şükela:  tümü | bugün
 • cocukluguma dair hatirladigim en guzel romanlardan biri.
 • genelde yabancı belgesellerde ülkücü kelimesi yerine kullanılır.
 • türk edebiyatının en güzel eserlerinden biri olup ideolojik kavgaya ve önyargıya kurban edilen muhteşem eser.
 • türkçülüğün yanına müslümanlık eklenince rahatsız olarak ckmp'den ayrılanlara verilen ad. (bkz: türk islam sentezi)
 • (bkz: oq borilar)
 • hüseyin nihal atsız'ın filmi çekilmesi gereken kitabı. siyasi düşünce nedeniyle türk edebiyatının başyapıtlarından biri olan eser hep arka planda tutulmaya çalışılmış. oysaki çocuklara daha ilkokuldan okutulması gereken bir eser.
  elin amerikalısı çocuğuna belli bir yaşa kadar kendi kıçı kırık tarihini anlatıyor ama biz övünülecek tarihimizi gizlemeye çalışıyoruz.

  kanımca fantastik öğelerle süslenen kitabın dizisi çekilse yeridir. bu şekilde daha çok kişiye ulaşmış olur. muhteşem yüzyıl ile zehirlenen zihinler böylece biraz temizlenir.
 • nihal atsızın eski türklerin yaşam tarzını konu alan çok mukaddes bir romandır.siyasi bir kitap kesinlikle değildir.gerçi hiçbir kitabı siyası değildir.kendisi siyasetin yalan olduğunu düşünür.neyse kitap gerçekten insanı etkiliyor.ben o kitabı okuyupda etkilenmeyen insan tanımıyorum.kitap tam sinamalık aslında.solcusu sağcısı farketmez türk olan herkesin bu kitabın okumasını tavsiye ederim.
 • ingiliz daily mail gazetesine göre 1960'larda kurulan bozkurtlar 1970'lerde 'ölüm mangası' haline getirilerek kamu görevlileri, gazeteciler, öğrenciler, avukatlar, solcu aktivistler ve kürtleri öldürdükleri iddia edilmiş.

  kaynak: http://www.milliyet.com.tr/…tay/2107546/default.htm
 • bozkurtların ölümü ve bozkurtlar diriliyor adlı romanların bir arada sunulmuş hali.

  göktürklerin tarihi üzerine kurgulanmış şahane bir eser.
  ben bozkurtlar diriliyoru daha çok beğendim, daha akıcı daha hareketli.
  türk töresi anlatılıyor, türklerin toplum olarak ahlakı anlatıyor.

  güzel, şahane kurgulanmış bir eser, okuyun okutturun.
  hatta bana kalırsa bugünkü diriliş ertuğrul senaryosu epey bir şekilde bu eserden esinlenmiş gibi.

  türkler ata binmeyi, ok atmayı çinlilerden daha iyi biliyor, çinlilerin türkler kadar iyi savaşçı değil kafaları ticarete, tarıma daha çok çalışıyor, türk kızları yapılı, savaşçı iyi ata binen, çin kızları cılız,işveli dendiği için 'ırkçılıkla' suçlayan mallar var.

  bu mallar böyle düşünür ama bir taraftan da çıkar türk kızları gitsin rus kızları gelsin veya türk erkekleri gitsin italyan erkekleri gelsin diye laf etmekten de geri kalmazlar.

  romanda türklerin islam öncesi ahlak anlayışından bol bol bahseder. mesela bir türk, evli çinli bir kadınla takıldığı için - kocası bunu para karşılığı yaptırmasına rağmen- idam edilir/oklanır.

  atsız makalelerinde yer verdiği, türklerde olması gereken ahlaki değerleri bu eserde bol bol kullanır.
 • nihal atsız imzalı bozkurtların ölümü (1946) ve bozkurtlar diriliyor (1949) isimli romanların beraber basılmasıyla (1973) meydana gelen kitap. eserde çin sarayına baskın yapan türk lideri kür şad ve ailesinin maceraları anlatılır. zamanına göre iyi bir roman olduğu açıksa da hollywood aksiyonuna alışan günümüz bünyelerinin bu gerçeği kabullenmesi zor olacaktır. özetle türklerin örgütlenme, devlet kurma ve askeri yeteneklerini göstermesi açısından başarılı bir romandır.