şükela:  tümü | bugün
  • boyalı araç sahiplerini arayarak rahatsız eden adamdır.
  • sahibinden.com'un hayatımıza kattığı değerlerden biri.

(bkz: mezarcı)
  • şu abiyi dinlemesi gereken adamdır.
  • haklı adamdır. zira araç alınıp satılırken boya bir çok şeyi anlatmaktadır.

-güneş yanığından tavanı boyadık.
    türkçesi: araba takla attı tavan göt oldu.
    -sağ arka çamurluk sürtünmeden dolayı yada eşim park ederken sürtmüş, boyalı.
    türkçesi: araba sağ arkadan darbe yedi.( sol çamurluk, sol kapı ve sağ kapı içinde geçerlidir.)
    - ön kaput saksı düşmesinden yada çizikten boyalı.
    türkçesi: radyatöre kadar girdim yada girdiler.
    -arka kaput boyalı.
    türkçesi: arkadan girdiler yada ben geri giderken çarptım.
    -araba sağ yandan yada sol yandan sürtünmeden dolayı boyalı.
    türkçesi: viraja sert girdim araba yan yattı 20 metre sürüklendim.
    -etek altı boyalı
    türkçesi: dağa taşa vurdum.
    -lokal boyalı avuç içi kadar boyalı.
    türkçesi: avuç dediğime bakma.55 ekran tv kadar boya var. başka bir araba taş fırlattı kaportayı deldi.
    -memurdan yada öğretmenden satılık dizel
    türkçesi: çok yakıyor, kaçak mazot kullandım, enjeksiyon filtre miltre herşey yalama oldu, bir çok parçası yan sanayi, servise gitmedim. alanın elinde patlar.
    -polisten satılık.
    türkçesi: hor kullandım. devirsiz kullandım.
  • arabayı almadan satmanın planını yapan adama dert olur boya. haklı olabileceği durumlar var. fakat bir arabanın küçük bir sürtme ya da ufak çarpma mı yoksa takla atarak göçerek mi hasar aldığını anlamak usta bir kaportacı için zor değildir. bunun yanında arabada kazanın orta halli olması durumunda parçaların yenileriyle değişmesi de iyidir macunla doldurup boyanması durumunda ileride o macun çatlar ve masraf çıkarır. birsürü inan tanıyorum. arabadaki darbeyi satarken izah edebilmek için yapılan kazaların fotolarını saklayan.
    bunun yanında arabadaki ufak göçükleri yaptırmayıp damalı eşşek gibi binen.
    boya takıntısı olan adamın bir de kardeşi vardır. o da değişen parça takıntılıdır.
    bu ikisi ister ki bi arabayı alalım.
    cam fanusta saklayalım. sonra o adamın alabileceği fiyata düşünce ona devredelim.
    şahsi fikrim alınacak arabada yaş varsa komple boyalı olması makbuldür. pırıl pırıl binelim. güvenlik yürür aksam ve motor daha önemlidir.
  • düzenli olarak kullanılan tüm araçlarda muhakkak boya vardır.
    boyasız araçta iki ihtimal bulunur bunlar;
    -arabada boya işlemini gerektirecek kusurlar vardır lakin sahibi boyatmamıştır.
    -araba çok az kullanılan,kullanılmadığı durumlarda garajda muhafaza edilen bir araçtır.
    boya takıntısı bizim ülkemize has bir durumdur,elin gavuru buna kondişın der ve boyası ne kadar düzgün restore edilmişse okadar değerli görülür.
    kimse size gidin 35 takla atmış aracı alın boyasına bakmayın demiyor ancak ufak tefek boyaları kafaya takmak mantıksız.
    adam araba almış gelmiş bakıyorsun boyası leş,heryer güneş yanığı,çizik,çatlak...
    bu ne diyorsun,e abi orjinal. yerim öyle orjinalliği afedersiniz.

edit: tuzlu suyun oluşturduğu nemden ötürü,karasal iklimde bulunan araçların boyasının daha temiz olduğunuda maddelerimize ekleyelim.
    bilgilendirme için martik'e teşekkürler.
  • ikinci el piyasasında ilk dolaştığım zamanlarda bana da garip gelen ama yapılan çakallıkları öğrendikçe en azından türkiye piyasası için haklı bulduğum takıntı.

burada iki pert olmuş arabayı kaza olmamış taraflarından birleştirip tek araba olarak satmış insanlardan bahsediyoruz.
  • bu ülke böyle. ülkenin ağırlıklı çoğunluğu dürüst olmayan, kurnazlık peşinde, ahlaksız insanlardan oluşuyor, herkes birbirini fırsatını bulduğu anda düdüklemeye çalışıyor. özellikle son 15 yılda bu bozulma, yozlaşma tavan yaptı. bu insanların, bu toplumun değişimi bugünden yarına, bir kaç yılda olacak iş değil. bir belki iki nesilde düzelecek işler. o da adam gibi bir yönetim olursa.
    buna alışın artık. kendinizi her alanda garantiye alın.
  • ulkede kimsenin kimseye guveni kalmadigi icin kaziklanmamak icin kendince uyguladigi yontemi kullanan adam.
    boya varsa aracta takla da atmis olabilir sadece kucuk bir cizik de olabilir. arabadan cok anlamiyorsa da risk almak istemez bu adam.

#58000497 entrisinde de gorulecegi gibi durustluk ise yaramiyor amk ulkesinde.

takla atmis araci toparlayip keyfe keder boyattim diye satmaya kalkiyor adam. senin keyfini sikeyim. ev mi bu canin sikilinca boyasini degistiriyorsun.

kufurler ussteki entriye degil dolandirici galericilere.
  • bu amk adamları yüzünden ne araba alabiliyoruz ne satabiliyoruz.