şükela:  tümü | bugün
  • fazla mı komplo teorisi kuruyorum bilmiyorum ama var böyle bir durum. son zamanlarda iyice arttı ayrıca. illaki vardır ama yabancı marka boykotuna pek rastlamıyoruz.

ilgili markaların yöneticileri saçma sapan açıklamaları gerçekten yapıyor olabilirler ama açıklamaların çarpıtılıp dezenformasyon yapılma ihtimali de var. tuncay özilhan olayında durum buydu mesela, diğer olayları detaylı incelemedim.

sonuç olarak biraz uyanık olmak lazım, zaten elimizde üç beş tane kurumsal firma var onları da bu şekilde rezil etmemek gerek diye düşünüyorum.

neticede marketten aldığınız her ithal ürün bizi fakirleştirirken, alınan her yerli ürün katma değerin yurt içinde kalmasını sağlıyor. yerli markanın ürününü tüketmek hem cari açığı azaltıcı etki yapıyor hem de istihdamı destekliyor.
    satın alma kararlarını buna göre vermekte fayda var bence.

(bkz: yerli malı)
  • - 'sonuç olarak biraz uyanık olmak lazım, zaten elimizde üç beş tane kurumsal firma var onları da bu şekilde rezil etmemek gerek diye düşünüyorum. '

sebebi zaten sadece 3-5 kurumsal firma olması olup, işlerini yapmak yerine abuk-sabuk söylemler içerisine girmesidir.
  • tuncay özilhan'ın açıklamalarının çarpıtılmış olduğunu düşünecek kadar iyi niyetli fakat insanların yerli malına karşı boykot yapmaktan çekinmeyip yabancı mal boykot etmede çekimser olduğunu düşünecek kadar kötü niyetli bir yazar beyanatı. uyanık olmamızı salık veriyor bir de, çelişkide kaçıncı level bu?
  • orta yaş üstü facebook gruplarında yapılan "aneliz"ler * ayarında saptamalar içeren bir başlık. her an rockefeller'a ya da rothschild'a bağlayabilir, uyarmadı demeyin.
  • bir adet yerli malı beyanı.
    arkadaşım akp'li firmanın ürününü tüketeceğime yabancı firmanın ürününü tüketirim.
    buna da mı karışacaksınız?
  • yerli marka mı?
  • yerli firma diye bize komprador burjuvanın önde gidenini kakalamaya çalışan yazar beyanı.
    amerikan emperyalizmi coca colonization ve mcdonaldzanation kavramları ile tasvir edilir.
    ve bu kavramlara isim babalığı yapan iki firma da türkiye'de anadolu grubu tarafından temsil edilmektedir.
    insan hani yabancı firmaları değil de efes'i protesto edip emperyalist oyunlarına geliyoruz tezini ortaya atmadan önce bir düşünür.
  • benim için geçerli olmayan olay. şahsen ben apple ve lgyide boykot ediyorum.
  • normal durum. yerli ne arar la bazarda? bir de para içerde kalsın diyorlar, sanki o ettikleri 1 koy 100 kazan karlarla amerikan bayraklı tekneler, milyon dolarlık arabaları ben alıyorum amk.
  • yabancı marka da olsa o üretimi yapan fabrika türkiye'de ise..
    orada çalışanlar bizim vatandaşımız değil mi?
    vergisini ülkeye veriyor mu??

boykot ettin , ürünü kullanmayarak cezasını verdin ve fabrika battı gitti diyelim..
    kim kazanacak bu işten??
    öyle veya böyle ülken de zarar görecek bu işten..
    yerli , yabancı ne fark eder?

ha direk ithalatı yapılan ürünler için olay ayrı..
    alma, dersini ver, batarsa batsın..
    tohumuna para mı saydın aq??