şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "malımı satayım da ne olursa olsun" felsefesi ürünü petrol mamülü. utanmasalar "arabanız uçmazsa anam avradım olsun!..." bile diyecekler. sözlük sınırları dahilinde konu hakkında en uygun bilgi için; (bkz: at yalanı sikeyim inananı)
 • "ultimeyt" diye okunmasının, anlamsal olarak benzine ne kattığını çözemediğim ürün.
 • sitesinin bir kısmında %7'lik randıman, bir başka kısmında da %5,2'lik akselerasyon iyileşmesi iddiasının ve 270 cc yerine kimi yerlerde 300 cc ve 400 cc rakamlarının da kullanıldığı yakıt. hatta aynı sitenin bir başka kısmında da 1.6'lık motorun adeta 1.8'e dönüşmesinden de bahsediliyor, alıntı aşağıdadır:

  "bağımsız testler bp ultimate kurşunsuz kullanarak sağlanan ivme artışının neredeyse 300 cc.lik bir performans artışı olduğunu, örneğin 1.6 litrelik bir motordan 1.8 litrelik bir motora dönüşmekle* eşdeğer olduğunu göstermiştir."

  ultimate'ın bp basın bültenindeki özellikler listesinin içinde şu bilgileri de var:

  * kurşunsuz benzinde yüzde 14.7’ye kadar, dizelde 8.2’ye kadar daha fazla güç.
  * kurşunsuz benzinde yüzde 9.9’a kadar, dizelde 7.9’a kadar daha fazla ivme.
  * bp ultimate kurşunsuz, 2.0 litrelik motor performansını 2.4 litrelik motor performansına yükseltebiliyor.

  sonuç:

  - bp tarafından "performansı 270 cc artırdığı" iddia edilen, hem hacimle gücü aynı şey olarak görme yanılgısına düşüp hem de bu ikisinin doğru orantılı olduğunu sanan kişilerce pazarlanan yakıt.

  - binlerce yıllık bilim tarihinde bir şeyin gücünün hacim cinsinden artırılabildiğini ilk kez görmemizi sağlamış olan mucizevi iksir.

  - aynı iddianın bu kadar farklı rakamlarla iletilmesiyle - bütün rakipleri gibi - şüphe uyandıran ürün.
 • po'dan kesinlikle iyi. d-4d motorda test edildi, onaylandı.