şükela:  tümü | bugün
 • bozkurtların ölümü romanının ardından yazılan ve bozkurtların dirilişi olarak bilinen nihal atsız romanı
 • edebiyat hocamızın lise zamanında bize zorla okutmaya çalıştığı bir kitaptı, zorla derken okumayanı bırakıyordu.
 • (bkz: scream 2)
 • zeki coşkunun bugünkü radikal gazetesindeki "bozkurtların kurtlar vadisi bunalımı" başlıklı yazısı ile, kurtlar vadisi ırak filmi hakkında, "çok uğraşılıyor ama bu nitelikte bir şey çıkarılamıyor ortaya" diye eleştirdiği nihal atsız romanı.
  eleştirdiği roman mıdır, film midir, insanlara eziyetler uygulanır, öldürülürlerken birtakım türklerin mastürbatif biçimde kendini tatmin etmesi durumu mudur, bu ilişkiler bütünü müdür, artık siz karar verin..

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=178266
 • bozkurtların yıllar süren çin esaretinden kurtulmasını anlatan kitap. kitabı okuyanlar bozkurtların ölümünün kahramanlarının atsızın bir diğer kitabı olan ve bu kitabı öncelleyen bozkurtların ölümü adlı eserinde bulunan önemli şahsiyetlerin çocuklarıdır.

  kitabın baş kahramanı urungunun aslında kür şadın oğlu olması gibi.
 • serinin birincisi olan bozkurtların ölümü adlı romanın biraz gölgesinde kalsa da türkiye'de yayımlanmış tarihi romanlar arasında önemli bir yeri olan, ciddi bir edebi eserdir.

  bozkurtların ölümü, kür şad'ın başarısız ihtilal denemesi ile son buluyordu. bu ikinci eserde, kür şad'ın bilinmeyen oğlu urungu'nun macerası anlatılır. arka planda tonyukuk, kutlug şad (ilteriş kağan) gibi gerçek tarihi kişiler de yer alır.

  kağanlık kurulmakta, fakat urungu'ya derman olmamaktadır.

  büyük hedefe yaklaşırken, kendi küçük hüsranından kurtulamamak gibi güzel bir ikilem vardır kitapta.
 • hüseyin nihal atsız'ın bir diğer romanı "bozkurtların ölümü" ile birlikte "bozkurtlar" adı altında basılarak yayımlanan roman.

  "bozkurtların ölümü"nün devamı niteliğindedir.
 • dağılmış halde olan türk budunu'nu birleştirme ülküsü içerisinde olan türkler'in kutluk şad yani ilteriş kağan önderliğinde olan mücadelesini, kür şad'ın gizli oğlu olan urungu'nun iç dünyasını ve macerasını anlatan nihal atsız eseri.

  --- spoiler ---

  ilteriş kağan yani kutluk şad önderliğindeki türk budunu, kağanlık'ı eski görkemli günlerine döndürür. tonyukuk'un bilgeliği, çin'in akınını başarısız kılar ve türkler çin'e yeniden diz çöktürür. bu sırada kür şad'ın gizli oğlu olan urungu, dokuz oğuz olan ay hanım'a gönlünü kaptırır ancak ay hanım onu karabudundan olduğu için reddeder. kür şad'ın oğlu olduğunu söylese belki de bahtiyar olacak urungu, annesine verdiği söz yüzünden bunu yapamaz. aşkından yollara düşen urungu, sevdası ile gururu arasında gidip gelir. bu sırada ay hanım da urungu'ya gönlünü kaptırmıştır, onun kür şad'ın oğlu olduğunu öğrenir. dokuz oğuzlar tehlikesini yok etmek isteyen göktürkler, akına çıkar. dokuz oğuzları mağlup ederler. bu akında ay hanım da öldürülmüştür. koşarak otağa gelen urungu, onun cesedini kucaklar, atına alıp ölüm uçurumuna götürür. ay hanım'ı ilk ve son kez öper ve uçurumdan atlarlar. urungu acıyla yaşamaktansa, aşkıyla ölmeyi tercih etmiştir.

  --- spoiler ---