• aşağıda alıntıladığım konuşmalarından açıkça anlaşılabileceği gibi türk - islam sentezini kayıp olarak gören erkek, baba, hoca ve panelisttir....bir de fenerbahçelidir....ama fb kimliği taşımıyormuş...

"türk islam sentezinin tahlilini yaptığımızda, o baştaki türk'ün, bir yanıltıcı sıfat olduğu ortaya çıktı. çünkü o türk'ü kaldırdığınızda, altında bütün islam ideolojisi var. türk-islam sentezcilerine göre, kültürün değişmeyen bir özü vardır. ve bu öz dindir, yani islamdır. o da olsun diyebilirsiniz. dünyada, dini kimlikle, milli kimliği birleştirmiş toplumlar da vardır. fakat sıkıntımız şurda ki değerli arkadaşlarım, islam, dinle insan arasında bir ikinci kimliği kabul etmiyor. din vardır, bir de insan vardır. bunun arasında bir ulus varlığı, bir ulus bilinci sokulamaz. böyle olunca, tabii, türk-islam sentezi sadece bize 8-10 yıl kaybettiren bir deneme oldu. bunu yaşadık ve bunun sonuçlarını da yaşamaya devam ediyoruz. bu şimdi biraz daha açığa vuruldu, düpedüz, türkiye cumhuriyeti'nden, özellikle laik türkiye cumhuriyeti'nden vazgeçelim ve islam kimliğimize dönelim deniliyor. nasıl diyorlar, biz insanların yaptığı yasalara değil, tanrının yasalarına bağlıyız. bu sorunlar, kimlik sorunları. tabii, bunların büyük bir kısmının, göçle, göçebelerle, göçmenlikle ilgisini arkadaşlarım vurguladığı için, ben üzerinde durmayacağım.

insan tek kimlikli bir varlık değil. eminim hanım arkadaşlarımın çantasında, erkeklerin portföyünde bir sürü kimlik var. banka kimliği, üniversite kimliği, kurum kimliği, meslek kimliği, dernek kimliği vs.vb. bu bireysel kimliklerdir. benim gibi fenerbahçeliler taşımasalar bile, o kimlik taşınabilir. kimse ona karışmaz. o da bizim kişisel tercihimizdir. ama ulusa geldiğimiz zaman, bir ulus varlığı haline geldiğimiz zaman, o ulus bizden belli bir kimlik bekliyor. ama bir dini kimliğimiz de olabilir. laik devlet bunu da kabul etmiştir. yani, insan, birden çok kimliğe sahip olabilir. sorunuz kendinize ben kimim diye. ben bir erkeğim, babayım, hocayım, emekliyim, panelistim. yani bir sürü kimlik çıkabilir. bunlar birbiriyle çelişik de olabilir, bağdaşık da olabilir. eğitimli insan olmak demek kimlik hıyerarşisini kabul edebilmek demek. yani, ille bunun teke indirgenmesi, bir dünya görüşüdür; ama sosyal ve kültürel realite belki teklikte değil, diyalektiktedir, çelişkilerdedir veya bunun yol açtığı çeşitlilik ve çoğulculuktadır. denge oradadır.

bize en monolitik olarak gösterilmiş olan kültürel kurumlar ve değerler dahi, o kadar da monolitik ve tek değil. onun içerisinde mezhepler var, okullar var, akımlar var,yorumlar var ve var var var...teke indirgediğiniz zaman, dışlarsınız ve küçülürsünüz. insanı kucaklayabilmek için, çoğulculuktan başka yol yok gibi görünüyor. özetle, sorunun bir başka çözümü, bu çeşitliliği birarada tutabilmektir. biz birarada tutamayışımızın, yenilgilerimizin propagandasını çok fazla yaptık..."
  • hayatini kaybeden antropolog hoca.
  • zamanında japon kültürü hakkında türkçe yazılan en kapsamlı ve başarılı kitabın yazarı. kitap yazılalı neredeyse kırk yıl oldu, hâlâ yanına yaklaşan bile olamadı. ışıklar içinde uyusun.
  • 'bilim insanı' sıfatını gerçek anlamıyla hakeden nadir akademisyenlerden biriydi.
    kitapları nice gençlere yön vermeye devam edecektir.

insan ve kültür kitabı, üniversitede ders kitabımızdı.
  • vefat haberi beni hiç beklemediğim anda vurmuş cumhuriyet bilgesi.

türk halkının başı sağolsun, çok üzgünüm.
  • ülkemiz için çok çok büyük bir değer’di, çok büyük bir kayıp... hem bilim teknoloji dergisi okuyucuları olarak, hem de “ vatandaş” olarak eksikliğini öyle çok hissedeceğiz ki... başımız sağolsun...
  • türk kimligi adlı eserin yazari.
    adı dolayısıyla önyargıyla bakılmasına karşın son derece nesnel bir gözle yazan, türklüğe ve türk kimliğine ilişkin yepyeni bakış açıları kazandıran emekli öğretim üyesi.
  • dünya gözüyle kendisinden ders alma şerefine nail olduğum için kendimi şanslı hissettiğim efsane antropolog. “ne ab ne abd, önce abc” derdi hep. mekanı cennet olsun.
  • 80'lik bilimsel degerlerden biri...
    http://www.milliyet.com.tr/…9/11/siyaset/siy05.html
  • hocanin kendi hayatini anlattigi videosu:

https://youtu.be/kaprzry5-z4 (bilimi aydinlatanlar, turkiye bilimler akademisi)
hesabın var mı? giriş yap