şükela:  tümü | bugün
 • bozcaada'daki "ormancık"lardan biri olan pavli'nin çamlığında yapılması planlanan festivaldir.
  bilenler bilir, bozcaada çok da uzun olmayan bi zaman öncesinde "adalılık" kültürünün yaşatıldığı ve oraya yerleşen "istanbullulaa"nın da sırf bu nedenle gelip bu kültürel dokuyu bozmadan
  hatta katkı sağlayarak yaşam sürdüğü güzelim bi adaydı. dillere destan bozcaada çavuşu,bağları,turkuvaz koyları, şarabı ve iki halkın yanyana yaşadığı yıllardan kalma ruhuyla konuşulurdu bilenler arasında. fakat çağın nimeti ve aynı zamanda vebası olan iletişimin gücüyle son yıllarda "moda" olması onun ruhunun şeytana satılmasına vesile oldu. her yeri aynılaştırma lobisi yıllarca bu adanın sahipleri olan ada yerlilerinin zihinlerini 'büyük şehirlerde yaşayanların ulaşabildiği medeniyeti(!)' ayaklarına getirme vaadiyle ele geçirdi. öyle ya, onların
  şehirlilerden ne eksiği vardı! hem gelen turist adada mc donalds,migros,kebap vs bulamazsa tercih eder miydi hiç! oraya gelen turistlerin sadece gönüllü yoksunluk tercihini tikleyerek gelenlerle sınırlanmasını istemedi. herkes gelmeliydi,herkesin tercihine uymalıydı burası. uymuyorsa uydurulmalıydı da cepleri para dolmalıydı. böylece ellerindeki mücevherin değerini bilmeyen vahşi orman kabilelerinin yurtlarını boncuk karşılığı beyaz adam'a satmaları gibi "ada ruhu"nu satışa çıkardılar. adaya sahip çıkmak sonradan gelen "istanbullulaa"ra kaldı. kıyıları,koyları,ormanı talan zihniyetine teslim etmemek için kıyasıya mücadele veriyorlar ama en büyük hasımları bu ada'nın yerlileri. şimdi de,sadece kuş seslerinin eşliğinde o doğanın bi parçası,bi "tanrı misafiri" olarak bulunup ev sahibini fazla rahatsız etmeden dahil olunması gereken ormanın içinde tesis kuranlara karşı seslerini duyurma peşindeler. http://m.bozcaadahaber.net/…festivaline-tepki/6996/
  "caz festivali" adıyla elit kesimi kavrayıp "ormanda tesis"i legalleştirmeye çalışanlara karşı bi avuçlar. tesis "iyi müzik"le bile olsa ormanın kendi müziğinin sesini kesmesi bakımından son derece zararlı ve aynı zamanda "organizasyonlara açık(?)" haliyle ilerisi açısından son derece ürkütücü. orman bakanlığınca yasallaştırılan bu gibi tesislere böyle küçük yerleşimlerin yöneticilerinin de pek fazla yapabileceği bi şey yok. ya da öyle sanılmasından yanalar. demem o ki, sağda solda böyle etkinlikler gördüğünüzde "'nihayet kaliteli bi oluşum, yaşasın iyi müzik!' ayakta alkışçıları"yla saf tutmadan bi de perdenin arkasını aralayın.
  doğa aşkına!
  müzik aşkına!

  edit: bu da var.
  bozcaada kültür sanat:
  https://m.facebook.com/…4789582&id=1050374771639770

  edit 2: algı antenlerinin yönlendirmesiyle bu yazıyı bulup yazarının kimliğinden bağımsız olarak beğeni bildiren "bozcaada forum" üyelerine teşekkürler.

  edit 3: vee mutlu son!
  https://m.facebook.com/…index=0&id=1558548021059127
 • bozcaada'yı bozmaada yapma girişimini rahatsızlık duyarak okudum. etmeyin eylemeyin.
  yozlaştığımız için kaybediyoruz ve yozluk aptallık getiriyor kaybedileni de anlamıyor insanlar. bakın hele!
 • büyük resmi görmeden egosunun pe?ine düsen kim olursa olsun, bu dünyada tek başına yaşamadığını ve kalıcı olmadigini hatirlamali, olmuyorsa hatirlatilmalidir.
 • biz bozcaada sever olarak merak ve keyifle beklediğim organizasyondur. çeşitli forumlarda ve ekşide bu organizasyon için haklılık payı içeren bazı yorumlar ve endişeler okudum. bu noktada organizatörlerin, görüşlere değer verdiğini ve bir cevap metni yayınladıklarını ve önlemler aldıklarını gördüm. ne mutlu ki bu organizasyonu üstlenen kişi ve kurumlar, adayı seven, doğayı ve yaşadığı ortama zarar vermekten kaçınan insanlardan oluşuyor. endişelerini dile getiren arkadaşların, bu noktadan sonra bu insanlara köstek olmak yerine yapabiliyorlarsa yönlendirici ve destek verici yaklaşımlar sunmaları yerinde olacaktır zira doğabilecek herhangi bir zararın önleminin alınması konusunda aktif olarak iletişime açıklar ve işbirliği yapıyorlar.

  caz festivali gibi kültür seviyesi yüksek organizasyonlara katılan kitlenin, doğaya ve adaya saygı konusunda umarsız ve cahil davranmayacağından emin olabilirsiniz.
  bu ülkede böyle güzel organizasyonlara ihtiyacımız var. herkese iyi festivaller dilerim.
 • http://www.diken.com.tr/…hlikesi-var-ama-yapilacak/

  ıste medeni de olsam genlerimdeki comarliktan kurtulamam ornegi, inadim inat kicim iki kanat tutturmuslar koru da koru. git kalede yap arkadas caz festivalini. daha once yandi diyorlar, yok olmaz diye guvence vermisler. sen diyorsan olmaz bence de ikna oldum.
 • bozcaada caz festivalinin yeri ayazma manastırı olarak değişmiş, demekki el ele verilip karşılıklı iyi niyet ile çözüm bulunabiliyor. festival ekibinin adaya ve adalılara duydugu saygı bu noktadan sonra bir teşekkürü ve desteği hak ediyor diye düşünüyorum.