şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

konya'da satın aldığı lüks otomobilinde 5 parça boya olduğu anlaşılan vatandaşın yaklaşık 5 yıllık hukuk mücadelesinde ankara bölge adliye mahkemesi, aracın iadesi karşılığında, 171 bin liranın tüketiciye geri verilmesini karara bağladı.

--- spoiler ---

uzun süredir sözlükte bazı araç bayilerinin x y z parçalarda boya olabilir normaldir şeklindeki tüketiciyi başından savma ya da def etme bahanelerine emsal teşkil edek bir karardır.

ülkede güzel şeyler de oluyor lan.

haberin tamamı ve kaynak
  • 0km aracı boyalı satıyorsan, alıcıya bunun bilgisini vermek ve fiyatında ona göre iskonto yapmak zorundasınız sayın amınakoduklarım. yok öyle.

ayrıca, bazısı için uygun fiyatından dolayı tercih sebebi de olabilir. bazısı da istemez hiç bir şekilde.

ama siz, bunun bilgisini vermek zorundasınız.
  • geç gelen adalet, adalet değildir. bu kadar küçük bir dava beş yıl sürüyorsa, vah bu ülkenin haline! beş yıldaki değer kaybına hiç değinmiyorum bile.
  • davayı kaybeden şirket, yargıtay sürecine başvurdu mu acaba, biraz da o sürer
  • davacı davayı kazanmış ama 5 yıl geçmesine rağmen o araç 171binden daha fazla ediyordur.

171 bine aynı arabanın sıfırını alamaz şuan. ceza gibi karar olmuş.
  • karar doğru güzel ancak eksik. öncelikle araç sahibinin manevi tazminatı olmalıydı. sonuçta 5 yıl süren bir yıpranma söz konusu, ayrıca 5 yıl süren dava mı olur. bu çok kötü bir sonuç. adalet sistemine bilhassa dava süreleri açısından reform yapılmalı. biraz da hakimlerin ve savcıların (mümkün mü bilmiyorum) imkanlar dahilinde bu şekilde spesifik konularda mağdur lehine bir an önce karar vermeleri bu tür dolandırıcılar için caydırıcı olur.
  • merak ettiğim durumdur. bu "şanslı" kişi 5 yıl önce ödediği 171bin try'yi geri aldıysa, 5 yıl içerisindeki enflasyon, aracın şu anki piyasası vs. de göz önüne alındığında hala zararda değil midir?

aradaki değer kayıpları ve kur farkları dolayısı ile yine zararlı çıkmıştır.

5 yıl önceki 171bin tl ile şimdiki 171bin tl'nin bir olmadığı aşikar.

başıma gelse o bayiyin ağzına sıçardım.

hadi bunu da geçtim, böyle bir durumda sorumsuz bayilerin, marka değerine verdiği zarar da büyük olmalı.

bu firmaların ana merkezleri nasıl bu duruma göz yumuyor? şaşırtıcı açıkçası.