şükela:  tümü | bugün
  • entelektüel yönü umumiyetle daha iptidaî olan kişilerin, başkalarını sırf fiziksel özelliklerinden yola çıkarak, sığ normlar muvacehesinde kolaylıkla yargılaması ve bu durumu tenkit ve hicvetme maksatlı bir başlık…

bir insanın boyu 17,6 desimetre olsa ne olur; daha uzun veya kısa olsa ne olur? kâinat genelini söz konusu etmek gerekmeksizin, dünyâ dahilinde bile ne kadar ehemmiyeti olan bir mesele?

bilgi ve teknik/teknoloji devrinde; eskî mânâda mekânsal-fiziksel şartların aşıldığı, bütün insanlık medeniyetinin neredeyse tamamının anbean birbirinden haberdâr olduğu, birbiriyle etkileşim, iletişim hâlinde olduğu ve kas/fizik gücünün yerini bilgiye terkettiği; coğrafî ve siyasî sınırların muğlaklaştığı bu devirde ne kadar ebleh bir düşünce tarzı bu!?

bu tarz başlıklar açmaktan ikrah ve istiğna etmiyor musunuz hâlâ?

yeter.

1,76 metre boya sahibim; önceden 110 kiloydum. sırf kasa, boya, fizik görünüme önem verenlere inat bütün kas ve yağ yığınımın önemli bir bölümünü erittim; 61 kilograma indim. arkadaşlar, dostlar, ey ahali; bakın ben hâlâ aynı benim. bedenin fizikî görünümüne haddinden fazla iltifat ediyorsunuz (yöneliyorsunuz); bu kadar önem vermeyin. asıl önem verip iltifat etmemiz gereken organımız beynimizdir. beyninizi geliştirin; düşüncelerinizi geliştirin; hayâllerinizi geliştirin ve yeni ufuklara/ötelere uzanın. rûmî’nin de dediği gibi insan düşünceden ibarettir, geri kalan et ve kemiktir; vesselâm…

dipnot: madde başlığında virgül işareti kullanılamadığından 17,6 dm yerine 17+6/10 dm yazılmıştır.

ilâve: kreatorkronos mahlaslı sözlük üyesine mahsus olarak, vesselâm yerine ‘sağlıcakla’ diyerek sözlerimi tamamlıyorum…*(şekle, biçime fazla takılmayın; mânâya odaklanın.)
  • desteklediğim başlıktır.

hukuk diliyle düşününce ikrahın cümle içindeki kullunımına anlam verememiştim ama sözlük anlamıyla kullanılmış, şimdi idrak ettim.

muvacehe kelimesini de çok severim.

yalnız mesajların, sözlerin sonuna vesselam denilmesine gıcık kapıyorum. bunu demeyecektin lanet olsun kırdın beni god damn it