şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elektrikli araç *üretecek yerli firma. yurtdışında ar-ge faaliyeti de varmış.
  haber
  daha önce duymamıştım, duydum, iyi oldu.
 • bozankaya yerli gibi gözükse de aslında almanya'da 1989'da kurulmuş bir firmadır. muhtelif raylı ve lastik tekerlekli taşıtlara gövde imalatı yaparak işe başlamışlar, ve 2003 te türkiye'de de imalata başlamışlardır. ankara'da kazan'da pek de organize olmayan bir bölgeye fabrika açmışlar, profil kesme, bükme, kaynak ve montaj işlemlerinden oluşan araç gövdesi imalatı yapmaktadırlar.
  gözüken, arge'nin almanya'da yapıldığı, ve firmanın alman ekolünden geldiğidir. çalışanları da almancıdır genelde. kayseri tramvay işini almaları mutluluk vericidir. zaten ulaşım aş için yaptıkları araç gövdesinden sonra tramvay yapma aşamasına geçmek kolay olmuştur umarım.
 • --- `spoiler` ---

  istanbul (aa) - konya büyükşehir belediyesi'nin düzenlediği türkiye'nin ilk elektrikli otobüs ihalesini bozankaya kazandı.

  bozankaya'dan yapılan açıklamaya göre, çevreci yaklaşımları ile daha önce doğalgazlı (cng) otobüs alımı yapan konya büyükşehir belediyesi, yatırımlarına elektrikli otobüslerle devam etme kararı aldı.

  elektrikli otobüs üretimi yapan bozankaya, belediyenin açtığı ihaleyi 1 milyon 436 bin avroluk teklif vererek yerli üretim olan e-bus ile kazandı. şirket, konya büyükşehir belediyesi'ne teslim etmek üzere 4 elektrikli otobüs için anlaşma imzaladı.

  açıklamada görüşlerine yer verilen bozankaya yönetim kurulu başkanı aytunç günay, elektrikli otobüs e-bus'ın toplu taşımacılık alanında çok önemli bir adım olduğunu ve konya büyükşehir belediyesi'nin elektrikli otobüsleri tercih etmesiyle ileriye yönelik bir karar aldığını vurguladı. günay, şunları kaydetti:

  "e-bus, hem çevreci hem de tasarruflu teknolojisi ile şehir içi yakın mesafe ulaşımında birçok avantaj sağlıyor. elektrikli otobüslerimiz için ar-ge çalışmalarımızı titizlikle tamamlayarak, aracımızı üretmeye başladık. türkiye'deki ilk elektrikli otobüsleri, bir yerli üretici olarak sunabilmek bizim için büyük gurur kaynağı oldu. pek çok avantajı bir arada sunan elektrikli otobüslerimizin konya toplu taşıma hizmetlerine yeni bir soluk getireceği şüphesiz."

  günay, yerli üretim araçlara güvendikleri ve destekledikleri için konya büyükşehir belediyesi'ne teşekkür etti.
  --- spoiler ---
 • şu yerli tramway meselesinı açıklayalım:
  kayseri belediyesi tramwayları yerli aldım diyor
  peki işin aslı öyle mi?
  ihaleyi alan şirket kim? bozankaya.
  bozankaya kim?
  bozankaya yerli gibi gözükse de aslında almanya'da 1989'da kurulmuş bir firmadır. arge'nin almanya'da yapıldığı, ve firmanın alman ekolünden geldiğidir. çalışanları da almancıdır genelde.
  haberi okursanız %60'ı yerli diyor?
  yani tramwayın kaynak, plastik, koltuk vs. gibi eski teknoloji işleri yerlidir. yüksek teknoloji gerektiren otomasyon, yazılım ve boji gibi parçalar ithaldir. zaten kafa gerektiren yerler bunlardır. avrupa zaten diğer işlerle uğraşmamaktadır. az ve öz yapıp para kazanmaktadır.
  şimdi birileri diyecek ki eskiden bu da yoktu o da olacak diyor
  benim derdim başka noktaya dikkat çekmek
  yüksek teknoloji iç,n sistem gereklidir. bizim ülkede insan kapasitesi vardır. sistem yoktur. sistem yoktur...

  https://www.dunya.com/…onluk-tasarruf-haberi-402652
 • cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın, ikinci yüz günlük eylem planı çerçevesinde yeni fabrikasının açılışını yapacağı elektrikli otobüs, metro, tramvay, trambüs üreten firmadır.

  geçtiğimiz yaz türkiye'nin ilk metro ihracatını gerçekleştirmiştir.
  bangkok greenline trenlerini siemens ile konsorsiyum kurarak üretmişlerdir.

  otobüslerde %100 yerli üretim %80'den fazla yerli tasarım ile çalışmaktadır.
  konsorsiyum ile ürettikleri metrolarda bu oran biraz daha düşüktür.