şükela:  tümü | bugün
 • etleri mühürledikten (yüksek ısıda dış kısmını pişirdikten) sonra bir sıvı içerisinde uzun süre pişirme işlemi. pambık gibi etler elde etmenizi sağlar. http://www.youtube.com/watch?v=dz-ra15wkao buradaki gibi, deneyin pişman olmazsınız.
 • gıdaları genellikle kahverengileştirdikten sonra az bir sıvı içerisinde pişirme. yağda ilk kahverengileştirme haricinde, az sıvı içerisinde düşük ısı kullanılmalıdır. etler ve kümes hayvanlarında kullanılır. kendi suyunda pişirme denilebilir.
 • dünyanın en leziz brüksel lahanası yemeğini sayesinde yapabileceğiniz pişirme yöntemidir.

  tarifi bulsam direkt paylasacaktim ama epey oluyor faydalanali bulamadım, şöyle anlatayım;

  önce brüksel lahanalarini yıkayıp saplarını temizleyip her birini ortadan ikiye ayiriyoruz sonra lahanaları iyice kurutup kapaklı bir tavada tereyağı ile kavuruyoruz, ama yumuşamamasina dikkat! kenarları kizardiginda tuz ve karabiberini de ekliyoruz. (isteğinize göre başka baharat da ekleyebilirsiniz ama bence gerek yok)

  ek malzeme; orjinal tarifte yok ama ben bir seferinde kaju fıstığı bir keresinde de pikan cevizi ekledim ikisi de mükemmel oldu, hatta bugün de badem ile yapmayi düşünüyorum.

  sonra bir kenarda bir su bardağınin yarısına süt 1/4 oraninda krema ve 1/4 oraninda da su ekleyip karıştırıyoruz ve bu karışımı da kenarları kızarmış lahanalarimizin üzerine döküyoruz ve kapağını kapatıp 25/30 dk braising usulü pişmeye bırakıyoruz.

  ek bilgi; o arada kalan vakti ve paketini açtığımız kremayı da domates çorbası yaparak değerlendirebilirsiniz. (israf yok kesinlikle)

  sütlü kremasını çeken lahanalarimizi delikli kaşık ile bir borcama alıyoruz, geride kalan sosumuza da bir miktar limon sıkıyoruz (isteğe göre yarım ya da tüm limon sıkılabilir, ben evde fermente limon sosu kullanıyorum onunla bir çay kaşığı yetiyor. ) limon sosumuzla birlikte sosumuzu 3-4 dk daha pişiriyor ve sonra lahanalarimizin üzerine döküyoruz.

  aksam unutmazsam fotoğraf da eklerim.

  afiyet olsun.
  edit ; tarifi buldum.
  şurada

  vee unutmadım!