şükela:  tümü | bugün
  • on sene önce filan, orada burada durmaksızın yapılıyordu bu karşılaştırma. al pacino vs robert de niro'nun daha bi light versiyonuydu adeta. ya dünyanın en über iki adamı bunlardı, ya da şimdiki kadar adam tanınmıyordu öyle dizilerden filan, bilemedim.

ikisi de iyi aktördür. tom cruise genellikle daha sikko filmlerde oynar, özellikle doksanlardan itibaren. brad pitt'in the the assassination of jesse james, fight club, se7en, the tree of life gibi başyapıtlarda yer almışlığı vardır.

fiziksel olarak da eli yüzü düzgün çocuklar tabii ama, o konuda da brad sikertir. kısaca bu karşılaştırmada ezik taraf, brad pitt'ten daha önce yıldız olmasına rağmen tom'dur genelde. ama şöyle de bir şey var: (bkz: brad pitt yerine tom cruise'u tercih eden kız)
  • dünyanın en ünlü iki aktörünün karşılaştırılmasıdır. ikisi de en sevdiğim 3 aktör arasındadır. sinemayla ilgilenmeye başladığım dönemden beri karşılaştırılır bunlar. ekşide nasıl taa 2012 yılında açılmış bu başlık şaşırdım.

brad pitt'in filmlerinin imdb puanı yüksektir bu yüzden internet aleminde sinemayla ilgilenen gençlerin ayrı bir sempatisi vardır kendisine. tom cruise'un ise filmlerinin yaptığı gişe daha yüksektir brad pitt'ten. genelde seyiri yüksek filmlerde oynar.

brad'in oynadığı bazı filmler başyapıtken tom cruise'un o tarz filmleri yok demek sinema cahilliğidir. şöyle bir tom cruise'un filmografisine bakmak yeterli olur.

(bkz: rain man)
    (bkz: top gun)
    (bkz: born on the fourth of july)
    (bkz: a few good men)
    (bkz: collateral)
    (bkz: interview with the vampire)
    (bkz: jerry maguire)
    (bkz: eyes wide shut)
    (bkz: magnolia)
    (bkz: the last samurai)
    (bkz: minority report)
    (bkz: mission impossible)

sözlükte ve genelde bir brad pitt hayranlığı olduğundan dolayı onun başyapıtlarını yazarak vakit harcamayayım elbet yazar birileri. ama tom cruise'un da hakkı yeniyor bence. yukarıda sıraladığım filmlerin hepsi de çok iyi filmler ama nedense brad pitt'inkiler kadar göze batmıyor galiba.

ayrıca aralarında 8-10 yıllık kariyer farkı var. bu öyle önemsiz bir şey değildir 2000 yılından beri iyi filmlerde oynayan birisini bu sene çıkan birisiyle karşılaştırdığınızı bir düşünün ne demek istediğimi anlarsınız belki.

yakışıklılık konusunda allah için ikisi de çok yakışıklı. zaten dünyada yakışıklı deyince bu ikisi akla geliyor. fazla fark yok kimine göre brad pitt kimine göre tom cruise daha yakışıklı gelebilir. brad'in boy avantajı var tom cruise'un da esmer olma avantajı var. ikisi de yaşlandıkça bu konuda avantaj tom cruise'a geçiyor çünkü adam yaşına oranla inanılmaz görünüyor.

http://images.fanpop.com/…d-pitt-41525_800_1051.jpg
    http://www.itusozluk.com/…mage/tom-cruise_71415.jpg

ikisi de genç eşlerinden daha iyi görünür ayrıca.

brad pitt aktörlükten sıkılmıştır ve 3 yıl içinde bırakacağını açıklamıştır. ( bıraksa bile döneceğine inanıyorum )tom cruise ise büyük ihtimalle ölene kadar bu işi yapacaktır.

daha önceden dediğim gibi brad hayranlığı tavan durumda internet aleminde ama benim sinemayla ilgilenmeye başladığım dönemde tom cruise alemin en büyüğüydü ve hepiniz bir zamanlar çocuk olduğunuzdan bilirsiniz çocukken sevilen bazı şeyler hep daha özeldir.

yazıdan sanki brad pitt'i sevmediğim gibi bir anlam çıkabilir ama öyle değil. günümüzdeki edwardlara falan bakınca bu adamların değerini daha iyi anlıyorum ve ikisini de çok severim ama karşılaştırmada tom cruise'un hakkının yendiğini düşünüyorum sadece o kadar. tom cruise'u küçümseyen arkadaşlar bir top gun ya da jerry maguire'ı izlesin görüşleri değişir belki.

edit : rain man falan başyapıt değilmiş onu öğrendik iyi oldu. en iyi film oscarını da öylesine verdiler zaten. saydığım tüm filmler başyapıt değil bence de. içinde başyapıt da vardır çok iyi film de. brad için de tree of life'a başyapıt demişler ama ona karşı çıkan yok nedense.
  • brad pitt'in burn after reading filmini cope atar geri kalan butun filmlerini arsivim olsa saklarim ; tom cruise'un mission impossible film serisini arsivime alir , geri kalan ne filmi varsa cope atarim.

edit : interview with the vampire filmini izlemedim , her filmini de atmiyorum cope , ben abarttim siz abartmayin.
  • 84. oscar ödül töreninde olduklarından en az 10 yaş genç görüntüleriyle arz-ı endam eden iki çok başarılı aktörün karşılaştırması.
  • kız olsam brad'e verirdim...
  • filmlerine, tiplerine, eşlerine ve her bir şeylerine bakarak brad pitt'in alıp yürüyeceği karşılaştırma. en son 2012 oscar töreni'nde fena saçlarıyla bile brad pitt yürürken kırmızı halı görünmüyordu kendisinin ışığından.
  • geçen akşam ikisini de richard alpert fitness ve anti-aging salonu'ndan çıkarken gördüm.
  • brad pitt artık ekşimiştir. tom cruise daha dinç duruyor.
    (bkz: tom cruise/@noel gallagher)
  • biri ilk aşkım, diğeri ikinci aşkımdır.
    ilk aşkımın o dönemler moda olan cocktail ve top gun filmlerinde çekilmiş fotoğraflarından oluşan kartpostallarını almışımdır bi sürü, hala evde bi yerlerde durur onlar. ikinci aşkımın pek fotoğrafı yok bende, tişört var bi tane, üstünde resmi basılı olan, bi de meet joe black afişim var. benim için budur yani brat pitt ile tom cruise kıyaslaması.
  • interview with the vampire isimli filmde gerçekleşmiş "hodri meydan"dır.

o filmde nasıl ki tom cruise'un karakteri brad pitt'in karakterine vampirler alemini sunup, onun kanına girerek onu da bu lanete sürüklüyorsa, işte gerçek hayatta da o film sayesinde ayen öyle olmuş, cruise'un battığı şöhret ve kadın batağına pitt de sürüklenmiştir.

yani, pitt'i tuzağa düşürmüştür cruise.

öyle olmasaydı, bugün vetaran bir aktör olarak sakin ve mezbut bir hayat sürerdi şimdi pitt, başında da angelina gibi zebellah bir karı bulunmazdı.