruyacak değil mi? bozulan boyayı düzeltecek olsa adının “boya düzeltme” olması gerekmez mi?

bilemedim. sanırım kendim meguiars’ın 500tl olan seramik kaplama malzemesini alıp uygulamaya çalışacağım.
  • (bkz: swisswax)

yaz sonunda da yapılması mantıklı olan bakımdır. kışın otomobil boya ve alt aksamının maruz kalacağı çamur, kar, tuz gibi zarar verici etkenlerden korur. alışveriş merkezlerinde 200-300 liraya 2 saatte yapılan boya koruma göz boyamadan ibarettir, basit pasta ciladan fazlası değildir.
  • kullanılan malzemeden ziyade uygulayıcının performansının daha önemli olduğu korumadır. araç yüzeyinin ihtiyacı olan uygulamayı, o ihtiyaca en çok cevap veren malzemeyi gerekli ölçüde uygulamak daha çok önem arz etmektedir. örneğin meguiar's gibi seçkin bir markanın zilyon çeşit parlatma ve koruma ürünü bulunmaktadır. aşırı güneş ışığına maruz kalma,harelenme,boya atması,taş izi,reçine lekesi,fırça çizikleri,sürtünme izleri gibi farklı durumlarda bu ürünlerden hangisini hangi sırayla ne yoğunlukta, hangi polisaj devriyle uygulanacağı her ustaya göre değişmektedir.
    istanbul'da ikamet eden biri olarak bu coğrafyadaki her boya koruma uygulayıcısının aşırı para istediğini düşünmekteyim. mesele, en azından iyi bir usta elinden arabaya bakım yaptırıp az kazık yemekle alakalı.
hesabın var mı? giriş yap