şükela:  tümü | bugün
 • jan komasa yapımı film, polonya'nın bu seneki oscar adayı.
 • izlemek için deli gibi arandığım ayrıca oscar'a aday olup da bulunmayan tek film.
 • yönetmenliğini jan komasa 'nın yaptığı 2019 yılı yapımı polonya filmi. yabancı dilde polonya'nın oskar adayı filmimiz, kaldığı cezaevinden şartlı tahliye edilerek çalışmak üzere küçük bir kasabadaki kereste fabrikasına gönderilen genç bir adamın kasabada kendini rahip olarak tanıtmasıyla başlıyor. cezaevindeki ayinlerde papaza yardımcı olduğu için bir takım dini bilgilere sahip kahramanımız, gerek okuyarak, gerekse internet yardımıyla, ayinler düzenler ve günah çıkartmaya başlar. enteresan yöntemlerle ayinler yönetirken, gündelik hayatta da davranışlarıyla kasabadaki bir çok insanın kalbini kazanacak ve bir takım taşları da yerinden oynatacaktır. seyirciye başlangıçta klişe bir komedi izleyeceği izlenimi veren filmimiz, oldukça etkileyici bir dram.
 • polonya yapımı bir karakter filmi. karakterin adı "daniel" yani "peder tomasz". hikayede karakterin döngüsü, uzun süreçte bir değişim yaratsa da finalde "hataya dönüş" konsepti bizleri karşılamakta. bir anlamda sisifos'un tekli döngüsünden bir parçayı, dramatik yapısına oturtmuş bir film var karşımızda. hikayenin akarı kokarı yok. senaryo müthiş sağlam. dramatik yapıda tek bir tane bile eksiklik yok.

  "daniel" karakterini canlandıran bartosz bielenia üst düzey bir performans göstermiş. tabir caizse ateş etmiş. filmin kalitesini tek başına yıldızlara ulaştırmayı başarmış.

  yönetmen jan komasa ise sadece aktör tercihi ve aktörden aldığı performansla bile her türlü takdiri hak etmiş. bunun haricinde çekimlere, kurguya, kameraya olumsuz tek bir eleştiri getirmek elimden gelmiyor.

  doğu avrupa'dan çıkan son senelerde gördüğüm en başarılı film. ve ayrıca;

  (bkz: son planı müthiş olan filmler)
 • film çok usta bir idrak ile çekilmiş diyebilirim. başrol film'in hakkını gerçekten seyirciyle buluşturmuş. tabi sakin bir kafa ve toplum - birey ilişkisi hakkında biraz bilgiye sahip olunarak izlenirse daha iyi olur.

  film'in özü şu: toplum, bireyi ıslah etme derdinde değil. birey hatalıysa bir köşede unutulmalı, terk edilmedi.
 • kısa bir yazısı için: tık