• en sevdiğim şeydir. hollywood yapımı filmler sayesinde çok romantik gelir bana. boya yapmak diyince bıyıklı kelli felli helal olsun ustası degilde. kısa şortlu dar badili kız geliyor aklıma. kendi evimin duvarlarına da ben boyarım.

edit: kısa şortlu dar badili değil, geçiririm heşöfmanları öyle boyarım.

edit2: bu nasıl bir fantazidir.
    (bkz: sen aklıma mukayyet ol ya rabbi)
  • benim icin dunyanin en boktan, sıkıcı eylemi. sicarim boyasina da badanasina da. her tarafim boya oldu. bir de dis cephe boyuyorum. boya boya bitmiyor.

bakalim su bazli boya kolay cikiyor mu vucuttan? bonus olarak da hayvani derecede yandim. yatacan yerin yok sevgili dayicigim.

rulo kullanirken hayvan gibi boya almayin kovadan. her tarafa sicriyor.
  • ömür sökücü. şu an yere serdiğim gazetedeki bulmacayı kalemsiz çözme challenge'ı yapıyorum çünkü ayağa kalkacak derman kalmadı. işiniz boyacılık değilse 20 dakikada bir yeni pil takmanız gerekiyor. kendinize azıcık acıyorsanız alttaki boyayı rahat kapatacak bir renk seçin ki 20 metrekare odanın işi iki gün sürmesin. biriniz de el atsın çöktüğüm yerden kalkabileyim allah rızası için.
  • 1 haftadır -salonu boyayayım, hazır çocuklar da tatilde! diyerek kalkıştığım şey.
    tarihin en büyük salağı olarak anılmalıyım belki, zira eski boyayı sökmeye karar verdim.

ne ile karşı karşıya olduğumu anladığımda iş artık işten geçmişti.

kazımaya başladığımın 2. günü gidip koçtaş’tan sıcak hava tabancası aldım.
    bir nebze kolayladım ama iflahım sikildi arkadaş.

dün akşam hava tabancası da bozuldu amk, gittim koçtaş’a, dedim iade ya da değişim istiyorum.
    alman malı makine, ne çabuk bozuldu diye söyleniyorum. doğulu şivesi yapayım da aşiret üyesi falan sanıp işimi çözsünler diye bile düşündüm.(kürt kardeşim alınmasın, seviyorum hepinizi)
    almadılar geri, servise götürün dediler. şiveyi beğenmedilerse demek ki.
    bu vesile ile allah belanı versin koçtaş! bir daha alışveriş yapanı silksinler!

neyse, servis işimi 2 dakika içinde çözüp mutlu mesut gönderdi beni.

hulasa azizim, boyacı değilseniz yapmayın bu işi. ehli dururken yapmaya çalışacağınız her iş gibi bunu da elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz.
  • ofisi kurarken kapıları boyanmasına karar vermiştim. doğru bir kararken kendim başına geçmem ile işler karıştı. sonuç ala bula birşeyler oldu. velhasıl kesinlikle işi ustası yapması lazım ki hiç fanteziye gerek yok.emekçi insanların ellerine sağlık boya yapmak kesinlikle sanattır.
  • hele birde evde eşya varsa bildiğin işkence . fırça sallamak,rulo ile boya yapmak en kolay tarafı.benim gibi iş güç yüzünden 1-2 günde bitiremeyecekseniz çıkmaza giriyor.boya için kap ayarlamak ,boya donup tortu yapacağı için her seferinde onları ve fırçaları temizlemek, bildiğin eziyet .birde benim gibi halt edip evi iki renk yapmaya karar verdiyseniz geçmiş olsun.bir ara hiç bitmeyecekmiş zannettim o kadar bezdim ki kapı kenarlarına yapıştırdığım bantları bir ay sonra söktüm yerinden.
  • zor iş zor. günde bir oda boyamak kaydıyla bütün evi dinlene dinlene bir buçuk haftada boyadım. eskiden yere boya damlamasın diye yerleri plastik poşet, gazete vb. şeylerle örterdim. artık öyle yapmıyorum. çıkarabildiğim kadar eşyayı çıkartıp odayı biraz rahatlattıktan sonra çift kat kestirme yapıyorum. ardından çift kat rulo. beş dakikada bir hızlıca paspaslıyorum akan boyaları, yerler temiz kalıyor. inanın böylesi daha rahat. poşet rüzgardan uçtu, gazete leke bıraktı derdi yok. gelelim işin matematiğine... iki oda, mutfak, koridor ve banyo girişi için 60 litre boya satın aldım. (her oda en az iki kat boyandı.) boyanın yüzde on beşi kadar da su eklediğim için 69 (tsss) lira boya kullanmış oldum. oda başına yaklaşık 15 litre. not bad. boyalar ve malzemeler toplamda 1200 lira tuttu. şu dönemde bütün evi boyatmaya kalksam sadece işçilik için 2000 diyor artık ustalar. o yüzden mutluyum. umarım uzun süre boya yapmam gerekmez.
  • hangi türü kast edildi bilmiyorum ama biraz anlasam asla yapmayı bırakmadığım huzur verici eylem olurdu eminim.
  • içimdeki yaratıcılığı, mücadele azmini, sanatsever ruhu, farklıyı aramayı öldürürcesine beyaz bir boyayla kapatmaya çalıştım yeni evimim duvarlarındaki çizimleri. daha iyi olacağını düşündüğüm şeyin altından şimdi çizimler, renkler sırıtıyor, çünkü yanlış boya almışım, ve içimdeki şeylere uygun değilmiş yeni aldığım ve düzeni temsil eden boya.
    duvarla yeniden 'boyanma' ihtiyacı olan iki şey olarak birbirimize bakıyoruz.
  • yorucu bir süreç boya yapmaktan zor olan boyanacak alanın boyamaya hazırlanması
    -kazınacak alanlar kazınır
    -alçı çekilir
    -zemin koruma amaçlı kaplanır
    -renk değişimi varsa astarlanır duvar
    -boyaya başlamadan önce tavanla başlanır
    -duvar boyama öncesi köşe fırçasıyla tüm köşeler boyanır
    artık boyaya başlayabilirsiniz...
hesabın var mı? giriş yap