şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın özü, evrensel ruh, mutlak
 • (bkz: brahma)
 • brahmanlar hint kosmolojisinde piramidin en tepesindeki insanogullaridir. ruhlari reankarnasyondan reankarnasyona kostururken evrilmis, o nedenle hepimizden super bir konumda dunyaya gelmislerdir. oyle pek narin olur brahman sinifi, herseyi yiyip icemezler, bunlarin yemeklerini daha alt siniflardan insanlar ozene bezene hazirlarlar. toplumun en alt siniflariyla asla bir iletisimleri olmaz, bilakis onlardan kopuk yasamaya calisirlar (mazallah o evrilmis o ince ruhlarina bi haller gelir diye). fakat ilginctir ki son derece ruhsal bir kavram olmasi gereken brahmanlik, kan yoluyla babadan ogula aktarilir (bak su ise!). bu da bu iste bir bit yenigi olmasi gerektigini dusundurur biz fanilere....
  bilmem anlatabildim mi?
 • hint kast sisteminde din adamlari sinifina verilen ad.*
 • birakmak fiilinin emir kipinde ikinci cogul sahisla cekiminin yandan yemisi.

  cumle icinde kullanacak olursak: salmayin la, la dutun, brahman, koman.
 • intihara aşırı bir hoşgörüyle bakan, hatta dul kalan kadınları kendilerini yakmaları için teşvik eden enteresan topluluk.
 • hindular "brahman" a yani kainatı zatından ve zatının içinde vareden; varettikleri ile hem aynı hem de ayrı olan; hem herşey hem de hiçbirşey olan; ikincisi olmayan bir ve tek; akılla kavranamayacak mutlak gerçekğe inanır. brahman'ın tüm niteliklerin ötesindeki,sıfata bürünmemiş ve tezahür etmemiş haline "nirguna brahman" denir; nirguna, sıfatsız demektir. brahman'ın tüm niteliklerin sahibi, sıfata bürünmüş ve tezahür etmiş haline "saguna brahman" denir; saguna, sıfatlı demektir.
 • (bkz: puja)
 • hindistan kökenli ve hörgüçleri olan bir çeşit etçi sığır ırkıdır. gri ve kırmızı olarak iki ana renk hakimdir. sinekleri, dış parazitleri ve sıcağı çok iyi tolere eder.
 • bu mistikler nerdeyse hint tanrılarından daha üstündürler. o kadar ki bir çok hikayede özellikle ramayana'da ve mahabharata'da tanrılarla anlaşmazlığa düşen brahmanlar tanrıları ''senin yerine başka bir tanrı yaratırım görürsün ebeninkini'' diyerek tehdit edebilecek kudrettedirler. çok büyük çileler çekerek bu mertebeye ulaşmışlardır. brahmanlar için sırra erişmenin tek yolu çiledir. brahmanlarla anlaşmazlığa düşen indra, vişnu ve şiva gibi tanrılar eğer brahmanlara karşı gelirlerse ve onlara hakları olan şeyleri vermezlerse, doğanın düzeni bozulmaya başlar. doğanın varlığı ile brahmanların varlığı arasında sıkı bir bağlantı vardır. brahman tüm varlığını doğanın ellerine bırakmıştır. tanrılar ise hint panteonunda işine geldiğinde iyi işine geldiğinde kötü olabildiği için - vişnu ve şiva da aslında aynı tanrının iki ayrı yüzüdür derler- brahmanlar saf bilgeliği temsil ederler. hint mitolojisinde bilgi, tanrısal varlıklardan daha üstündür.

  en fazla bilinen brahmanlar için;

  (bkz: vasishtha)
  (bkz: vishvamitra)