• gitmeyin arkadaşım o zaman su amina koduğumun adasına.

siz giderseniz, ınstagram'da orda burda ah bozcaada ne güzel diye paylaşım yaparsanız bunlar az bile.

bozcaada'ya gidecegime midilliye giderim
    ne işim var amk adasında.
  • les ötesi ada. lan duydunuz mu? ata demirer yaşıyormuş! diyen andavallar koşuyorlar arkalarına bakmadan. sonra bana hesabı geçirdiler diye agliyorlar. bir kere evini 5'e bölen pansiyon yapmış. fiyatı da sakız adasi'ndaki 4 yıldızlı oteller seviyesine çekmişler. sonra da neden turist gelmiyor?

siz de gitmeyin. ınanin bana; gidin sakız adasi'da. denize sıfır otelinize yerlesin. karfas plajında denizinize girin. orada şezlong parası olmamasına çok şaşıracaksınız mesela. oturup bir kahve içip, şezlongu aksama kadar kullanabilirsiniz. sonra 1 günlüğüne araba kiralayıp, vurun ortaçağ köylerine doğru. oradaki esnafligi gördüğünüzde ağlamak isteyeceksiniz.

ınsanlarin gözlerinde siz para değil misafirsiniz. turkiye'de ise misafirdiniz. artık para verip, siktirip gitmesi gereken ve aldigi hizmeti sorgulamamasi gereken asalaklarsiniz.
  • yıllardır adaya gelir giderim son 3-4 yılda artık mızrak çuvala girmiyor. inanılmaz bir paragözlük, hesapta geçirmeyi bir kenara bıraktım daha otururken kalksalar hesabı ödeyip de yeni masa gelse ruh hali... hizmette, mutfakta kalite düşerken yükselen hesap... adayı ada yapan nezaket, saygı hoşgörü zaten sizlere ömür. en son gazeteci candaş tolga’ya adadaki turizm işletmecileri derneginin başkanı yazılarını beğenmediği için sokak ortasında taciz, hakaret etti. davalık oldular. imam bunu yaparsa cemaati siz düşünün. adalı bir genç kapısının önünde onlarca bodyguard olan bir mekanda linç edildi, öldürüldü. 1 kişi araya girmez mi? anlayacağınız bozcaada da bitiyor. yok oluyor. belediyenin buldugu tek care ise komik gece 1 den sonra her yeri kapamak. hayati durdurmak.
  • esnaf turkiye'nin heryerinde zivanadan cikmis durumda. daha dogrusu ulke tamamen zivanadan cikti. bu ulkenin damarlarinda asil bir kan dolasmiyor bildigin o... cocuklugu akiyor. en tepesinde ki lavuktan en asagida ki tekel bayiine kadar koskoca ulke de durust insan sayisi galakside ki yasanabilir gezegen sayisindan az.
  • ülkede kazıklanmadan, dayak yemeden kafa dinleyebileceğin, tatil yapabilecdğin bir bölge kalmadı. herkes tuttuğunu sikme peşinde. ahlaken çöküntü içindeyiz.
  • arabayla adaya gidiş geliş 115 tl. yaya 11 tl.
    günübirlik gidip gelirim. yemeğimi geyikli'de yerim. marketten atıştırmalık alıp giderim. ayazma plajında yüzer gelirim. 2006 yılında gidip aşık olduğum, haftalarca kaldığım adadan soğudum artık. paragöz esnafı keriz silkeliyor. arz talep meselesi maalesef. talep çok, geçiren çok.
  • bozcaada'yı fiyat olarak gümüldür'le, bandırma'yla değil yunan adalarıyla karşılaştırmak gerekir. çünkü eşdeğeri orasıdır.

ada yaşamı pahalıdır. özellikle sit alanı bir adada mülk değeri (=kira) fazladır. gelen malzemeler üstüne ciddi bir nakliye binmesi nedeniyle girdi maliyetleri de yüksek olur. adalarda su bile daha değerlidir (birim fiyatlarına yansıyor mu, bilmiyorum)

öte yandan bir adanın taşıma kapasitesi bellidir. yüksek fiyatlama oraya gelen insan profilini de etkiler. elli kuruşa çay, beş liraya gözleme, on beş liraya porsiyon et sunulursa orası bu ekonomik koşullardaki yığma kalabalıkla dolar. ne vapur yeter ne de adanın altyapısı... yeniden dirilen üzüm bağları bile mangal yapıp sağa sola işeyen insanlarla dolar.

bu mudur istediğimiz ?

yanıtınız evet ise; bir pazar günü büyükada'yı ziyaret etmenizi öneririm. yapılmışı var...
  • bayramda çadır ile dikili-sarımsaklı-badavut-ayvalık-cunda-seytan sofrası-edremit-akçay yaptım ve dediğim tek şey şu oldu, iyiki a101-bim-sok-burger king var.
    tutankamon tanrısı gibi esnaf var. tutan geçirmek istiyor.hayır insanda çok hepsine geçirirsen o parayı nereye sokacaksın.
  • bu gitmeyinci zihniyeti anlamakta zorlanıyorum.

"onu yemeyin, bunu yemeyin, hiçbir şey yemeyin" diyen karatay hoca hesabı "oraya da gitmeyin, buraya da gitmeyin, şuraya hiç gitmeyin" dediğiniz yerler vatan toprağı. en rahat etmeniz, kendinizi evinizde hissetmeniz gereken yerler.

gitmeyerek cezalandırmaya çalışmak da bir yöntemdir, evet de, ortada münferit bir sorun değil, bütün ülkeyi saran bir ahlaksızlık var. çözümü de oraya, buraya, hiçbir yere gitmeyerek aslında kendimizi cezalandırmak değil, siyasetçilerden esnafı adam olmaya zorlayacak adımları talep etmektir.
  • bizim milletin sopa arsızı olduğunu gösteren hadisedir. kazıklandıkça, dayak yedikçe hatta linç edildikçe daha da çok gider.

akıllara zamanında büyük usta levent kırca’nın skecini getirmiştir.

skeç: https://youtu.be/3fg0bkncfac
hesabın var mı? giriş yap