şükela:  tümü | bugün
  • bilindiği gibi 2014 yılında bozcaada beylik koyuna fırtına sebebiyle bir yük gemisi vurdu ve 3-4 yıldır bozcaada'nın sembolü oldu.

bu sene nisan ayında, artık geminin çevreye zarar verebileceği sebebiyle geminin sökülüp parçalanarak kaldırılmasına karar verildi. bunun için de haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla efekanefekan isimli gemi söküm firma ile anlaşılmış ve söküm işlemi tamamlanmış.

medyada gemi sökümü esnasında denize asbest karıştığı ve özellikle bu yıl bozcaada'da denize girmenin tehlikeli olduğu yönünde haberler yer alıyor. bozcaada forum üyeleri yetkililerin raporlarına güvenmediklerini belirtiyor.

haber

10 yıldır tatile adaya giden bir bozcada aşığı olarak, konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olan arkadaşlar var mıdır diye sormak istiyorum. zira 1 hafta sonra yine bozcaada'ya gidiyorum.
  • var arkadaşım. ben bozcaada'nın yerel habercisiyim ve sürecin birebir de içerisindeyim. nisan'da gemi sökümü gerçekleşti ve ilk günü kaymakamlık-belediye vs hem tören hem de veda partisi bile düzenledi. aynı gün bozcaada forum bu iddiayı dile getirdi ve üstüne bağımsız uzmanların hemen hemen hepsi de 20 yaşından büyük gemilerde asbest olmamasının imkansızlığını dile getirdi. konuyla ilgili şu haberi ve içerisindeki alt haberleri okursan gerçeği anlarsın bozcaada haber

ancak kısadan sana yaz-kış adada yaşayan biri olarak ve bu haberlerin birebir içinde olan kişi olarak şunu söyleyebilirim; dünyada bu gemi söküm işleri bagledaş, hindistan gibi birkaç 3. dünya ülkelerinde gerçekleştiriliyor. asbest ise tüm avrupada kullanımı yasaklandı, 2010 yılında ise türkiye'de yasaklandı. bu gemi ise 40 yaşında.

biz tüm uyarılara, gereken önlemlerin alınması gerektiğini belirttik ancak çalışma esnasında gördüğümüz önlemlerde, tedbirlerden çok uzaktı. ancak bozcaada forum'un kaymakamlığa verdiği bu endişeleri içeren dilekçesine çanakkale çevre il şehircilik müdürlüğü'nden bir yazı gelmiş ve bakanlığın asbest uzmanının kontrol ettiği ancak asbeste rastlanılmadığı raporu tutulmuş. eğer bu rapora güvenirsen beylik koyu'nda denize girebilirsin. ama ben adada yaşayan biri olarak bu rapora güvenmiyorum. soma'da vs çed raporlarında hep görüyoruz gerçeği.

işin kötü tarafı ise bu iddialara, bu güvensiz ortam içerisinde chp'li belediye ise nisan ayından bu yana bu konuda hiçbir sey yapmadı. şimdi cumhuriyet tekrar dile getirince, adada ki turizmcilerin bir kısmı paniğe kapılınca bozcaada belediyesi elini taşın altına koymaktan bahsetti dün, ve tekrardan analiz yapacaklarmış.

kısaca anlatayım dedim ama konu aslında biraz daha geniş, fakat ben beylik koyu'nda alınan numunenin güvenilir ve bağımsız bir kurum ya da şirketten analiz edilerek kamouyuna açıklanmadan oradan denize girmem. ama adanın diğer sahillerinde, koylarında rahatça denize girebilirim.
  • yanlış hatırlamıyorsam the world according to monsanto adlı belgeselde bir sahne vardı.

monsanto'nun lobicisi herif, arjantin'deki kanser vakalarını arttırdığı iddia edilen firmanın bitki ilacı roundup'ın içilebilecek kadar zararsız olduğunu söyledikten sonra röportajı yapan adam o anda kendisine "verelim abi iç lıkır lıkır" demiş, lobici herif de "aptal değilim" diyerek kapağı yiyip oturmuştu.

ahanda :

monsanto lobbyist claims roundup is safe to drink – refuses to drink ıt

tavsiyem şu :

bu bölgenin "temiz" ve "denize girilebilecek" olduğunu iddia eden yetkililer ilk olarak kendileri ve aileleri burada denize girsinler.

eğer onlar bunu yaparsalar ben de beylik koyu'nda ve yakın çevresinde denize gireceğim.

lakin eğer oturma organları bunu yapmayı yemiyorsa o zaman hiç milletin çoluğunu çocuğunu potansiyel asbestli, ağır metalli sulara sürüklemesinler.
  • sorun sadece beylik koyunda mı yoksa tüm adada mı tam olarak anlayamadım. tüm adayı etkileyen bir durum varsa çok ciddi sonuçları olabilir.

bilgi sahibi olan varsa aydınlatırsa güzel olur.
  • yaran yanlış okumam sonucunda bir anda laikliğin elden gittiğini sandığım endişe veren olay.

(bkz: bozcadada'da abdest endişesi)