şükela:  tümü | bugün
 • marka müdürü anlamına gelen bir ünvan. kartvizit üzerinde çok şık duran bu titlea sahip olmak günümüz modern toplumunda gün gectikce daha fazla sayıda bireyin hayalinde yatan aslan haline dönüşmüştür. *
 • buna bm, yardimcisina da abm denir.
 • bir çok markayı yönetenine group brand manager denir.
 • marka niye vardir, 5 tl'lik sampuani size 50 tl'ye satmak icin. marka muduru ne yapar, istemediginiz seyleri istiyormussunuz zannettirir. o yuzdendir ki cogu insan hayal ettigi seyi elde ettiginde hayal kirikligina ugrar, cunku elde ettigi seyin gercekten istedigi sey olmadigini ancak o zaman anlar.

  bir de su vardir, siz en ozgur iradenizle marketteki alisverisinizi bile kendi ozgur tercihlerinizle yaptiginizi zannedersiniz. halbuki insanlar istedikleri kadar hazir listelerle markete gitseler dahi, ne alacaklarinin %70'ine marketin icinde alisveris esnasinda karar verir. bu kararda markalarin oynadigi stratejiler onemlidir. ayni rafta yanyana duran ve arasinda 3-4 tl arasi fiyat farki bulunan 2 urun aradinda kalite farki bulunmasi maliyet ucretlendirmesi acisindan imkansizdir. size tercihi yaptiran reklam filmidir. ornegin ariel'in beyazlik sattigi sikici dunyasi, omo'nun kirlenmek guzeldir ile sattigi ozgurluk dunyasinin yaninda kaybedecektir. halbuki formuller aynidir. omo tercih eden ev hanimimiz hem gorevini yerine getirecek, uzerine ekstradan da coluguna cocuguna ozgurluk satin almis gibi hissedecektir.

  markayi deterjan, giyim, arabadan ibaret zannetmeyin. siyasi partiler, ideolojiler vs de birer marka gibi yonetilir ve algisi olusturulur. slovaj zizek'in bunun uzerine yaptigi belgeseller var merak edeniniz icin.

  abd başkanı herbert hoover amerikan yaşam tarzının merkezindeki motorun tüketicilik olduğunu açıkça telaffuz eden ilk siyasetçidir. seçildikten sonra bir grup marka müdürüne seslenerek "siz insanlara istemedikleri şeyleri arzulatarak onları sürekli hareket eden mutluluk makinelerine dönüştürdünüz, bu makineler ekonomik büyüme için vazgeçilmez oldu." demisligi vardir.

  (bkz: #38354481)
 • genel olarak hangi kariyer yollarından geçerek bu pozisyona geliyorlar ve üniversitede okudukları bölümler nedir merak ettiğim pozisyon.

hesabın var mı? giriş yap