şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimileri icin icinden cikilmaz bir hale gelmeden netlesmesini diledigim,
  kimi izliyoruz kimi izlemiyoruz, kimden alis veris yapiyoruz kimden yapmiyoruz
  kim dost kim dusman herkesin bilmesinin ve istisna gostermeden uymasinin (kazara iyi insanlara zarar vermemeyi umarak) hem bir cezalandirma hem de rakibini zayiflatma yonunden faydasi tartisilmaz halk hareketinin manifestosu olan liste.
  (bkz: vay be)
 • olaylara yeterince hakim olamayacak kadar uzakta olanlar icin gerektiginde kullanilmak uzere fikirlerine guvenebilecegi dostlari tarafindan bir an once yayinlanmasi gerekmektedir.
  (simdlik artik islak hamburger yiyemiyecegimi biliyorum, eheh)
 • living maze ile haberleşmemiz sonucunda benim hazırladıklarım da aşağıda bulunuyor. bu listeler sonlandırılmış değildir ve hepinizin önerileriyle geliştirilmeye açıktır. sizden gelenlere göre güncellenecektir. twitter ve facebookum yok, dolayısıyla akp'lilerin dün gece yaptığı gibi buradaki suserlar da bu listeyi oralarda da ilan edebilirse daha da ses getirebilir.

  öncelikle bu boykot toplumun tüm kesimlerini kapsamalı. avmlere kesinlikle gitmemeliyiz. biz gittikçe mantar gibi çoğaldılar ve yeşil alan azaldı. buradaki başlıklardan birinde bir arkadaş bahsetmişti. içkileri marketlerden ve avmlerden saat 10'dan önce almamızı sağlayarak tekel bayilerini bitirmek istiyorlar. dolayısıyla içki alışverişlerini tekel bayilerinden yapmalıyız.

  alınmaması gereken ürünler:

  * ülker ve godiva ürünleri
  * yörsan ürünleri
  * alkol yasağını desteklediği için efe rakı

  alternatif: her ne kadar kapitalist olsalar da tüm koç ve sabancı ürünleri, mey içki'nin ürünleri, eti ürünleri

  gidilmemesi gereken marketler:

  * şok
  * bim
  * a101
  * kiler
  * diasa (aforizmatik'e teşekkürler.)

  ve tabi bu marketlere özgü üretilen tüm markalar

  alternatif olarak: migros, tansaş, mahalle bakkalları ve marketleri

  gidilmemesi gereken restoranlar:

  * saray muhallebicisi
  * kızılkayalar (şu an kapalı ama bir gün açılırsa diye ekliyorum.)
  * mado
  * kitchenette
  * ucuz olmalarından ben de kullanırdım ama tüm ibb sosyal tesisleri, tüm beltur tesisleri (vapurlardaki ve metrobüs istasyonlarındaki büfeleri kullanmama bir örnek). varsa bu tip tesislerin ankara ve diğer tüm akp'li belediyelerdeki muadilleri
  * faruk güllü'nün güllüoğlusu
  * nişantaşı rumeli marmaris büfe (ilk olarak etiler marmaris büfe sanılmıştı, düzeltiyorum.)

  alternatifler: karaköy güllüoğlu, midpoint, divan restaurant, sosyal tesis olarak direkt devlete gittiği için öğretmenevleri v.s.

  bankalar: tüm islami kökenli bankalar (asya finans vs.) ve garanti bankası
  sinema: yılmaz erdoğan, mahsun kırmızıgül, okan bayülgen, cem yılmaz ve şahan gökbakar'ın tüm filmleri, programları.
  televizyon ve gazeteler: neredeyse hepsi. özellikle ntv-cnnturk-habertürk-atv-star. zaten biz her şeyi internetten takip ediyoruz.
  konser-albüm: ajda pekkan, solistlerini kovdukları için enbe orkestrası,

  giyim kuşam: zengin insanlara moda için çağrı yapılabilir. cemil ipekçi çok iyi bir örnek. yasağı desteklediğini twitter'da gördük. alternatif tabi ki yıldırım mayruk ve barbaros şansal'ın butiğidir.

  * çetinkaya mağazaları direkt akp genel başkan yardımcısına ait diye biliyorum.

  alternatif: ykm ve boyner'i verebiliriz.

  edit: avasas'ın önerisiyle facebook ve twitterdaki paylaşımlarımızı "bireysel olarak şu ürünlere şu sebeplerle boykot uyguluyorum" diye yayınlamamız gerekiyor. bunu görüp doğru bulan tanıdıklarınız da yine kendi sayfalarında bu şekilde ilan etmeliler.
 • (bkz: porsche)
 • (bkz: mado nun onunde seyyardan dondurma alip yine orada iceriye bakarak yemek)
  (bkz: seyyar dondurmacı)
  (bkz: pislik olsun)
 • doğuş holding'e ait kanallar, mekanlar, banka ve elinde bulundurduğu iştiraklerin de boykot edilmesi taraftarıyım. en azından gündelik hayatta bizim çapulcu kitlesinden reyting kazandığı cnbc-e, e2, radyo eksen gibi kanalları takip etmeyi bıraktım.

  boykot ederek belki birilerini batırmazsınız ama en azından hem sizi sömürüp hem de üzerinizden para kazanmalarına engel olabilirsiniz.
 • doğuş grubunun sattıgı tum araba markaları ( 2.el bile alacak olsanız ) , porsche, audi, seat ,vw . onun yerine otokoçun sattıgı ford al, alfa romeo, fiat al ,dötün yiyosa fermastan ferrari, masserati al.
 • eskişehir inci börek, esinci börek, espark, esmar, özbesin, istanbul pide, hacıhasanoğlu.

  zaten isimleri de çirkinmiş, gitmeyin.
 • unutulmamalı.
  (bkz: starbucks)
 • akilli telefonlarda boykot edilen yerlere yaklasildiginda uyaracak bir uygulama olarak yapilabilirse ormanda on kaplan gucunde olacak listedir.