• ''iyi uyku üzerine'' başlıklı bölümü, aklımda kalan tek bölümdür. belki de en çok bu kısmını sevdiğim içindir.

''iyi uyku uğruna tüm gün uyanık kalmak gerekir''
  • ben bu kulaklara göre ağız değilim cümlesi ilk vurucu etkiyi yapmıştı bana, sonrasında kitabın gerisi çorap söküğü gibi geldi zaten. içerisinde geçen her cümle tekrar tekrar okunası ve üzerinde düşünülesi. okumak isteyenlere tavsiyem kitabında başında sıkılıp bırakmamaları çünkü cümleler ilk başta "amaan amma dolandırmış lafı" şeklinde geliyor.
    felsefeye ilgi duyan veya farklı fikir ve düşüncelere açık kişilerin mutlaka okumasını tavsiye ettiğim bir kitaptan ziyade bana göre bir kılavuz.
  • "insan da ağaca benzer.ne denli yükseğe ve ışığa çıkmak isterse, o denli yaman kök salar yere, aşağılara, karanlığa, derinliğe -kötülüğe."
  • friedrich nietzsche ye ait sanatsal ve felsefik bir kitap olması yanında türünün ilk örneğidir.vaktinde kabul görmemiş çok eleştirilmiştir.şimdiki zamanın modern toplumunda okuyanlardan kimisi beğenirken kimisi saçma bulmaktadır.kitap boyu anlattığı üstinsan olmak doğrusu büyük sabır gerektiren birşey.kitap okudukça inatlarınızı,kurallarınızı yontabilir.daha bi ılımlı,sakin hale getirebilir sizi.ama etrafınız değişmiyor.tuhaf tuhaf,yan yan bakıyorlar bu değişiminize.
  • 'bu ağacı ellerimle sallamak istesem, sallayamam.oysa bizim görmediğimiz yel, onu dilediği gibi üzer ve eğer. bizi en çok, görünmeyen eller eğer ve üzer. '
  • friedrich nietzsche'nin son kitabı. aynı zaman da bilgeliğini harmanladığını ve bütün görüşlerinin tek bir çatı altında topladığını iddia ettiği kitabıdır. gerçekten, sindirilebilmesi zor bir kitaptır.
  • üçüncü kısım 17.bölümde evrenin sırrını vermektedir.

--- spoiler ---

evren üzerinde bir çok değerli keşif vardır. kimi faydalı kimi hoş. bunların hatırı için dünyayı sevmeli. ve bazı keşifler vardır ki kadın memesine benzer. hem faydalı, hem hoş.

--- spoiler ---
  • dikkatli okunması gereken bir kitap. eğer harry potter okumayı seviyorsanız uzak durun derim, çünkü ne diyor lan bu deli diyebilme ihtimaliniz çok yüksek. en başlarda anlamaya çalışırken başınız ağrıyabilir. bu kitabı david lynch filmlerine benzetiyorum. emin olun ilk okuduğunuz an hiçbir şey anlamayacaksınız. ama daha sonra bir kez daha okumaya başlayacak ve ne demek istediğinin farkına varıp aydınlanacaksınız.
    içinde çok güzel aforizmalar barındıran bir kitaptır. benim dikkatimi çeken bazı aforizmaları ise şu şekildedir:

- tanrıyı seviyorum şimdi; insanları değil. insan fazlasıyla kusurlu bir varlık çünkü. bence insanları sevmek felaketim olurdu.

- bu benim iyi'mdir, benim sevdiğim, böylesine seviyorum, yalnızca bundan istiyorum iyiyi. tanrının buyruğu ya da insanların yasası olarak görmek istemiyorum onu: benim için, yerötesine, cennete götüren bir işaret değildir.

- kendinizi iyi sevmemeniz, zindana dönüştürür yalnızlığınızı.

- yenilenmek için önce kül olmalısın.

- istediği iki şeydir erkeğin: tehlike ve oyun. bundandır en tehlikeli oyuncak olarak kadını istemesi.

- en tatlı kadın bile acıdır.

- uzak durun yalnıza haksızlık etmekten, nasıl unutur yalnız olan! nasıl çıkarır acısını! dipsiz bir kuyuya benzer yalnız. taş atılabilir içine: fakat deyin bana dibe varırsa bu taş, onu kim çıkarabilir oradan? sakının yalnızı incitmekten! eğer incittiyseniz, beklemeyin, öldürün!

- daha kendinizi aramamıştınız ki beni buldunuz. inananlar böyledirler, bu yüzden bütün inançların önemi bu kadar azdır.

- eğer susuzluktan ölmek istemiyorsan, her bardaktan su içmeyi öğrenmelisin. lekesiz, tertemiz kalmak istiyorsan; kirli suyla temizlenmeyi öğrenmelisin.

- hastaların kaçışıdır bazılarına göre yalnızlık; hastalardan kaçıştır bazılarına göre de.

- ah bu iyiler! hiçbir zaman gerçeği söylemezler. böyle iyi olmak, ruh için hastalıktır. onlar, boyun eğer, teslim olurlar; öykünür yürekleri, söz dinlerler. lakin söz dinleyen, dinlemez kendini!

- terk edilmiş olarak gördüğümden geçmişe üzülmem.

- uçmasını öğretemediğinize, hızlı düşmeyi öğretin hiç değilse!

- iyi kılıç kullanmak yetmez; bilmeli kime karşı kullanacağını da! çoğu zaman, geçip gitmek sessizce, en büyüğüdür yiğitliklerin; böylece, saklamış olursun daha iyi bir düşmana kendini!

- bir zaman şeytan bana söyledi: ''tanrıların da kendi cehennemleri vardır: işte bu, insanoğluna olan sevgisidir'' onun şöyle dediğini de duydum: ''tanrı öldü: insanoğluna acıdığı için.''

- ne yana yelken açtığını bilen bilir hangi rüzgarın kendisine yol vereceğini.

- daha çekilmez olmalı hayat sizin için, daha zorlu. yalnızca böyle büyür insan.
  • canım eşimle tanışmama vesile olan kutsal kitap.
  • --- spoiler ---

insan ancak kendi hayatını ve kendi içini yaşar. bana benim olmayandan başka ne düşebilir? benim olan bana döner, sonunda bana döner

--- spoiler ---

başucu eserlerinden en özelidir, zaman zaman birkaç sayfasını açar birkaç cümlesini okur, kapatırım. hayattaki olağan koşuşturmalara nefes gibi gelir birkaç cümlesi bile.
hesabın var mı? giriş yap