şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye komünist partisi'nin 2011 genel seçimleri için kullanmakta olduğu slogan.
 • bakırköy meydanında elime tutuşturulan "boyun eğme" başlıklı broşürü aldım okudum. yazılanlar siyasi görüşünden bağımsız olarak okuyanı etkileyecek çarpıcılıkta idi.

  - gazetecilerin akp'ye, onun en büyük destekçisi cemaate dokundukları için tutuklanmaları karşısında endişe mi duyuyoruz? o zaman boyun eğmeyeceğiz.

  - 18 yaşında gençlere silah ruhsatı verip, bira içmesine yasak koyan mantığın baştan sona çarpık olduğunu mu düşünüyoruz? o zaman boyun eğmeyeceğiz.

  - tecavüzcüleri aklamaya kalkan, başı açık kadına "ya satılıktır, ya kiralık" diyen zihniyetten tiksinti mi duyuyoruz? o zaman boyun eğmeyeceğiz.

  - ...

  - yoksul köylüye "ananı da al git", göçükte can veren madenciye "bu mesleğin fıtratında var" diyen bir başbakanın olduğu rejimin cumhuriyetten çok padişahlığa benzediği fikrinde miyiz? o zaman boyun eğmeyeceğiz.

  - tiyatroları kapanan, sanatçıları her geçen gün biraz daha piyasa bataklığında boğulmaya zorlanan, aydınları, akademisyenleri yazdıklarından dolayı hapse atılan bir ülkede yaşamak istemiyor musunuz? o zaman boyun eğmeyeceğiz.

  okumaya başladıktan sonra merak edip broşürün altına baktım ki, tkp'nin miting çağrısı imiş. okuyan kişi tkp'yi sevsin sevmesin (ben şahsen çok tanımıyorum), bu yazanlara kim "hayır" diyebilir ki, diye düşündüm.
 • durumu kabullenmek.
 • hepimiz farkındayız, siyaset sloganlarla, çözümü sunulmayan reddedişlerle yürümüyor. ama bu slogan çok güzeldir. ne "hedef 2023" gibi yalanlar üzerine kurulu bir vaattir, ne de "referandum hayır'lı olsun" gibi kelime oyunlu bir saçmalıktır. düpedüz gazdır, isyandır, öfkedir, network'teki "i'm mad as hell and i'm not gonna take this anymore" cümlesinin rafine halidir. ne var ki, milyonlarca kişi için güzelliği beş para etmez, zira lafla peynir gemisi yürümez.
 • ne denli mühim bir tavır olduğu yüce/asil türk milleti'nin evlatlarınca unutulmamalıdır. geçtiğimiz gün, yakın bir dostumun bana boynumu eğmemi söylemesi üzerine ben de kendisini kırmamak amacıyla dediğini yapmıştım. akabinde "bugün cuma enseyi kapa" diyerek enseme öyle bir şaplak indirdi ki, sormayın efendiler hala ağrıyor.

  boyun eğmez olaydım.
  and olsun ki, bir daha kat'i surette...
 • tkp'nin seçim sloganı değildir. zira tkp seçimlere katılmasına izin verilen bir parti değildir. neredeyse bir asırdır yasaklıdır.

  söz konusu slogan, kimilerinin savunuculuğunu yaparken komik duruma düştüğü, emperyalizme boyun eğmeyen halkları amerikan emperyalizminin maşaları olarak nitelendirdiği gerçeği unutulmaması gereken (http://haber.sol.org.tr/…uda-devrim-filan-yok-39646), ulusların kaderlerini tayin hakkını açıkça reddederek marksizm-leninizm ile çelişen (bkz: ikinci sahte tkp ve ukth/#18594998), antikemalizmi sol hareketlerin yanlış yollarının kavşağı olarak nitelendiren yayın organlarına (bkz: gelenek dergisi haziran 2001 64. sayı/#17881894), lenin'in eserlerine anarşizan diyen liderlere sahip olan (bkz: metin çulhaoğlu/#18663087), bu çerçevede burjuvaziye çoktan boyun eğmiş olup, başka boyun eğmeyenleri de kendi eğri çizgisine çekmeye çalışan ve bu bağlamda da "boyun eğmeyen 500 bin kişi arıyoruz" demeyi aslında hiç de hak etmeyen sahte tkp'nin yani sip'in kullandığı samiyetsiz seçim sloganıdır.

  (bkz: boynu bükükler)
 • akm'nin tepesine asılan ilk flama olup, kendisinden sonra asılanlara öncülük etmiştir.
 • polis copu, biber gazi, tazyikli su, civili sopa ve satirlar kadar canimizi yakan bir diger sey ye yalanlar, iftiralar, insanliktan cikmis kisiler.

  bu slogan da fasizmin yalan, iftira ve nifak tohumlarindan nasibini almistir.

  bir yandas internet kosesinde "boyun egme" sloganinin icinde yazili oldugu kirmizi cercevenin "sozde kurdistan" haritasi oldugu, akm'ye asilan bu pankartin pkk'lilarin zaferi oldugu falan filan abuklaniyordu.

  not edilsin.
  kimlerle, nelerle ugrasiyoruz. nereden gelip nereye gidiyoruz.
 • (bkz: umut)