aynı isimde "braga (sözlük yazarı)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
  • savaş teknesinde topu bordaya bağlayan halat. lumbarlarda kızaklar üzerine yerleştirilen topların geri tepmesini hafifletmek için kullanılan halat.
  • portekizin porto ve lizbondan sonraki üçüncü büyük ili olup sadece 150bin civarında bir nüfusa sahiptir. kuzeyde daha çok yüksek ve dağlık bir bölgede olmasına rağmen okyanusa sadece 30km gibi bir uzaklıktadır. kışları soğukça, baharları bol yağmurludur. portoya 50km uzaklıktadır ve ispanyanın hoş kentlerinden olan vigoya da sadece 1,5 saat içinde ulaşılabilir. ayrıca portekizin kuzeyinde ispanya sınırındaki geres ulusal parkı çevredeki önemli yerlerdendir. bulunduğu bölgeye minho bölgesi dendiğinden şehirde bulunan üniversitenin adı da universidade do minhodur.
  • bölgenin ticaret ve iş merkezidir. bir bizim izmit'e bir de portekiz'in roma'sı diye anılan iki şehre bakın cemal süreya'yı hatırlayın. bakım isteyen herşeyi yıktık ve baştan yaptık. iki kentin sokakları arasında yürüyenler yeniden inşaa etmenin neye malolduğunu görsünler. ama ne yazık ki bu ülke yıkmaktan anlıyor yaşamın kendisini. bu kent benim saklı kentim olsun ve yolum kısa süre içinde buradan geçsin, çünkü cemal süreya sevenlerdenim.
  • portekizin her sokağı her binası kısacası her köşesi tarih kokan şehri.şehirde bulunan minho üniversitesi sayesinde oldukça genç bir nüfusa sahiptir.barlar her daim doludur.çok fazla kilisesi olan bu şehirde yaşayan insanların çok fazla dindar olduğu sölenir ama benim gördüğüm kadarıyla kiliseye olan ilgileri oldukça az.
  • toplu taşıma sisteminin tub (transporte urbano de braga) diye adlandırıldığı, otobüslerde her koltukta emniyet kemeri bulunan, yağmurun hiç durmadan 3 gün yağabildiği ve insanlarının ''ingilizce biliyor musunuz?'' sorusuna ''a little'' diye cevap vererek sadece a little diyebildikleri,porto'ya 2 euroya, 1.15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz gündüzleri kavrulup, geceleri donduğunuz kuzey portekizde avrupanın en eski katolik şehirlerinden bir tanesi.
  • arkadaşımın minho üniversitesinde erasmus öğrencisi olması nedeniyle bir 15 gün geçirdiğim güzel, yeşil şehir. öncelikle belirtmeliyim ki bu şehirde öğrenci olmak çok güzel. şehir doğasıyla, tarihiyle , ilgi çekici. her yer yürüme mesafesinde. öğrenci nüfusu fazla olduğu için her yerde erasmus öğrencilerine yönelik cafeler, barlar var. bira 90 cent. neredeyse her akşam erasmus ya da ülke partileri mevcut, şahsen 15 günde hiç sıkılmadım. bom jesus, guimaraes braga'ya yakın muhakkak görülmesi gereken yerler. tabii ki porto da sadece 1 saat uzaklıkta, eh bir şarap içilip, bir maç izlenmeden dönülmez.
  • isp. don, kulot.
  • hayatımın en güzel anlarını geçirdiğim, şehri, sokaklarını şimdilerde pek hatırlamasam da asla unutamayacağım yerdir.