şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyükşehirlerin müstesna (en azından gecekondu olmayan) semtlerinde akşamları satılan bir tatlı. taşındığımız apartmanlı ilk akşamlarında bu adam ne satıyor acaba diye epey bakmıştık camdan, en sonunda çağırdık, annem tepsiyi uzattı, adam birşey demedi, doldurdu dümdüz tepsiyi. sonra beraber kaşıkladık, sonraki gecelerde de hep tepsiyle aldık. ta ki, yeni kız arkadaşı adayıyla, ankara ulus'ta akman'a gidip bardakta gelen bozaya bakıp "aaaa salaklara bak bardakta getirdiler" diyene kadar bilemedik nasıl yendiğini. hala o bozacıya kızarım, insan bir uyarır "hanım hanım, doğru dürüst bir kap ver, sürahi ver, baklava mı bu" diye uyarmayışına.
 • yurt dışında merak salıp evde yapmaya başladığım içecek. içenler vefa'da daha güzel derler.

  benim gibi yurt dışındaysanız ve maya olarak kullanmak için boza bulamıyorsanız. kurumuş ekmekleri bir sütlaç tabağının içinde suya yatırın. küçük tırnak yarısı kadar yaş maya da koyabilirsiniz. fazla koymayın yoksa kokusu alınıyor bozada. tabağı sıcak, güneş gören bir yerde 4-5 gün bekletin. gerekirse su ekleyin kurumasın. karışım ekşiyecek iyice.

  sonra darı alacaksınız. ben darı diye mısırı bilirdim. mısır değil bu. aynı zamanda ingilizcesi millet olan tahıla da deniyor (bkz: darı irmiği) . mısırla yapmaya kalkmayın. şu tahıl oluyor kendisi:
  http://en.wikipedia.org/wiki/proso_millet

  bu küçük boncuk gibi olan tahıldan tencerenin altıda birine koyun, bir avuç bulgur, bir avuç pirinç, sonra geri kalanına su ekleyip kaynatın. alet kaynayacak ve sık sık karıştırışacak. darı şişip tüm tencereyi kaplıyor. karıştırın ki alttan yanmasın.

  bir saat falan kaynadıktan sonra soğutun ve el blendiriyle öğütün. sonra en meşakkatli kısma geliyoruz. tüm karışım en küçük delikli süzgeçten geçirilecek kaşık sırtı baskısıyla. posa bir tencereye, süzülen boza kıvamındaki sıvı bir tencereye. posayı isterseniz tekrar su ekleyip kaynatabilirsiniz. çok verimli olmuyor ama sıvı çok yoğunsa doğrudan su eklemek yerine ikinci kaynayıp süzülenden eklemek daha mantıklı. kıvamını ayarlarken su eklerken çok cıvıtmamaya özen gösterin unutmayın ki boza yoğun bir içecek.

  iki çorba kaşığı da kepekli un teflon tavada yağsız kavrulacak. kızıla dönmüş kavrulmuş unu da karışıma ekleyin. un kısmı isteğe bağlı. olsa da olur olmasa da. olunca daha iyi oluyor sanki.

  sonra elde ettiğiniz sıvıyı "m e t a l o l m a y a n" bir kaba alıyorsunuz. bu en büyük püf noktası. bakteri metali sevmiyor. aynısı kefir için de geçerlidir.

  sıvı 45 derecenin altında soğuyunca önceden başladığınız ekşimiş mayayı yine süzgeç ve kaşık sırtıyla karışıma ekleyin. erken (sıcakken) atarsanız mayanız ölüyor ve emekleriniz boşa gidiyor (tecrübe). bir sütlaç kabı büyüklüğünde toz şeker ekleyip evin sıcakça bir kısmına koyun. 2-3 gün sonra şeker tadı gidip boğazı yakan tat gelmesi lazım. daha sertleştirmek ve alkol miktarını artırmak için mayayı daha çok şekerle beslemek isteyebilirsiniz. ben genelde 3. gün bir o kadar daha şeker atıyorum. zaten çok üremiş olan bakteri kısa zamanda tüketiyor şekeri ve boza sağlamlaşıyor.

  4. 5. güne boza hazır.

  mutfak sitelerine kopyalayacaksanız kaynak belirtirseniz sevinirim.
 • karar verirken götü başı oynamayan beni bile ikilemde bırakmıştır. ulan üç gün oldu içeli, hala daha karar veremedim lezzetli olup olmadığına. en sonunda çaresizce anneme sordum. kendisi bana, lezzetli, deyince karar verdim lezzetli olduğuna. lezzetliymiş.
 • mayalanmi$ bulgur'dan yapilan bir icecek.. ki$in eski$ehir'de faydalanilacak nadir nimetlerden..
 • seslerini en cok sevdigim seyyar saticilarin sattigi icecek, huzunlu huzunlu bagirirlar, boooozaaaaaaaaa diye. kucukken ben o adamlara cok uzulur, hep aglardim. yazik adamlara derdim, nedense... ayni zamanda boza cinsel gucu arttırır. (bkz: bir nevi viagra)
 • arkadasin annesi evde yapmaya kalmis ama nasil olduysa yuksek alkollu bisi olmus..
  deli guzel ve kafa yapan bisidi..
 • leblebi esligiyle lupletirler bunu
  ben nefret ederim, eksi asitli garip bisi

  cocukken samandan yapildigini saniyodum. hepimiz az biraz salaktik ama cocukken
 • yüzde 2 oranında alkol içerir.
 • eskiden yeniçeriler, seferlerde boza içermiş. neden çünkü hem tok tutuyor hem enerji veriyor. bol bol boza içerlermiş bunlar da. osmanlı birası gibi bişi. istanbulun her yanı bozahane doluymuş. neyse, sonrasında içine afyon atıp kafa bulmaya başlayınca, boza yasaklanmış. ama bitirememişler işte bozayı. canım bozam benim.
 • bir dönem yeniçerilerin arasında da en yaygın içecekti. halkın da en kolay ulaşabildiği, evde üretebildiği boza, azıcık ekşitilince bir tür kalın biraya dönüşüyordu. ayaktakımının içkisi sayılmaya, bozahane yasakları yaygınlaşmaya başlayınca yani halk, ayağını ortak mekanlardan çekince, onlar da halkın ayağına gittiler. geceleri kimi yerlerde hala duyulan bozacıların sesi o günlerden kalmadır. bu sesin yankısını hala sokağında duyan şanslılardan iseniz, bunun eminim ki kıymetini biliyorsunuzdur. bu gece boza almanın zamanı belki.