şükela:  tümü | bugün
  • dedemin amcası çok eziyet çekmiş baykuş' un istibdatı altında. memleketinden kaçıp geldiği istanbul' da genç yaşta tutuklanmış, sonrasında itc' e katılmış. avrupa' ya kaçmış. belgrad, paris... peşinde hafiyeler olmuş, sürekli suikast atlatmış ve ömrü boyunca yan etkisi olarak suikastten korkmuş. buna rağmen memlekete dönmüş, milli mücadeleye katılmış.

aile içinde anlatılan hikayelerden değil hakkında yazılan kitaplardan biliyorum.

ve hep kızdım kendisinden bahsederken, anarken. yahu dedim; "ta oralara gitmişsin. niye dönüyorsun? belki biz de belgrad ya da belki paris yerlisi olurduk."

sonra bir gün bu türküyü dinledim.

bu türküyü söyleyen, marş bilen benim geçtiğim ritüellerden geçmiş bir orta anadolu gencini anladım.

"öleceğiz doğduğumuz toprakta... "

doğduğu topraklara ölmek için dönme ümidi ile yaşamış, doğduğu topraklara dönen / dönemeyen tüm fikri atalarımın ruhu şâd olsun. ışığı taşıyan elleri ölümlü idi. anadolu' ya taşıdıkları ışık ölümsüz.
  • balkan topraklarında ihtilaller tertipleyen, hareket ordusunu kuran, trablus çöllerinde italyan’a karşı gerilla savaşı yürüten, kocatepe’de düşman kovalayan ve sonra da türkiye cumhuriyeti devletini kuran nesil. köpek gibi kıskanıyorum sizi.

evet bu türkünün bana bıraktığı duygular bunlar.
  • atatürk ve silah arkadaşlarının cephede çekilmiş fotoğrafları eşliğinde dinlendiği vakit insanın tüylerini diken diken eden, gözünden yaş getiren türkü.

hele bir ''aysız gecelerde kumrular ağlar içimde!'' deyişi var ki erdal güney'in..
  • öyle de bir türküdür ki elimde yetki olsa dinlerken gözleri dolmayan kimseyi üst düzey devlet görevlisi yapmam.
  • ittihatçı itemidir.
  • balkan kokan, cesaret kokan, gerçek kahramanlık kokan türküdür.
  • "....öleceğiz doğduğumuz toprakta... off ....." derken akıllara türkistan'da cephede can veren enver paşa, gürcistan'da kahpece pusuya düşürülen cemal paşa ve almanya'da suikasta kurban giden talat paşa'yı getiren türkü. hiç biri doğdukları topraklarda ölemedi. 3'ünün ölümünde de ermeniler ön plandaydı. talat ve cemal paşa bizzat ermeni komitacılar tarafından, enver paşa ise bir ermeninin kullandığı mitralyöz ateşiyle şehit edilmişti. allah rahmet eylesin....
  • marş olmasa da marş etkisi yapan türkü.
    içime işleyerek beni ta uzaklara götüren türkü. sanki kafamda kalpak, elimde mavzer, tetik, gez, arpacık ve sürgüden ibaret bir hayattayım gibi...
  • "memleket... sevdana yürek gerek" dizesiyle tüyleri diken diken eden türküdür.
  • öyle de bir türküdür ki elimde yetki olsa dinlerken gözleri dolmayan kimseyi devlete memur yapmam.