*

• her zaman ve herkezde , ille de kotu bir belirti degildir. uzun mesafe kosucularinin kalp hizi zaten normalde cok dusuktur (40-50 v/d) cunku kalpleri tek kerede bize gore cok daha fazla kani pompalayacak guctedir.
  • bu kisiler herhangi bir operasyon esnasi anestezisinden sakinirlar.cunku dusuk olan nabiz dahada dusebilir ve hasta anestezi esnasinda istenmeyen olaylar yasayabilir.
  • serbest dalgiclardada sikca gorulen ve normal olan durumdur. (bkz: serbest dalis)
  • holter cihazıyla 24 saat boyunca kalp ritimleri izlenerek kesin bir tanı konulabilecek durum. eğer ciddi boyutta bir av tam blok söz konusuysa, pacemaker takılabilir. fakat bazı durumlarda gerekmez, özellikle sporcular için ritmin düşük oluşu normaldir.
  • ders notu slaytları:
    http://www.itf-kardiyoloji.org/…bu-3-bradikardi.pdf

bradi + kardia yunancada "kalp yavaşlığı demektir.
    (bkz: brady)

(bkz: taşikardi)
  • öyle pis bir rahatsızlıktır ki bu durum, herkes sizi sağlam ve sağlıklı zannederken siz kolunuzu bile kaldıramayacak kadar halsizlik yaşarsınız. kimseyi de inandıramazsınız kalbinizin bir farklı attığına. kalp ilacı kullanamazsınız, yapınız gereği yavaş atan kalp ritmi, ilaçla normal seviyesine gelince bünye bunu kaldıramayabilir. merdiven çıkamazsınız, yokuş tırmanamazsınız, grip olduğunuzda grip ilaçları kullanamazsınız. her daim yaşam standardınızı düzenli tutmak durumundasınız.

ritminiz 44'e kadar düşse de bayılmazsınız; ama kalbinizin tüm atımlarını bedeninizde hissedersiniz. gözlerinizi açacak dermanınız yoktur, tüm her şeyi duyarsınız, bilirsiniz. baygınlık olmayan bir baygınlık yaşarsınız. bir de bu durum saatlik bile değişebilir, başlar başlamaz ekg'ye bağlandınız bağlandınız, bir saat sonra kalbiniz normal ritminde atarken siz yalancı yaftası yediğinizle kalırsınız.

misal, şimdi ekg'den çıktım. tansiyon çıktığı için, insin diye bekliyorum. doktor işyerine dönmeyeyim diye bir günlük rapor yazdı. eğer tansiyonum düşmezse, bu gece ekg'ye bağlı kalacağım bir hastanede. yine bana ilaç yazamayacaklar. yine yaşam standardınızı korumanız gerek, bu sizinle bir ömür kalacak bir rahatsızlık diyecekler. yine ertesi gün holter için sıraya gireceğim. yine, yeniden, aynı şeyleri yaşayacağım. doktor bile telaşlandı ekg'mi gördüğünde. izin aldım eve geldim. bir saat sonra yine gideceğim. anneme de anlattım durumu, biliyor yani. uzanıp biraz dinlenmem gerek; ama annem 2 tane bebeği saldı başıma mutfağa gitti şu an.

bir gün ben de hastayım dedim inanmadınız bak ne oldu şimdi diyeceğim, o olacak...
  • psikoloji bölümünde,psikolojiye giriş dersinde öğrendiğimiz ve aklımda yer eden ilk şey bradikardi idi.solda görünce şaştım.
  • apple watch doğru ölçüyorsa dinlenirken nabzım 40-45 arası spor yapıyorum ama yine de normal değil herhalde.
  • kalpteki ritim bozukluklarından biri. taşikardi'nin zıttı.

yorgunluk, halsizlik, odaklanmada zorluk gibi sorunlar yaşatır.
hesabın var mı? giriş yap